"Gra o tron" - kolejność czytania książek

"Gra o tron" to tytuł znany zarówno fanom literatury fantastycznej, jak i wielbicielom seriali. Sympatykom serialu HBO i wiernym czytelnikom prozy George'a R. R. Martina sagi przybliżać zbytnio nie trzeba. Dla tych, którzy jednak nie zetknęli się jeszcze z serią amerykańskiego pisarza, bądź znają wyłącznie serial, sprawdzamy, jaka powinna być kolejność czytania książek.

"Gra o tron": w jakiej kolejności czytać książki?

Załóżmy, że w kręgu naszych zainteresowań znajdzie się książka "Gra o tron". W jakiej kolejności czytać poszczególne części sagi, by poznać historię od samego początku i niczego nie przegapić? Zacznijmy od tego, że "Gra o tron" to tytuł pierwszego tomu serii, a nie całego cyklu. Książka ta zainspirowała twórców serialu telewizyjnego i od niej właśnie wziął swój tytuł tasiemiec HBO, tworzony na podstawie literatury George'a R. R. Martina. Cała saga nosi jednak tytuł "Pieśń lodu i ognia" i zaplanowana została przez autora na siedem tomów, z których dotychczas drukiem ukazało się pięć, choć woluminów jest nieco więcej. Na ich ilość wpłynęła objętość powstających kolejno tomów, zdecydowanie przekraczająca możliwości wydawnicze.

Warto też wiedzieć, że wchodzące w skład serii książki tworzą jeden ciąg fabularny, każdy następny tom stanowi kontynuację wydarzeń opisanych w poprzedniej części. Kolejne tytuły powstają równolegle z chronologią przedstawianych wydarzeń, dlatego zapoznawać się z nimi należy w takiej kolejności, w jakiej zostały wydane:

  1. "Gra o tron" (1996),
  2. "Starcie królów" (1998),
  3. "Nawałnica mieczy. Stal i śnieg" (2000),
  4. "Nawałnica mieczy. Krew i złoto" (2000),
  5. "Uczta dla wron. Cienie śmierci" (2005),
  6. "Uczta dla wron. Sieć spisków" (2005),
  7. "Taniec ze smokami. Część I" (2011),
  8. "Taniec ze smokami. Część II" (2011).

"Gra o tron": książka, która zaczyna serię

O czym jest "Gra o tron"? Książka, rozpoczynająca serię, przybliża czytelnikowi głównych bohaterów i powoli wprowadza go w świat, wykreowany przez George'a R. R. Martina. W powieści tej wyróżnić można dwa główne wątki, które z biegiem czasu rozrastają się, by w kolejnych tomach przenieść akcję w kilka, a nawet kilkanaście miejsc jednocześnie. Czytelnik poznaje ród Starków, którego głowa, Eddard Stark, jest władcą krainy Winterfell, będącej częścią Siedmiu Królestw (Westeros). Król wchodzi w krwawy konflikt z rodem Lannisterów. Równolegle, w odległej krainie na wschodzie, młoda córka nieżyjącego króla, Aerysa Obłąkanego, Daenerys Targaryen, zostaje wydana za mąż za Khala Drogo, który w zamian za to ma pomóc jej bratu odzyskać tron w Westeros.

"Pieśń lodu i ognia": saga, która powstaje już od 30 lat

Prace nad sagą "Pieśń lodu i ognia" rozpoczął George R. R. Martin w 1991 roku. Pierwszy tom, "Gra o tron", wydany został pięć lat później - i szybko zyskał uznanie czytelników i krytyków, choć nie ulega wątpliwości, że na jego popularność (podobnie, jak na zainteresowanie całą sagą) zdecydowanie wpłynęła premiera pierwszego sezonu telewizyjnej serii w HBO w 2011 roku. Akcja sagi umiejscowiona jest w fikcyjnym świecie, w którym pory: ciepła i zimna, mogą trwać nawet przez kilka lat. Motywem przewodnim całej serii jest walka o tron, prowadzona przez siedem największych rodów Westeros, do której włączają się również spadkobiercy rodu Targaryenów. Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest podział każdego z tomów serii na rozdziały, w których narracja prowadzona jest z punktu widzenia tylko jednej postaci. W ten sposób w każdej części sagi występuje średnio dziesięciu narratorów, a czytelnik, na podstawie subiektywnych relacji bohaterów, samodzielnie kształtuje swoje wyobrażenie o przedstawionej rzeczywistości.

Zobacz wideo Bitwa Bękartów. Poznajcie kulisy produkcji największej sceny batalistycznej w Grze o Tron

"Gra o tron": "Wichry zimy" - kiedy premiera?

W tym roku mija 25 lat, odkąd ukazał się pierwszy tom sagi, "Gra o tron". "Wichry zimy" to kolejny tytuł w serii, na który wierni fani oczekują już prawie 10 lat. Tom piąty, "Taniec ze smokami", ukazał się w lipcu 2011 roku i od tego czasu czytelnicy oczekują premiery tomu szóstego. George R. R. Martin jest jednak człowiekiem bardzo zapracowanym i ma sporo zobowiązań, z których musi się wywiązać. Niemniej, jak wynika z informacji zamieszczanych przez pisarza na jego osobistym blogu, miniony, 2020 rok, okazał się okresem sprzyjającym pisaniu. Dobrowolna izolacja, na którą zdecydował się w tym czasie autor, pozwoliła mu stworzyć znaczną część wyczekiwanego tomu. Fani powinni być jednak umiarkowanymi optymistami i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ, wedle słów George'a R. R. Martina, przed pisarzem jeszcze dalsze setki stron do napisania. Autor nie chce przewidywać, kiedy doprowadzi powieść do satysfakcjonującego go końca. Trudno więc spekulować, czy jest szansa, by "Wichry zimy" ukazały się jeszcze w tym roku.

"Gra o tron": gdzie obejrzeć?

Skoro na kolejny tom sagi przyjdzie jeszcze poczekać, może warto pomyśleć o obejrzeniu serialu "Gra o tron". Gdzie obejrzeć poszczególne sezony serialu? Najlepiej u źródła. Serial, stworzony przez telewizję HBO, emitowany był sukcesywnie na jej kanałach, dostępny jest również na platformie HBO GO. Można go obejrzeć także w pakietach HBO GO innych platform, takich jak Ipla.tv, PLAY NOW TV czy CANAL+. Cały serial dostępny jest online w serwisie VOD player. Można również zakupić wydanie płytowe na DVD lub Blu-ray i oglądać "Grę o tron" zawsze wtedy, gdy ma się na to ochotę.

<<Reklama>> Ebooki z serii "Pieśń Lodu i Ognia" dostępne są w Publio.pl >>

Zobacz też: "Gra o tron". G.R.R. Martin nie może się pogodzić z tym, co twórcy serialu zrobili Daenerys w pierwszym odcinku

Więcej o: