Książki dla 2-latki lub 2-latka to w większości bajki i książeczki opowiadające o codziennym życiu. Dzięki nim dziecko zdobywa wiedzę na tematy, które żywo je interesują. Czytanie książeczek pozwala nie tylko poszerzyć zasób słownictwa i stymulować rozwój mowy. Dzieci dzięki niemu trenują pamięć i koncentrację, dlatego też opowiadania dla najmłodszych nie powinny być zbyt długie ani skomplikowane. Wiele z nich zawiera duże nagromadzenie wyrazów dźwiękonaśladowczych, gdyż przykuwają one uwagę najmłodszych słuchaczy. Część opowieści jest rymowana, co ułatwia dziecku słuchanie i sprawia, że bardziej koncentruje się ono na treści i próbuje powtarzać usłyszane słowa. Dobrze aby książeczki miały twarde strony, gdyż wtedy dziecko bezpiecznie może samo je przekładać i oglądać w dowolnej chwili.
Czytanie przed snem wpływa na dziecko rozluźniająco, dzięki czemu szybciej i łatwiej maluch zasypia. Dlatego też warto wprowadzić codzienny rytuał czytania przed snem. W tym celu koniecznie w biblioteczce należy zgromadzić następujące pozycje:
Książeczka opowiadająca o myszce, która wstydzi się mówić "dzień dobry". Dzięki czarom i pomocy Babusi pokonuje swój lęk.
Duża, kartonowa książka, która zaciekawi każdego malucha. Przedstawione w niej sytuacje są odwzorowaniem rzeczywistości, gdyż książka powstaje w duchu pedagogiki Marii Montessori.
Jest to książeczka obrazkowa, która skupia się w znacznej mierze na wprowadzaniu nowych pojęć do słownika dziecka - tym razem są to głównie czasowniki.
Książki dla 2,5-latki lub 2,5-latka to przede wszystkim książki, które mają na celu wspieranie rozwoju dziecka. Na tym etapie szczególnie ważne jest wspomaganie w zakresie rozwoju mowy (dzieci rozpoczynają tworzenie bardziej złożonych wyrażeń). W przypadku, gdy maluch niechętnie podejmuje aktywność w tym zakresie, warto spróbować posłużyć się ciekawymi książeczkami dla 2,5 latków, które w umiejętny sposób pobudzają do mówienia. W tym celu idealnie sprawdzi się seria książek i gier edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci od 1 roku życia, w których głównym bohaterem jest mały chłopiec - Pucio. Autorką serii wydawniczej jest dr n. hum. Marta Galewska-Kustra, a ilustracje do bestsellerowej publikacji stworzyła Joanna Kłos.
Autorka bardzo szczegółowo wyjaśnia we wstępie jak pracować z dzieckiem z wykorzystaniem książki, aby stymulować rozwój mowy. Zaznacza też jakich zachowań unikać, aby nie blokować naturalnego procesu nauki u dziecka.
W książeczkach przeznaczonych dla najmłodszych poznajemy Pucia i jego rodzinę. Możemy podziwiać bohaterów podczas codziennych czynności. Uzupełnieniem serii książek, w skład której wchodzą następujące części:
jest cała seria gier dostosowanych do różnego poziomu rozwoju dziecka, które również pobudzają do mówienia, opowiadania, ale także rozwijają bardziej zaawansowane umiejętności (koncentrację, kojarzenie faktów, tworzenie związków przyczynowo-skutkowych itp.). Oczywiście oznaczenie wieku zarówno na książkach jak i grach jest orientacyjne, gdyż przebieg rozwoju u każdego malucha jest indywidualną kwestią.
Zobacz też: Książki o zwierzętach dla dzieci. Najpiękniejsze bajki, które pokocha twoje dziecko