Książki o miłości - pozycje nie tylko dla miłośników romansów

Książki o miłości wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, nie tylko w okolicach Walentynek. Choć klasyfikowane są zwykle jako literatura kobieca, to jednak sięgają po nie również panowie. Nic dziwnego, bo o miłości równie pięknie piszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przekonajmy się, że książki o miłości to nie tylko romanse.

Najciekawsze książki o miłości – klasyka literatury

Trudno wybrać najciekawsze książki o miłości z wielu powodów. Bogactwo literatury traktującej o miłości jest ogromne, nie da się ukryć, że jest to temat przewodni wielu dzieł literackich, a w równie wielu pojawia się poboczny wątek miłosny. Trudno też jednoznacznie wskazać najciekawsze książki romantyczne, gdyż – jak wiadomo – o gustach się nie dyskutuje i to, co dla jednych jest wciągającą historią, dla innych stanowi banał niewart uwagi. Jednakże sięgając do klasyki literatury, spróbujemy pokusić się o wskazanie najpopularniejszych i najciekawszych książek o miłości, kierując się niesłabnącym zainteresowaniem tymi tytułami.

Jane Austen ''Rozważna i romantyczna''

Tytułowe bohaterki, uczuciowa Marianna i rozważna Eleonora są pannami na wydaniu. Każda z nich marzy o mężu, który będzie posiadał pożądane przez nią cechy. Niestety, w świecie rządzonym przez pieniądze i pozycję społeczną, spełnienie ich marzeń okazuje się nie takie proste.

Jane Austen ''Duma i uprzedzenie''

Historia rodziny Bennetów, którą tworzy aż pięć panien na wydaniu. Najstarsza z sióstr, Jane, wyraźnie wpada w oko bogatemu Charlesowi Bingley. Z kolei jego majętny przyjaciel, pan Darcy, nie zyskuje zaufania kolejnej z sióstr, Elżbiety. Czy bohaterowie przezwyciężą swoje wzajemne uprzedzenia?

Charlotte Brontë ''Dziwne losy Jane Eyre''

Osieroconą Jane Eyre wychowuje ciotka, która w wieku 10 lat wysyła dziewczynkę do szkoły z internatem. Po ukończeniu nauki Jane podejmuje pracę guwernantki w posiadłości Edwarda Rochestera, z biegiem czasu zostaje jego narzeczoną. Ślub jednak nie może dojść do skutku…

Emily Brontë ''Wichrowe wzgórza''

Historia niespełnionej miłości Heathcliffa i Katarzyny, będącej siłą napędową do zemsty i nienawiści. Opowieść zaskakująca zwrotami akcji i nieprzewidywalnością losu.

Aleksander Dumas ''Dama Kameliowa''

Rzecz o miłości Małgorzaty, paryskiej kurtyzany, oraz Armanda Duvala. Małgorzata na prośbę ojca ukochanego porzuca Armanda, nie chcąc zaszkodzić jego karierze. Mężczyzna poznaje prawdę, gdy ukochana umiera na gruźlicę.

Inne popularne książki o miłości:

 • Louisa May Alcott ''Małe kobietki'',
 • Pierre Choderlos de Laclos ''Niebezpieczne związki'',
 • Lew Tołstoj ''Anna Karenina'',
 • Margaret Mitchell ''Przeminęło z wiatrem'',
 • Colleen McCullough ''Ptaki ciernistych krzewów''.
Zobacz wideo Kto jest królem polskiej komedii romantycznej? Zwycięzca mógł być tylko jeden [Popkultura Extra]

Dobre książki o miłości dla młodszych czytelników

Dobre książki o miłości czytają też młodsi czytelnicy. Młodzież mniej chętnie sięga po klasykę literatury, woli historie umiejscowione nieco bliżej w czasie. Nie od dziś wiadomo, że czytelnik niejednokrotnie utożsamia się z bohaterem czytanej książki. Dlatego wielu nastolatków chętnie czyta o swoich rówieśnikach i ich problemach, odnajdując między wierszami receptę na własne kłopoty.

Oto kilka propozycji książek o miłości z literatury młodzieżowej:

Kasie West ''Chłopak z innej bajki''

Siedemnastoletnia Caymen po lekcjach pomaga mamie w sklepie z porcelanowymi lalkami. Tam poznaje Xandera, bogatego przystojniaka. Czy chłopak z innej bajki ma szansę zdobyć jej serce?

Anna Bellon ''Uratuj mnie''

Maia zatraca się w żałobie po śmierci brata. Jedyne, w czym odnajduje radość, to muzyka. Niespodziewanie na drodze Mai pojawia się Kyler. Maia odtrąca wszystkich – czy i chłopaka spotka ten los?

Tahereh Mafi ''Gdyby Ocean nosił Twoje imię''

Historia szesnastoletniej muzułmanki, Shirin, która doznaje prześladowania ze względu na noszony przez nią hidżab. Czy Ocean James zdobędzie zaufanie dziewczyny?

Claudia Gray ''Tysiąc odłamków Ciebie''

Ojciec Marguerite, wynalazca, zostaje zamordowany. Podejrzewany o zbrodnię jego asystent, Paul, ucieka do innego wymiaru. Marguerite wyrusza w pościg za Paulem. Wkrótce będzie musiała posłuchać głosu swego serca.

Becky Albertalli ''Twój Simon''

Skomplikowana historia nastolatka, Simona, ukrywającego przed otoczeniem swoją orientację seksualną. Czy uda mu się nie zrazić do siebie przyjaciół, jednocześnie pielęgnując rodzące się między nim a innym chłopcem uczucie?

Inne propozycje:

 • Katie West ''P.S. I like You'',
 • Alessio Puleo ''Moje serce należy do Ciebie'',
 • August Docher ''Najlepszy powód by żyć''.

Książki romantyczne – najlepszy materiał na ekranizację

Okazuje się, że książki romantyczne to doskonały, gotowy wręcz materiał do przeniesienia na ekrany kinowe. Twórcy filmów wiedzą o tym od dawna, dlatego ekranizacji doczekały się m.in.: ''Rozważna i romantyczna'' (1995, reż. Ang Lee), ''Duma i uprzedzenie'' (2005, reż. Joe Wright), ''Dziwne losy Jane Eyre'' (1943, reż. Robert Stevenson), ''Wichrowe wzgórza'' (1992, reż. Peter Kosminsky), ''Dama Kameliowa'' (1995, reż. Jerzy Antczak). Oto współczesne książki romantyczne, które także doczekały się już swoich kinowych odpowiedników:

Cecelia Ahern ''P.S. Kocham Cię''

Holly i Gerry to dwie bratnie dusze. Gdy Gerry umiera, wdowa nie potrafi się pozbierać po jego śmierci. Jednak w dniu trzydziestych urodzin otrzymuje pierwszy z kilkunastu listów od Gerry'ego. W każdym znajduje dopisek ''P.S. Kocham Cię''.

Erich Segal ''Love Story''

Historia mezaliansu popełnionego przez bogatego Olivera Barretta i ubogą Jennifer Cavilleri. Rodzice mężczyzny nie kryją swego niezadowolenia, toteż Oliver zrywa kontakt z nimi, aż do czasu, gdy jego małżonka śmiertelnie zachoruje.

Nicholas Sparks ''Pamiętnik''

Starszy mężczyzna codziennie czyta chorej na Alzheimera pensjonariuszce domu opieki fragmenty pamiętnika. Opisana jest w nim historia romantycznej miłości.

Jojo Moyes ''Zanim się pojawiłeś''

Ekscentryczna Lou otrzymuje posadę opiekunki bogatego bankiera, Willa, który w wyniku wypadku stracił sprawność, a także chęć do życia. Niespodziewanie rodzi się między nimi uczucie.

Cecelia Ahern ''Love, Rosie''

Pierwotnie wydana pod tytułem ''Na końcu tęczy'' historia o przyjaźni i miłości. Rosie i Alex, nierozłączni w czasach szkolnych, mimo dzielącej ich odległości wciąż dzielą się swymi troskami i radościami, wymieniając między sobą listy i maile.

Inne zekranizowane książki o miłości:

 • Cecelia Ahern ''Pamiętnik z przyszłości'',
 • Michael Ondaatje ''Angielski pacjent'',
 • Federico Moccia ''Trzy metry nad niebem'',
 • Charles Bock ''Alice i Oliver'',
 • Nicholas Sparks ''List w butelce'',
 • Nicholas Sparks ''Szczęściarz'',
 • Nicholas Sparks ''Ostatnia piosenka'',
 • Nicholas Sparks ''Jesienna miłość'' (jako ''Szkoła uczuć'').

Zobacz też: Kryminał. Książka idealna na zimowy wieczór. TOP10 najlepszych kryminałów

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: