Harry Potter - jaka jest kolejność oglądania filmów i czytania książek?

Harry Potter to bohater jednej z najpopularniejszych serii literackich, której autorką jest J. K. Rowling. Nastolatek, który dowiaduje się, że w jego żyłach płynie magiczna krew, od lat jest ulubionym bohaterem młodszych i starszych czytelników, a także kinomanów. Sprawdźmy, jaka jest kolejność czytania książek i oglądania filmów o Harrym Potterze.

Harry Potter: kolejność książek w serii

Jak w każdym cyklu literackim, tak i w tym, którego bohaterem jest Harry Potter, kolejność czytania książek ma fundamentalne znaczenie. Poszczególne powieści nie stanowią bowiem zamkniętych całości, każda kolejna jest kontynuacją poprzedniej. Cały cykl opowiada historię dojrzewania głównego bohatera, toteż poszczególne części serii poznawać należy zgodnie z kolejnością przewidzianą przez autorkę. Chronologia wydarzeń w poszczególnych częściach cyklu idzie w parze z kolejnością wydawania kolejnych tomów. Chcąc więc przeczytać wszystkie siedem tomów w układzie chronologicznym i poznać kompletne losy młodego czarodzieja, należy sięgać po kolejne tytuły w następującym porządku:

 • "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (1997),
 • "Harry Potter i Komnata Tajemnic" (1998),
 • "Harry Potter i więzień Azkabanu" (1999),
 • "Harry Potter i Czara Ognia" (2000),
 • "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2003),
 • "Harry Potter i Książę Półkrwi" (2005),
 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci" (2007).

Harry Potter – w jakiej kolejności oglądać filmy?

Jeśli natomiast chcemy obejrzeć filmy, których tytułowym bohaterem jest Harry Potter - w jakiej kolejności oglądać należy produkcje kinowe? Układ tytułów poszczególnych obrazów jest zbieżny z tytułami kolejnych tomów serii literackiej, z tą różnicą, że ostatnia z powieści J. K. Rowling została przez twórców filmowych podzielona na dwie odrębne części, ze względu na jej obszerne rozmiary i mnogość wątków. Adaptację cyklu powieściowego tworzą kolejno:

 • "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" ("Harry Potter and the Sorcerer's Stone", 2001), reż. Chris Columbus,
 • "Harry Potter i Komnata Tajemnic" ("Harry Potter and the Chamber of Secrets", 2002), reż. Chris Columbus,
 • "Harry Potter i więzień Azkabanu" ("Harry Potter and the Prisoner of Azkaban", 2004), reż. Alfonso Cuarón,
 • "Harry Potter i Czara Ognia" ("Harry Potter and the Goblet of Fire", 2005), reż. Mike Newell,
 • "Harry Potter i Zakon Feniksa" ("Harry Potter and the Order of the Phoenix", 2007), reż. David Yates,
 • "Harry Potter i Książę Półkrwi" ("Harry Potter and the Half-Blood Prince", 2009), reż. David Yates,
 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" ("Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I", 2010), reż. David Yates,
 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II" ("Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II", 2011), reż. David Yates.
Zobacz wideo "Przeznaczenie: Saga Winx", czyli trochę "Wiedźmin", a trochę "Harry Potter"? [ZWIASTUN]

Filmy o Harrym Potterze: jak powstały?

Dziś trudno w to uwierzyć, ale filmy o Harrym Potterze mogły w ogóle nie powstać. Autorka powieści, J. K. Rowling, początkowo nie chciała się bowiem zgodzić na ekranizację swych książek, obawiając się utraty praw do stworzonych przez siebie postaci. Zgodziła się na sprzedaż praw do ekranizacji swoich powieści dopiero wówczas, gdy zagwarantowano jej, iż wszystkie filmy będą przez nią autoryzowane, a obsadę, zgodnie z jej życzeniem, stanowić będą wyłącznie Brytyjczycy. Prawa do ekranizacji kupiła wytwórnia Warner Bros, a głównym producentem wszystkich filmów został David Heyman. Poszczególne filmy mają jednak różnych reżyserów. Pierwsze dwa wyreżyserował Chris Columbus, który był dość wierny książkowym pierwowzorom. Klimatyczny, pełen barw, baśniowy świat magii przeciwstawił on ponurej kolorystyce scen świata rzeczywistego. Do reżyserii trzeciej części przygód Harry'ego Pottera zaangażowany został Alfonso Cuarón, który wprowadził mroczniejszy klimat, rezygnując z bogatej kolorystyki i odchodząc nieco od literackiego pierwowzoru. Niektóre wątki powieści pominął także reżyser czwartego filmu, Mike Newell. Ostatnim reżyserem, który doprowadził dzieło do końca, idąc w stronę mrocznego kina psychologicznego, był David Yates.

Choć poszczególne filmy reżyserowane były przez różnych twórców, to główne role w całym filmowym cyklu powierzono tym samym aktorom: w Harry'ego Pottera wcielił się Daniel Radcliffe, jako jego przyjaciel, Ron Weasley, wystąpił Rupert Grint, zaś w roli Hermiony Granger pojawiła się na ekranach Emma Watson. Przez dziesięć lat powstawania ekranizacji każdy z młodych aktorów rozważał rezygnację z dalszego udziału w zdjęciach, ostatecznie jednak wszyscy wystąpili w każdym z ośmiu filmów.

Książki o Harrym Potterze: o czym opowiadają?

Książki o Harrym Potterze opowiadają o jego życiu i dorastaniu, pozwalają też wraz z głównym bohaterem poznać sekrety przeszłości, które mogą zaważyć na przyszłości młodego czarodzieja. Harry, osierocony w dzieciństwie i wychowywany przez rodzinę Dursley'ów, w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem i czeka na niego miejsce w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam zaprzyjaźnia się z Ronem Weasleyem oraz Hermioną Granger. Tam też poznaje Voldemorta, czarnoksiężnika winnego śmierci rodziców Harry'ego. Każdy kolejny tom opowiada kolejny rok z życia chłopca oraz przedstawia kolejny rok nauki w Hogwarcie.

Prócz siedmiotomowej opowieści o Harrym Potterze, J. K. Rowling napisała także książki rozwijające uniwersum Harry'ego Pottera:

 • "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" (2001, pod pseudonimem Newt Scamander),
 • "Quidditch przez wieki" (2001, pod pseudonimem Kennilworthy Whisp),
 • "Baśnie barda Beedle'a" (2007, pod pseudonimem Bard Beedle),
 • "Prequel serii Harry Potter" (2008, opowiadanie),
 • "Harry Potter i przeklęte dziecko" (2016, scenariusz sztuki teatralnej).

Zobacz też: "Harry Potter" na Netflixie. Cała seria filmów o nastoletnim czarodzieju już dostępna!

Więcej o: