Książka dla 10-latka. Jakie tytuły warto podsunąć dziecku do czytania?

Książka dla 10-latka musi mieć w sobie to "coś", co zainteresuje młodego czytelnika. Zwłaszcza że coraz trudniej przekonać dzieci do rezygnacji z korzystania z urządzeń elektronicznych na rzecz czytelnictwa.

Książki dla 10-latków: jak zachęcić dziecko do czytania?

Książki dla 10-latków to przeważnie literatura przygodowa, która jest w stanie wciągnąć młodego czytelnika dzięki fabule pełnej zwrotów akcji. Zdarzają się także pozycje o bardziej obyczajowym charakterze, które dotykają problemów, z jakimi dzieci w tym wieku mierzą się na co dzień. Częstym tematem książek dla 10-latków są relacje rówieśnicze, które w obecnych czasach są szczególnie ważne dla dzieci. Dlatego, aby zachęcić dziecko do czytania poza obowiązkowymi lekturami szkolnymi, warto podsuwać mu ciekawe tytuły, których tematyka jest np. zbieżna z zainteresowaniami dziecka lub jest odpowiedzią na trapiące je pytania. Ważna jest tu rola rodzica, który sam powinien dawać przykład, sięgając po książki w wolnym czasie, a tym samym zachęcając pociechę do pójścia w jego ślady. 

Książki dla 10-latki: co czytają małe czytelniczki?

W wieku 10 lat dziewczynki są w stanie przeczytać i zrozumieć całkiem rozbudowaną historię. Dlatego jeśli zastanawiasz się jakie książki dla 10-latki wybrać w bibliotece lub księgarni, warto rozważyć klasykę, dobrze znaną np. ich rodzicom. Do takich pozycji zapewne zaliczy się książka ''Ronja, córka zbójnika'' autorstwa Astrid Lindgren. Poruszająca opowieść o przyjaźni dwojga bohaterów należących do przeciwnych band zbójeckich na pewno zapadnie w pamięć na długo po przeczytaniu. Kolejną klasyczną pozycją jest bez wątpienia ''Mała księżniczka'' Frances Hodgson Burnett, która opowiada o Sarze, która z dnia na dzień popada w biedę, ale mimo problemów stara się postępować z godnością. Opowieść ma bardzo duży ładunek emocjonalny, ale też niesie za sobą dużą wartość moralną. W biblioteczce 10-latki nie może też zabraknąć pozycji ''Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki'' pióra Moniki Petix. Lektura w przystępny sposób objaśnia kwestie związane z okresem dojrzewania, w który wkraczają dziewczęta w tym wieku. Stanowi doskonałą podstawę do rozmowy o tym trudnym dla dziecka czasie. 

Wśród książek dla 10-latki warto też wymienić inne ciekawe propozycje, np.:

Zobacz wideo Popkultura odc. 75

Książki dla 10-latka: co czytają mali chłopcy?

Wybór książki dla 10-latka to nie lada wyzwanie. Chłopcy w tym wieku preferują raczej aktywną zabawę, ewentualnie korzystanie z komputera lub innego urządzenia elektronicznego. Do czytania trzeba ich wytrwale zachęcać. Zadanie to może ułatwić odpowiedni dobór literatury - jeśli uda nam się zainteresować małego czytelnika jest szansa, że sięgnie po więcej. Na początek warto sięgnąć po książki autorstwa Rene Goscinnego opowiadające o przygodach Mikołajka. Chłopiec wraz z kolegami przeżywa codziennie przygody, z którymi każdy 10-letni chłopiec może się utożsamiać. Równie duży entuzjazm może w czytelnikach wzbudzać książka "Tajemnice Gryzmołkowa. Duch z fabryki krówek", która opowiada o chłopcu, który dziedziczy fabrykę krówek. Musi zmierzyć się on z wieloma przeciwnościami, aby móc kontynuować produkcję najlepszych na świecie krówek. 

  • "Renomowany katalog Walker & Dawn" D. Morosinotto
  • "Explorer Academy: Akademia odkrywców. Tajemnica mgławicy" T. Trueit
  • "Kroniki Archeo. Złoty szlak" A. Stelmaszyk

Książka dla dzieci w wieku 10 lat: pamiętaj o wspólnym czytaniu przed snem

Książka dla dzieci w wieku 10 lat powinna także nadawać się do poczytania przed snem. Choć wydaje się, że 10-letnie dzieci są już dość duże by samodzielnie sobie czytać, to 20-30 minut przed snem warto poświęcić czas na wspólne czytanie - pozwoli to podtrzymywać i rozwijać więź między rodzicem a dzieckiem, a stały rytuał jest niezwykle ważny, zwłaszcza w trakcie tygodnia, kiedy często brakuje nam czasu na spędzenie chwili tylko z dzieckiem. Oto kilka tytułów w sam raz na dobranoc:

  • "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet" E. Favilli, F. Cavallo
  • "Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci" M. Broda
  • "Ja, Kosmo" C. Sorosiak.

Zobacz też: Książki dla dzieci, które bawią, uczą i rozbudzają wyobraźnię

Więcej o: