Książka dla 5-latki i 5-latka. Jak wybrać książkę odpowiednią do wieku dziecka?

Książka dla 5-latki czy 5-latka musi spełniać kilka warunków, które sprawią, że dziecko z chęcią będzie po nią sięgać i do niej wracać. Jak wybrać te najbardziej wartościowe pozycje do dziecięcej biblioteczki?

Książki dla 5-latki i 5-latka. Najnowsze publikacje

Książki dla 5-latki i 5-latka to literatura, która łączy w sobie kilka funkcji. Nie tylko uczy i bawi, ale też rozwija nowe umiejętności poprzez zabawę. Dziecko chętniej sięga po książeczki, jeśli nie czuje przymusu z tym związanego, a obcowanie z literaturą na tym poziomie jest głównie zabawą. 5-latki nie potrafią skupić się przez zbyt długi czas, dlatego wybierajmy dla nich książeczki, które nie posiadają bardzo rozbudowanej treści, ale jednocześnie muszą być one interesujące i barwnie zaprezentowane. Ważna jest też wciąż warstwa ilustracyjna, gdyż dzieci w tym wieku wciąż chętnie przeglądają rysunki, wskazując obecne na nich, znane im przedmioty i sytuacje. Ciekawym rozwiązaniem są książki częściowo aktywizujące - zawierające wewnątrz zadania dla czytelnika, naklejki i inne akcesoria, które są w stanie zainteresować dzieci.

Do najciekawszych książek dla 5-latki i 5-latka w ostatnich miesiącach bez wątpienia można zaliczyć:

  • "Historyjki z nalepkami - Dzień przedszkolaka" A. Wiśniewska
  • "Elementarz pięciolatka" A. Bator
  • "Akademia 5-latka" E.Lekan
  • "Od wierszyka do rysunku dla dzieci 5" E. Jakacka.

Książeczki dla 5-latki i 5-latka, czyli wybrane bajki na dobranoc

Książeczki dla 5-latki i 5-latka to nie tylko te, które zapewniają możliwość rozwoju umiejętności manualnych, ale także te, które czytamy dzieciom na dobranoc. Mają one za zadanie pomóc w wyciszeniu się malucha i przeniesieniu w krainę wyobraźni. Czytanie przed snem jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dzieci, bez względu na ich wiek. Im wcześniej uda się wprowadzić rytuał codziennego czytania, tym lepiej. W przypadku 5-latków jest to nieodzowne. Dlatego też, jeśli wciąż nie rozpoczęłaś/eś przygody z czytaniem na dobranoc, zacznij już dziś. W twojej biblioteczce powinny znaleźć się jak najszybciej takie książeczki dla 5-latka jak:

  • "Najlepsze na świecie listy od Feliksa"

To seria książeczek opowiadających o przygodach pluszowego zająca. Co ciekawe, w książce znajdziemy sześć najprawdziwszych listów - dzieci mogą zobaczyć, jak wygląda prawdziwy list i cieszyć się z poznania jego tajemniczej treści.

  • "Tata już biegnie"

To ciekawa opowieść o Mateuszku i jego tacie. Chłopiec każdego dnia obawia się, że nie dotrze do celu, bo samochód, którym się porusza wraz z tatą, jest bardzo stary. Co zrobi tata, aby do tego nie doszło?

  • "Bajczary i czarbaje"

To zbiór ciekawych bajek i opowieści, które idealnie sprawdzą się do czytania na dobranoc. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 75

Książki edukacyjne dla 5-latka, które warto mieć pod ręką

Książki edukacyjne dla 5-latka mogą spełniać wiele funkcji. Dzięki nim w przystępny sposób możemy wyjaśnić dzieciom wiele trudnych, a często nawet krępujących tematów. Jedną z takich pozycji jest bez wątpienia "Dziecko w brzuchu mamy" autorstwa Anny Herzog. W przystępny sposób zostają w niej wyjaśnione wszystkie wątpliwości, jakie mogą dotyczyć tego skąd wzięło się dziecko w brzuchu mamy i jak funkcjonuje w jej wnętrzu. Jest to idealna pozycja dla rodziców, którzy oczekują narodzin kolejnego członka rodziny i chcą przybliżyć tę kwestię jego starszemu rodzeństwu.

Pozostając w podobnej tematyce ciekawym wydawnictwem jest oparta na kultowej bajce "Było sobie życie" Encyklopedia dla dzieci, która zdradza tajemnice ludzkiego ciała

Interesującym wydawnictwem edukacyjnym dla 5-latków jest także seria będąca opracowaniem zbiorowym pt. "Akademia przedszkolaka. Edukacyjne książeczki dla 5 latka". Tworzą ją trzy zeszyty pełne zadań, które uczą i bawią najmłodszych. Znajdziemy w nich pierwsze kroki prowadzące do zapoznania z literami i cyframi. 

Zobacz też: Książki o zwierzętach dla dzieci. Najpiękniejsze bajki, które pokocha twoje dziecko

Więcej o: