Książeczki dla 2-latki i 2-latka. Jakie tytuły zaproponować najmłodszym czytelnikom?

Książeczki dla 2-latki lub 2-latka to w przeważającej mierze pozycje edukacyjne, które mają na celu zapoznanie dziecka z kolorami, zwierzętami i innymi zwrotami dotyczącymi codziennego funkcjonowania człowieka. Oto najciekawsze pozycje dostępne na rynku wydawniczym.

Książki dla 2-latki: krótkie bajki z morałem

Książki dla 2-latki lub 2-latka to w większości bajki i książeczki opowiadające o codziennym życiu. Dzięki nim dziecko zdobywa wiedzę na tematy, które żywo je interesują. Czytanie książeczek pozwala nie tylko poszerzyć zasób słownictwa i stymulować rozwój mowy. Dzieci dzięki niemu trenują pamięć i koncentrację, dlatego też opowiadania dla najmłodszych nie powinny być zbyt długie ani skomplikowane. Wiele z nich zawiera duże nagromadzenie wyrazów dźwiękonaśladowczych, gdyż przykuwają one uwagę najmłodszych słuchaczy. Część opowieści jest rymowana, co ułatwia dziecku słuchanie i sprawia, że bardziej koncentruje się ono na treści i próbuje powtarzać usłyszane słowa. Dobrze aby książeczki miały twarde strony, gdyż wtedy dziecko bezpiecznie może samo je przekładać i oglądać w dowolnej chwili.

Czytanie przed snem wpływa na dziecko rozluźniająco, dzięki czemu szybciej i łatwiej maluch zasypia. Dlatego też warto wprowadzić codzienny rytuał czytania przed snem. W tym celu koniecznie w biblioteczce należy zgromadzić następujące pozycje:

 • "Mimi i Czary na Odwagę" - Ewa Dahlig, Marta Dahlig; Wydawnictwo Tamilu

Książeczka opowiadająca o myszce, która wstydzi się mówić "dzień dobry". Dzięki czarom i pomocy Babusi pokonuje swój lęk. 

 • "Wielka księga pojazdów" - Christina Braun, ilustracje Sebastian Coenen; Wydawnictwo SAM

Duża, kartonowa książka, która zaciekawi każdego malucha. Przedstawione w niej sytuacje są odwzorowaniem rzeczywistości, gdyż książka powstaje w duchu pedagogiki Marii Montessori. 

 • "Co robią zwierzaki?" - Justyna Stefańczyk; Wydawnictwo Dzika Małpa

Jest to książeczka obrazkowa, która skupia się w znacznej mierze na wprowadzaniu nowych pojęć do słownika dziecka - tym razem są to głównie czasowniki. 

Zobacz wideo "Gdzie jest Nemo?" miało jasny przekaz, ale paradoksalnie doprowadziło do częściowego wyginięcia błazenków [Popkultura]

Książki dla 2,5-latki i 2,5-latka, czyli Pucio i jego rodzina

Książki dla 2,5-latki lub 2,5-latka to przede wszystkim książki, które mają na celu wspieranie rozwoju dziecka. Na tym etapie szczególnie ważne jest wspomaganie w zakresie rozwoju mowy (dzieci rozpoczynają tworzenie bardziej złożonych wyrażeń). W przypadku, gdy maluch niechętnie podejmuje aktywność w tym zakresie, warto spróbować posłużyć się ciekawymi książeczkami dla 2,5 latków, które w umiejętny sposób pobudzają do mówienia. W tym celu idealnie sprawdzi się seria książek i gier edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci od 1 roku życia, w których głównym bohaterem jest mały chłopiec - Pucio. Autorką serii wydawniczej jest dr n. hum. Marta Galewska-Kustra, a ilustracje do bestsellerowej publikacji stworzyła Joanna Kłos.

Autorka bardzo szczegółowo wyjaśnia we wstępie jak pracować z dzieckiem z wykorzystaniem książki, aby stymulować rozwój mowy. Zaznacza też jakich zachowań unikać, aby nie blokować naturalnego procesu nauki u dziecka. 

W książeczkach przeznaczonych dla najmłodszych poznajemy Pucia i jego rodzinę. Możemy podziwiać bohaterów podczas codziennych czynności. Uzupełnieniem serii książek, w skład której wchodzą następujące części:

 • "Co robi Pucio?"
 • "Pucio zabawy gestem i dźwiękiem"
 • "Pucio mówi Dzień dobry"
 • "Pucio mówi Dobranoc"
 • "Pucio uczy się mówić
 • "Pucio i ćwiczenia z mówienia"
 • "Pucio na wakacjach"
 • "Pucio umie opowiadać"
 • "Pucio w mieście",

jest cała seria gier dostosowanych do różnego poziomu rozwoju dziecka, które również pobudzają do mówienia, opowiadania, ale także rozwijają bardziej zaawansowane umiejętności (koncentrację, kojarzenie faktów, tworzenie związków przyczynowo-skutkowych itp.). Oczywiście oznaczenie wieku zarówno na książkach jak i grach jest orientacyjne, gdyż przebieg rozwoju u każdego malucha jest indywidualną kwestią.

Zobacz też: Książki o zwierzętach dla dzieci. Najpiękniejsze bajki, które pokocha twoje dziecko

Więcej o: