Książki dla 5-latka i 5-latki. Które tytuły uczą dzieci wrażliwości, samodzielności i tolerancji?

Książki dla 5-latka i 5-latki - szukasz tytułu dla przedszkolaka? Sprawdź z nami propozycje lektur, które warto mieć w rodzinnej kolekcji. Zapraszamy do świata Tarmosi, Kleofasa, Wampiriny, Artura i Basi.

Książki dla 5-latka - co wybrać?

Wspomnienie o ulubionej książce z dzieciństwa zostaje z nami na zawsze, w świecie zdominowanym przez ekrany tym bardziej warto zadbać o rodzinną biblioteczkę z dedykowaną półką dla malucha. W kategorii książki dla 5-latków można znaleźć mnóstwo fantastycznych tytułów, które nie tylko przeniosą dzieci w świat baśni, ale też pomogą opowiedzieć o świecie, który ich otacza. W poniższym artykule prezentujemy książki edukacyjne dla 5-latki i 5-latka oraz bajki polecane przez rodziców. 

Książki dla dzieci, które bawią, uczą i rozbudzają wyobraźnię.Książki dla dzieci, które bawią, uczą i rozbudzają wyobraźnię. fot. zdjęcie ilustracyjne/unsplash.com

Książki dla 6-latków. Zdjęcie ilustracyjne Książki dla 6-latków - sprawdź, dlaczego książka to najlepszy prezent

Książki edukacyjne dla 5-latki i 5-latka - ''Opowiem Ci mamo, co robią pająki'', Brykczyński Marcin, De Latour Daniel

Maluchy w tym wieku przynoszą mnóstwo informacji z przedszkola, chcą lepiej poznać i zrozumieć świat, który ich otacza. To, czego warto uczyć dzieci od początku to szacunek do zwierząt, który ma bezpośrednie przełożenie na kształtowanie małego charakteru. ''Opowiem Ci Mamo, co robią pająki'' to historia, o pająku Kleofasie i jego przygodach. Książka pomaga oswoić się ze zwierzętami, które budzą lęk. Pająk, który ma imię i bliskich sprawia, że trudno go nie lubić. Historia małego podróżnika nie tylko uczy wrażliwości, ale też uruchamia wyobraźnię i ćwiczy zdolność twórczego rozwiązywania problemów. W kategorii książki edukacyjne dla dzieci, tego tytułu nie można pominąć. 

Książki dla 5-latków - lekcja otwartości z ''Tarmosią'', Tomasz Samojlik, Anna Grzyb

''Tarmosia'' to idealna książka dla 5-latków, pełna ciekawostek z życia borsuczej rodziny. Pewnego dnia, gdy okazuje się, że do nory zamieszkałej przez sympatyczne borsuki mają wprowadzić się inne zwierzęta Tarmosia poznaje znaczenie słów takich jak zmiana i porozumienie. Wątki przyrodnicze przeplatają się tu z opowieścią o problemach lokalowych dzikich mieszkańców Puszczy Białowieskiej. To też bardzo uniwersalna historia o przyjaźni, wspólnocie i otwartości na innych. 

Zobacz wideo Co się stało z gwiazdami klasycznej ekranizacji "W pustyni i w puszczy?

Książki edukacyjne dla 5-latki i 5-latka - ''Działamy samodzielnie jak Artur i Basia'', Autor: Aurore Gauthier, Isabelle Monnerot - Dumaine

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko odważnie kroczyło na drodze do niezależności. W nauce wykonywania prostych czynności może pomóc tytuł ''Działamy samodzielnie jak Artur i Basia'', który jest częścią cyklu ''Moja kolekcja Montessori''. Zgodnie z nauką Marii Montessori być wolnym nie oznacza, że możemy robić wszystko, to co nam się podoba. Chodzi o to, aby nawet mały człowiek posiadł ''umiejętność zaspokajania swoich najważniejszych potrzeb bez zależności od bezpośredniej pomocy drugiej osoby''. Artur i Basia uczą maluchy jak zorganizować własną zabawę lub przygotować proste śniadanie, przypominają o tym, że trzeba nakarmić kota i w prosty sposób zdradzają sekret wiązania sznurówek. 

Książki dla dzieci Książki dla 6-latki- sprawdź tytuły, które budują pewność siebie i pomagają odkryć ukryte talenty

Książki dla 5-latki, które uczą tolerancji - ''Ding-Dong Witajcie, Przyjaciele!'', Derek Harmening, the Disney Storybook Art Team 

Wampirina to bohaterka wprost z bajki Disneya. Interaktywna książka dla 5-latki opowiada historię wampirzej rodziny, która prowadzi mały pensjonat. Na kolejnych kartkach, którym towarzyszą dźwiękowe guziki, dzieci poznają moc przyjaźni i uczą się tolerancji. Wampirina zdecydowanie promuje porozumienie ponad podziałami. A połączenie słów z obrazkami i dźwiękiem pomaga małym czytelnikom w zrozumieniu tekstu. W kategorii książki dla 5-latki Wampirina może być też doskonałym materiałem do pierwszych prób nauki czytania. 

Zobacz też: Bajki. Czym zainteresować malucha? Jak sprawić, by czytanie było doskonałą zabawą?

Więcej o: