Zofia Stanecka i Justyna Bednarek napisały opowiadania dla dzieci o zagładzie. Do pobrania w sieci

"Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek i "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej to opowiadania dla uczniów i uczennic, które razem z ilustratorkami i we współpracy z Muzeum POLIN powstały specjalnie z okazji Akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.

Zofia Stanecka i Justyna Bednarek to niezwykle popularne wśród dzieci autorki - pierwsza stworzyła choćby serię książek o Basi, a druga opowieści o niezwykłych przygodach skarpetek. Teraz we współpracy z ilustratorkami: Aleksandrą Artymowską i Aleksandrą Płocińską stworzyły opowiadania powstałe w ramach Akcji Żonkile, upamiętniającej 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Opowiadania są dostępne do pobrania za darmo. Na ich podstawie powstały również słuchowiska.

Gela z córeczką Nikt nie wie, jak zginęła. Od ognia, wody czy kuli. Po Geli Seksztajn zostały jej prace

Popularne autorki o krzywdzie, empatii, przyjaźni w czasie wojny

"Pamięć drobinek" to opowiadanie Zofii Staneckiej, napisane z myślą o dzieciach w wieku 6-8 lat, przenoszące czytelników w fantastyczny świat leśnych istot, które się nawzajem wspierają i ratują w potrzebie. Barwne, bajkowe ilustracje przygotowane przez Aleksandrę Artymowską, rozpoznawalną w Polsce i za granicą twórczynię książek dla dzieci, z pewnością uruchomią wyobraźnię maluchów.

O czym jest ta historia? Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny. 

"Pamięć drobinek" można bezpłatnie pobrać tutaj (.PDF) >>

"Pamięć drobinek" czyta Julia Lewenfisz-Górka:

 

"Historia z pewnej ulicy", napisana przez Justynę Bednarek, porusza bezpośrednio problem ludności żydowskiej w czasie okupacji, opisując losy dziecięcych bohaterów i ich rodzin. Zarówno autorka opowiadania, jak i twórczyni przepięknych ilustracji, Aleksandra Płocińska, stronią od epatowania dramatyzmem i okrucieństwem.

To historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

"Historia z pewnej ulicy" do pobrania za darmo tytaj (.PDF) >>

Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 8-9 lat. Czyta Katarzyna Zielińska:

 

"To opowiadania dla uczniów i uczennic, które stworzyliśmy specjalnie z okazji #AkcjaŻonkile - w przystępny sposób ukazują one dzieciom, jak ważne w obliczu zagrożenia jest wzajemne wsparcie. W opowiadaniach poruszamy takie tematy jak empatia, krzywda i strata" - można przeczytać w mediach społecznościowych Muzeum POLIN.

Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Dorośli kochają kryminały, ale dzieci też! Najfajniejsi detektywi dla najmłodszych

 
Więcej o: