Stanisław Lem zostanie uhonorowany w kosmosie! Będzie to "dodatkowa misja" SpaceX Crew Dragon

Polski pisarz science fiction Stanisław Lem zostanie uhonorowany w przestrzeni kosmicznej z okazji setnej rocznicy narodzin. Będzie mieć to miejsce przy okazji misji kapsuły SpaceX Crew Dragon, która znajduje się już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz wideo Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos

Stanisław Lem jest patronem 2021 roku. Jak poinformowała Polska Fundacja Fantastyki Naukowej na swoim Facebooku, w piątek 23 kwietnia wystartowała misja kapsuły SpaceX Crew Dragon, która uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Na jej pokładzie znalazło się czworo astronautów, w tym astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Francuz Thomas Pesquet, który uhonoruje Stanisława Lema w setną rocznicę jego urodzin (12 września). Szczegóły nie są na razie znane, warto więc śledzić profile PFFN oraz misji SpaceX w mediach społecznościowych.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie. Jego pierwszą książką byli "Astronauci" wydani w 1951 roku. W swoich utworach Stanisław Lem poruszał takie tematy jak rozwój nauki czy techniki, ale też miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem - jego książki przełożono na ponad 40 języków i osiągnęły nakład ponad 30 mln egzemplarzy. 

Poza astronautą Thomasem Pesquetem na pokładzie kapsuły znalazło się także dwóch amerykańskich astronautów NASA - Shane Kimbrough oraz Megan McArthur, a także Japończyk z Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej, Akihiko Hoshide.

Astronauta SpaceX Crew Dragon upamiętni Lema w kosmosie. Załoga spędzi tam pół roku

O samym locie więcej pisaliśmy już wcześniej. Crew Dragon wystartował w piątek z Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy'ego o godzinie 11:49 czasu polskiego. Ze względu na warunki meteorologiczne data ta została przesunięta o jeden dzień. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie przebywało już siedmiu innych astronautów, załoga dotarła w sobotę 24 kwietnia.

Jak podawaliśmy, misja potrwa pół roku. Astronauci będą prowadzić badania dotyczące wpływu grawitacji na starzenie się komórek, a także badania nad poszukiwaniem materiałów do opakowań, które będą mniej zaśmiecać naszą planetę. Zostaną także prowadzone obserwacje dotyczące ocieplenia klimatu i jego wpływu na Ziemię. 

Więcej o: