Książki: fantastyka - te pozycje warto przeczytać

Kiedy za oknem szaro i smutno, kiedy przygnębia nas monotonia dnia codziennego, wówczas sięgamy po książki. Fantastyka to szczególny rodzaj literatury, który nie tylko pomoże nam oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości, ale również przenieść się do świata, w którym granice wyznaczać może wyłącznie nasza wyobraźnia. Sprawdźmy, jakie pozycje warto przeczytać.

Dobre książki fantastyczne – od czego zacząć?

Dobre książki fantastyczne to takie, które podobają się przede wszystkim nam. Ilu czytelników fantastyki, tyle wyborów i rankingów. Dlatego, choć warto poznawać opinie innych czytelników czy w pewnym stopniu sugerować się popularnością poszczególnych tytułów, najlepiej jest wyrobić sobie własne zdanie na temat danych książek czy serii. Osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z fantastyką muszą się jednak początkowo zdać na polecenia innych i rankingi książek wartych przeczytania, zanim wyrobią sobie o nich własne zdanie. Oto nasze propozycje dobrych książek fantastycznych.

Andrzej Sapkowski – saga o Wiedźminie

Jedne z najbardziej znanych polskich książek fantasy, o przygodach Wiedźmina Geralta z Rivii, który w towarzystwie wiernego druha, Jaskra, próbuje odnaleźć swą przybraną córkę, Ciri. Sagę tworzy pięć głównych tomów opowiadających historię Geralta: ''Krew elfów'', ''Czas pogardy'', ''Chrzest ognia'', ''Wieża Jaskółki'' i ''Pani Jeziora'', a uzupełniają ją dwa tomy opowiadań: ''Ostatnie życzenie'' i ''Miecz przeznaczenia'', jak również powieść poboczna ''Sezon burz''.

Jay Kristoff – seria ''Nibynoc''

Na cykl składają się: ''Nibynoc'', ''Bożogrobie'' i ''Bezświt''. Bohaterką jest nastoletnia Mia Corvere, która pała żądzą zemsty. Trafia więc do Czerwonego Kościoła, gdzie zgłębia tajniki zabijania, uczy się nie tylko sztuki walki, trucia czy kradzieży, ale także uwodzenia.

Robin Hobb – seria ''Skrytobójca''

Seria, na którą składają się: ''Uczeń skrytobójcy'', ''Królewski skrytobójca'' oraz ''Wyprawa skrytobójcy''. Opowiada o losach młodego Bastarda, nieprawego syna Księcia Rycerskiego, który poznaje sekretną sztukę skrytobójstwa.

Inne dobre książki fantastyczne:

  • Roger Zelazny – seria ''Kroniki Amberu'',
  • Ursula K. Le Guin – seria ''Ziemiomorze'',
  • Neil Gaiman – ''Amerykańscy bogowie'',
  • Jacek Piekara – cykl ''Inkwizytor'',
  • Brandon Sanderson – seria ''Archiwum Burzowego Światła'',
  • Neil Gaiman – ''Gwiezdny pył''.
Zobacz wideo Popkultura odc. 72

Książki: fantastyka dla młodzieży

Biorąc pod uwagę świat przedstawiony w tej literaturze (elementy baśniowości, moce nadprzyrodzone itp.), przypuszczać by można, że są to typowo młodzieżowe książki. Fantastyka dla młodzieży to jednak tylko obszerny wycinek literatury fantastycznej, choć granica między książkami young adult, a tymi adresowanymi do dorosłych czytelników, jest bardzo płynna. Z reguły jednak fantastyka dla młodzieży operuje prostszym językiem oraz przedstawia mniej skomplikowaną fabułę. Oto kilka przykładów książek fantastycznych dla młodzieży.

J. K. Rowling – cykl ''Harry Potter''

Siedmiotomowa seria opowiadająca o przygodach młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera, adepta Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Nastoletni Harry, wraz z przyjaciółmi: Ronem Weasleyem i Hermioną Granger, prócz pobierania nauki magii, walczy z czarnoksiężnikiem Voldemortem.

Zobacz też: "Harry Potter" - kolejność filmów. Jak oglądać filmy o Harrym Potterze?

J. R. R. Tolkien ''Hobbit, czyli tam i z powrotem''

Opowieść o wyprawie krasnoludów oraz hobbita Bilbo Bagginsa do Samotnej Góry, podczas której hobbit znajduje pierścień, dający mu moc bycia niewidzialnym. Klasyka, która wprowadza do świata ''Władcy pierścieni''.

C. S. Lewis ''Opowieści z Narnii''

Cykl siedmiu powieści o przygodach dzieci w magicznej krainie, Narnii, gdzie zwierzęta mówią, a dobro walczy ze złem.

Inne interesujące książki fantastyczne dla młodzieży:

  • Jennifer L. Armentrout – seria ''Dark Elements'',
  • Victoria Schwab – dylogia ''Złoczyńcy'',
  • Rick Riordan – seria ''Apollo i Boskie Próby'',
  • Sarah J. Maas – seria ''Szklany tron'',
  • Leigh Bardugo – trylogia ''Grisza'',
  • Michael Ende – ''Niekończąca się opowieść''.

Najlepsze książki fantastyczne

Jak zatem wskazać najlepsze książki fantastyczne? O gustach się nie dyskutuje, ale jeśli za kryterium przyjąć popularność, jaką cieszą się poszczególne pozycje literatury fantastycznej, to obok wymienionych już kultowych serii (''Wiedźmin'', ''Harry Potter'', ''Opowieści z Narnii'') za najlepsze można uznać między innymi:

J. R. R. Tolkien ''Władca Pierścieni''

Powieść, będąca kontynuacją ''Hobbita''. Choć wydana została w trzech tomach: ''Drużyna Pierścienia'', ''Dwie wieże'' i ''Powrót króla'', to w rzeczywistości powieść podzielona jest na sześć ksiąg. Akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia, 60 lat po wydarzeniach opisanych w ''Hobbicie''.

Jarosław Grzędowicz ''Pan Lodowego Ogrodu''

Czterotomowa opowieść o wyprawie Vuko Drakkainena na obcą planetę Midgaard, w poszukiwaniu zaginionych naukowców z placówki badawczej. Wszczepiony w jego mózg Cyfral nadaje mu nadludzkie moce i pozwala odnaleźć się na planecie, na której obecna jest magia.

George R. R. Martin ''Gra o tron''

Powieść będąca pierwszym tomem sagi zatytułowanej ''Pieśń lodu i ognia''. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym świecie, na kontynentach Essos i Westeros. Cała saga cieszy się ogromną popularnością.

Inne najlepsze książki fantastyczne:

  • Robert M. Wegner ''Opowieści z meekhańskiego pogranicza'',
  • Robert E. Howard – opowiadania o Conanie Barbarzyńcy,
  • Glen Cook ''Czarna Kompania'',
  • Stephen King ''Mroczna wieża'',
  • Trudi Canavan ''Trylogia Czarnego Maga'',
  • J. R. R. Tolkien ''Silmarillion'',
  • Terry Pratchett ''Świat dysku''.

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Zobacz też: Fantastyka. Top 10 książek dla fanów magii i smoków

Więcej o: