Duda zabrał głos ws. wpisu Żulczyka. "Do niedawna nie wiedziałem, że ktoś taki istnieje"

- To przekroczenie wszelkich granic i jakiejkolwiek przyzwoitości - tak w piątek mówił o wpisie pisarza Jakuba Żulczyka prezydent Andrzej Duda w rozmowie transmitowanej na Interia.pl. Kilka tygodni temu do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Żulczykowi za internetowy komentarz, w którym twórca nazwał głowę państwa "debilem".

W listopadzie ub.r. Jakub Żulczyk komentował we wpisie na Facebooku stanowisko Andrzeja Dudy ws. amerykańskich wyborów prezydenckich. Duda nie pogratulował wtedy Joe Bidenowi zwycięstwa, a "udanej kampanii". Napisał też, że czeka na nominację Bidena przez Kolegium Elektorskie.

"Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak 'nominacja przez Kolegium Elektorskie'. Biden wygrał wybory. (...) Wszystko co następuje od dzisiaj - doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie - to czysta formalność. Joe Biden jest 46. prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem" - napisał wówczas Żulczyk.

O sprawie wpisu Jakuba Żulczyka zrobiło się ponownie głośno 22 marca, kiedy to prawicowy portal wPolityce.pl poinformował o skierowaniu przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ aktu oskarżenia przeciwko pisarzowi. Żulczyk ma odpowiadać za znieważenie prezydenta, za co grozi do trzech lat więzienia. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Andrzej DudaŻulczyk oskarżony o znieważenie Dudy. Dotarliśmy do akt sprawy

Zobacz wideo Muzyka, która łączy pokolenia. Krawczyka, Kozidrak czy Rodowicz uwielbiają i starsi, i młodsi

Andrzej Duda: To przekroczenie jakiejkolwiek przyzwoitości

- Do niedawna w ogóle nie wiedziałem, że ktoś taki istnieje. Później dowiedziałem się z mediów - stwierdził w piątek prezydent Andrzej Duda. Wywiad transmitowany był m.in. na portalach Interia.pl i Polsatnews.pl.

Jak dodał Duda, "w polityce są pewne granice kultury bycia, poza którymi polityka przestaje być polityką, a język przestaje być normalnym językiem i staje się rynsztokiem, przejawem nienawiści, woli sponiewierania drugiego człowieka". - Uważam, że to przekroczenie wszelkich granic i jakiejkolwiek przyzwoitości. Tyle mogę powiedzieć - zaznaczył.

Jakub ŻulczykJakub Żulczyk oskarżony o znieważenie Andrzeja Dudy

- To nie jest kwestia znieważenia pana Andrzeja Dudy, tylko to jest kwestia również i tego, że to urząd prezydenta RP, wobec którego jest pewien szacunek, obowiązkowy. Niezależnie, kto ten urząd sprawuje, chcę to bardzo mocno podkreślić. Bo to jest ktoś, kto został wybrany przez naród, w wyborach powszechnych - mówił prezydent.

Jarosław Kaczyński i Jarosław GowinNieoficjalnie: Gowin ma przedstawić Kaczyńskiemu dwa warunki

Więcej o: