Książki dla 4-latka. Co czytać dziecku? Sprawdź nasze propozycje

Książki dla 4-latka poruszają różne tematy, które powinny zainteresować dziecko na tym etapie rozwoju. Opowiadają o przygodach dzieci, zwierząt i fikcyjnych bohaterów bajek.

Książki dla 4-latki: co czytać maluchom?

Książki dla 4-latki czy 4-latka powinny nie tylko bawić, ale także uczyć. Już od lat prowadzone są kampanie zachęcające do czytania dzieciom od najmłodszych lat, gdyż rozwija to ich wyobraźnię, zasób słownictwa i pozytywnie wpływa na rozwój. Dzięki wsłuchiwaniu się w przygody ulubionych bohaterów dzieci uczą się jak postępować w życiu codziennym i radzić sobie z emocjami. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wybierać książki dla 4-latki. Dobrą wskazówką jest sugestia wydawcy. Na większości przeznaczonych dla maluchów pozycji umieszczona jest informacja o tym, do jakiego wieku przystosowana jest zawarta w książce treść. Wiadomo, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i wskazanie to jest w znacznej mierze orientacyjne, ale w zdecydowanej większości przypadków jest ono trafne. 

Książki edukacyjne dla 4 latka: wybrane pozycje

4-letnie dzieci to w zdecydowanej większości maluchy objęte obowiązkiem przedszkolnym. Kontakt z dziećmi i realizacja podstawy programowej sprawia, że rozwija się w nich zainteresowanie światem i problemami życia codziennego. Aby podtrzymywać tę ciekawość świata, warto posłużyć się książkami edukacyjnymi dla 4-latka. Na liście ciekawych pozycji znajdziemy mnóstwo wydawnictw, na które warto zwrócić uwagę. Na szczególną uwagę zasługuje jednak seria o ulubionej bohaterce dzieciaków -  Kici Koci. Jest to licząca sobie grubo ponad 20 części seria, która przedstawia główną bohaterkę w różnych, codziennych sytuacjach. Dzieci dzięki lekturze uczą się jak postępować w różnych sytuacjach, jak radzić sobie w relacjach z rówieśnikami. Książeczki opatrzone są ładnymi, przejrzystymi rysunkami, a wydawnictwo zadbało także o wyprodukowanie przytulanki Kici Koci, dla największych fanów sprytnej kotki. Dodatkowa seria książeczek o Kici Koci i jej braciszku Nunusiu w twardej oprawie wspomaga rodziców w ważnych momentach życia dziecka, jak np. przy rozpoczęciu korzystania z nocnika czy w momencie, gdy w domu pojawia się kolejne dziecko. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 74

Książeczki dla dzieci 4 lata: co czytać na dobranoc?

Wieczorem według wskazań naukowców należy czytać dziecku co najmniej przez 15 minut. Pozwala to nie tylko wyciszyć się dziecku i przygotować do snu, ale także działa pobudzająco na wyobraźnię. Jakie książeczki dla dzieci 4-letnich sprawdzą się w roli czytanek? Na rynku wydawniczym nie brak ciekawych i sprawdzonych przez rzesze rodziców publikacji. Oto zaledwie kilka z nich:

  • "Gruffalo" - Julia Donaldson, ilustracje Alex Sheffler; Wydawnictwo Tekturka
  • "Róże w garażu" - Agnieszka Tyszka, ilustracje Marianna Jagoda; Wydawnictwo Akapit-Press
  • "Najwyższa na świecie wieża z książek" - Rocio Bonilla; Wydawnictwo Papilon
  • "Łajka. Kosmiczny pies" - praca zbiorowa; Kapitan Nauka.

Zobacz też: Książki o zwierzętach dla dzieci. Najpiękniejsze bajki, które pokocha twoje dziecko

Książki dla dzieci 4 lata: wspieranie dzieci z różnymi problemami

Czytanie książek jest także w przypadku dzieci formą terapii, która wspiera maluchy z różnymi dysfunkcjami. Bez wątpienia regularne czytanie i przeglądanie książeczek wpływa na pobudzenie mowy, z którą wiele dzieciaków ma problemy. Jedną z książek dla 4-letnich dzieci, która bardzo pozytywnie wpływa na rozwój mowy jest "Czarownica Irenka". Jest to zbiór obrazkowych historyjek, które pobudzają dziecko do opowiadania, zadawania pytań i kreatywnego tworzenia własnych opowieści. Ciekawą propozycją są też "SPEcjalne moce", czyli seria książek dedykowana dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które mają na celu wspomaganie ich w rozwoju, a także budowaniu własnej samooceny. 

Książki dla 4 latka: ranking

W sieci znajdziemy mnóstwo rankingów najlepszych książek do 4 latka. Jednak mogą one nam jedynie zasugerować dobór literatury - nigdy w 100% nie pokryją się one z upodobaniami dziecka. A to właśnie one powinny być głównym wyznacznikiem jeśli chodzi o dobór literatury. Książki do czytania na co dzień powinny mieć w sobie walory edukacyjne, ale przede wszystkim powinny pobudzać dzieci do działania i rozwijać w nich zainteresowania i wyobraźnię.

Zobacz też: To najlepsze książki dla dzieci - są nominacje do konkursu "Przecinek i Kropka"

Więcej o: