"Prymas Tysiąclecia w komiksie" jedynym komiksem w tym roku z dofinansowaniem MKiN. Pytamy, dlaczego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę literackich projektów, które w 2021 roku otrzymają dofinansowanie. Jak wypunktowało na Facebooku Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, jedynym komiksem, któremu udało się w tym roku uzyskać dotację, jest publikacja "Prymas Tysiąclecia w komiksie". Zapytaliśmy MKiDN, co stoi za akurat taką decyzją.

Po ciągle trwających dyskusjach wokół dotacji dla artystów i firm prowadzących działalność artystyczną w ramach Funduszu Wsparcia Kultury w okresie pandemii, na językach jest teraz program MKiDN "Literatura". Jego celem według oficjalnego opisu jest "podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych".

Zobacz wideo Artyści, których nie poznalibyśmy na ulicy, bo chowają się za maskami

"Prymas Tysiąclecia" jedynym komiksem dofinansowanym przez MKiDN

W 2020 roku na liście rozpatrzonych zgłoszeń znalazły się cztery pozycje komiksowe: "Bitwa warszawska 1920 w komiksie" Wydawnictwa AA, która otrzymała dotację w wysokości 19,9 tys. zł., oraz trzy tytuły bez dofinansowania: "Pismo Święte w komiksie" tego samego wydawnictwa, "Prymas Tysiąclecia w komiksie" wydawnictwa Aromat Słowa i "Kwiat paproci - komiks filozoficzny dla dzieci" Fundacji Czarny Karzeł.

Adam Nergal Darski w sądzie -  proces dotyczący rzekomego znieważenia polskiego godła, 2017 rok Nergal zbiera fundusze dla artystów oskarżonych o obrazę uczuć religijnych. "Od ponad dekady jestem prześladowany"

W tym roku w zestawieniu opublikowanym przez ministerstwo znajdziemy tylko dwie pozycje związane z komiksami - ponownie zgłoszone "Pismo Święte w komiksie" (bez dofinansowania) oraz wspomniany już "Prymas Tysiąclecia w komiksie", który przejęło Wydawnictwo AA. Na publikację tego tytułu MKiDN przeznaczy 15,9 tys. zł. W sieci poinformowało o tym Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, które organizuje Krakowski Festiwal Komiksu. Na facebookowej stronie KSK czytamy: 

Uprzejmie informujemy, że jedynym komiksem, jaki dostał w tym roku dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest publikacja pt. "Prymas Tysiąclecia w komiksie" (Wydawnictwo AA). W napięciu oczekujemy na informację, czy dotację otrzyma także Krakowski Festiwal Komiksu.

Artur Wabik z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego przekazał Gazeta.pl, że "tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu została zgłoszona na dofinansowanie do programu 'Promocja czytelnictwa'" - potwierdziło to dla nas Centrum Informacyjne MKiDN i dodało, że wyniki tego naboru dopiero zostaną ogłoszone. Warto zaznaczyć, że z pozostałych informacji przekazanych przez ministerstwo wynika, że "ogłoszone wyniki naboru obejmują wszystkie formalnie poprawne wnioski złożone w ramach naboru na 2021 rok" - tym samym "Prymas Tysiąclecia w komiksie" i "Pismo Święte w komiksie" były jedynymi pozycjami komiksowymi branymi pod uwagę w programie. 

Na pytanie o to, co zadecydowało o przyznaniu dofinansowania komiksowi o kardynale Stefanie Wyszyńskim, ministerstwo odpowiada: "O przyznanym dofinansowaniu zdecydowała punktacja przyznana wnioskowi. W ramach ogłoszonych wyników, w Programie Literatura na rok 2021 finansowanie uzyskały wszystkie wnioski z punktacją minimalną na poziomie 77,83 pkt. Kryteria oceny są opublikowane na stronie MKIDN w Regulaminie Programu".

'Opowieść podręcznej' - kadr ze zwiastuna 4 sezonu "Opowieść podręcznej". Jest zwiastun czwartego sezonu. Rebelia się zbroi, a w tle gra Billie Eilish

Więcej o: