Książki sensoryczne, czyli pierwsze książeczki dla niemowlaków

Książki sensoryczne stworzone są z myślą o najmłodszych dzieciach i mają na celu stymulowanie ich rozwoju. Które warto mieć w swojej biblioteczce?

Książeczki dla rocznego dziecka, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze książeczki?

Książeczki dla rocznego dziecka powinny spełniać kilka warunków, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę. Dziecko w tym wieku nie jest w stanie skupić swojej uwagi na oglądaniu ilustracji, a tym bardziej na słuchaniu tekstu. Dlatego też wszystkie piękne, ozdobne książeczki warto zostawić na później. Tymczasem na początku lepiej zaproponować maluchowi tzw. książki sensoryczne, które oddziałują na wiele zmysłów. Książeczki takie wykonane są w zupełnie inny sposób niż tradycyjne pozycje. Często mają one wszyte wewnątrz przedmioty, które po naciśnięciu wydają dźwięki, wewnątrz nich możemy znaleźć także elementy szeleszczące, lusterka lub elementy o odmiennej od reszty fakturze. Jednym słowem książeczka sensoryczna ma za zadanie pobudzać wszystkie zmysły dziecka - od wzroku, przez słuch aż po dotyk. Dzięki zabawie z taką książeczką dla rocznego dziecka pojawia się pole do zdobywania nowych umiejętności.

Książki dla rocznych dzieci: jakie książki sensoryczne wybierać?

Ze względu na swój szczególny charakter książki sensoryczne w zdecydowanej większości są produktami ręcznie robionymi. Trudno znaleźć dobrej jakości książki dla rocznych dzieci wśród wyrobów masowych. Warto poszukać małych dostawców, których produkty odznaczają się wysoką jakością i są dostosowane do potrzeb dzieci na wczesnym etapie rozwoju. Koniecznie należy zwracać uwagę na sposób wykonania - książeczka musi być solidnie uszyta, a wszystkie odstające elementy powinny być w 100% bezpieczne dla malucha. Ważne, aby książka była dostosowana do etapu rozwoju dziecka - jeśli szukamy czegoś dla malucha poniżej 6. miesiąca życia, warto zdecydować się na model kontrastowy. 

Zobacz wideo Zwierzęta w filmach i serialach. Czy twórcy rzeczywiście pilnują, żeby nie stała im się krzywda? [Popkultura]

Książka sensoryczna: jakie są jej zalety?

Dlaczego na wczesnym etapie rozwoju warto proponować dzieciom zabawę książką sensoryczną? Otóż jest wiele argumentów przemawiających za korzystaniem z tego typu pomocy. Przede wszystkim:

  • książka sensoryczna to "pierwsza lektura" - dziecko uczy się obcowania z książką, stwarzając tym samym szansę, że w starszym wieku również chętnie sięgnie po nią
  • książki sensoryczne w naturalny sposób wspierają rozwój dziecka od najwcześniejszych etapów
  • są idealną, bezpieczną zabawką, która ze względu na oddziaływanie na wiele zmysłów jest w stanie zająć dziecko na dłuższą chwilę
  • nie jest zbyt silnym bodźcem, który mógłby prowadzić do nadmiernego pobudzenia dziecka, dlatego dobrze sprawdza się też jako zabawka wyciszająca przed pójściem spać
  • może być traktowana jako pomoc terapeutyczna w przypadku dzieci ze stwierdzonym deficytem rozwojowym.

Książeczki sensoryczne: gdzie je znaleźć?

Książeczki sensoryczne coraz częściej można znaleźć w sklepach z artykułami dla dzieci i niemowląt. Bez wątpienia jednak największy wybór oferuje internet, gdzie znajdziemy wiele ofert gotowych książeczek sensorycznych. Istnieje także możliwość personalizacji takiej książki - w takim przypadku świetnie sprawdzi się ona jako prezent dla maluszka z okazji urodzin lub na chrzest.

Książeczki sensoryczne dla dzieci

Książeczki sensoryczne dla dzieci mogą skupiać się na różnej tematyce. Przeważnie pokazane są w nich przedmioty codziennego użytku, z jakimi dziecko będzie obcować lub już ma z nimi do czynienia. Mogą one skupiać się także na wybranej tematyce: zwierzęta, pojazdy, dom, instrumenty muzyczne itd. W każdej można zauważyć elementy szeleszczące, piszczące i inne, które angażują wszystkie zmysły dziecka, jednocześnie nie dopuszczając do sytuacji przebodźcowania, jak ma to miejsce w przypadku świecących i głośno grających zabawek interaktywnych dla niemowląt. 

Zobacz też: Książka dla 10-latka. Jakie tytuły warto podsunąć dziecku do czytania?

Więcej o: