Gorące książki na majówkę. Polecamy kryminały, ale nie tylko

Pierwszy majowy weekend to dla mnie zawsze okazja do nadrobienia czytelniczych zaległości. Nie oznacza to, że namawiam do zamknięcia się w domach. Czytać można przecież także w parku, czy ogrodzie, byle z zachowaniem dystansu. Rzecz jasna wobec innych, bo wobec lektur przeze mnie polecanych może to być trudne.

Powieść "Cicho, cichutko" Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie) nie jest co prawda kryminałem (jak większość moich poleceń) ale autor nawiązał do jednej z najgłośniejszych peerelowskich zbrodni. Michał ma raka prostaty. Choroba demoluje jego ciało, a trzy najbliższe mu osoby, każda na swój sposób, żegnają się z nim. Karpowicz porusza się na pograniczu emocji, przeplatając to, co zabawne z tym, co dramatyczne. Splata miłość i nienawiść, rozpacz, żal i radość. I dwie historie. Tę drugą, nie mniej dramatyczną, Anna przez lata ukrywała w sobie. Chroniła Michała, zastępując mu matkę. Teraz może o niej opowiedzieć. Piękna, przejmująca powieść, która momentami rozbawi was do łez.

 

"Zmowę milczenia" Chandlera Bakera (Sonia Draga) recenzent "Entertainment Weekly" nazwał "manifestem pracujących matek i kobiecej przyjaźni ery #MeToo". Sloane, Ardie i Grace od lat pracują w korporacji Truviv. Gdy umiera prezes firmy, pracownicy sądzą, że jego następcą zostanie Ames Garrett, przełożony prawniczek. Z kobietami łączą go "raczej trudne relacje", ale dotychczas niewygodne dla firmy incydenty zamiatano pod dywan. Zdeterminowane kobiety rozpoczynają ujawnianie dawnych kłamstw i sekretów.

Bohaterkami thrillera psychologicznego "Łowcy cieni" Camilli Grebe (Sonia Draga) są trzy policjantki: Malin (pracująca w latach 70.), Hanne (w latach 80.) oraz Malin (działająca współcześnie). Stają w obronie ofiar i same się nimi stają. W lutym 1944 roku w sztokholmskiej dzielnicy Klara policja znajduje ukrzyżowaną na podłodze kobietę. Trzydzieści lat później na jednym z przedmieść znajduje kolejną ofiarę zamordowaną w taki sam sposób…

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Mroczna, niepokojąca, tętniąca od emocji - taka jest powieść "Patrz, jak spadam" Monsa Kallentofta (Rebis), autora cyklu o Malin Fors. Tu jej nie znajdziecie. Poznacie natomiast Tima Blancka, ojca zaginionej przed trzema laty na Majorce dziewczyny, który wciąż jej tam poszukuje. Emme miała 16 lat, gdy wraz dwoma koleżankami pojechała na wyspę. Zniknęła, nikt jej od tej pory nie widział. Tim porzucił dotychczasowe życie, mieszka w Palmie, pracuje jako prywatny detektyw i cały czas ma nadzieję, że natrafi na ślad córki. Kallentoft jest mistrzem w opisywaniu wewnętrznego rozedrgania.

Życie bohaterki "Zapomnij, jak się nazywam" J.S. Monroe (W.A.B.) wywraca się nagle do góry nogami. Straciła pamięć, a ktoś ukradł jej torebkę, w której miała paszport, portfel, klucze do domu… Chciała zgłosić przestępstwo ale nie mogła sobie przypomnieć własnego imienia. Pamiętała jedynie adres. Teraz stoi przed domem Tony’ego i Laury. Mówi, że tutaj mieszka. Oni twierdzą, że nigdy jej nie widzieli.

Cztery tajemnicze zniknięcia. Cztery niepowiązane ze sobą ofiary. Jedna piwnica i psychopata, który postanowił odegrać rolę Boga. Tak wygląda zarys fabuły "Kompleksu Boga" Piotra Rozmusa (Sonia Draga). Każdy z porwanych ma coś na sumieniu. Teraz będą musieli za to zapłacić. W piwnicy wisi rzeźnicki hak, a na stole leżą chirurgiczne narzędzia. Oj, będzie się tu działo!

Z nie lada wyzwaniem muszą zmierzyć się bohaterowie "Blefu" S.K. Barnett (Prószyński i S-ka). Sześcioletnie Jenny zaginęła idąc do mieszkającej po sąsiedzku koleżanki. Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań nie udało się jej odnaleźć. 12 lat później wraca. Opowiada, że została porwana i cudem zdołała się wyrwać z rąk ludzi, którzy zgotowali jej prawdziwe piekło. Jej straszy brat, policjanci i agenci FBI mają jednak mnóstwo wątpliwości. Co naprawdę działo się z Jenny? Dlaczego wróciła właśnie teraz? I po co?

 

"Wierny czytelnik" Maksa Seecka (Sonia Draga) to powieść z gatunku nordic noir. Roger Koponen opisał w jednej ze swych książek śmierć kobiety. Została znaleziona w sukni wieczorowej u szczytu pustego stołu, z upiornym uśmiechem na twarzy. W ten sam sposób zostaje teraz zamordowana jego żona, a on sam znika. Pojawiają się kolejne ofiary, a do mediów społecznościowych mężczyzny trafia film z miejsca zbrodni. Śledztwo prowadzi aspirant Jessica Niemi.

"Uderz się w serce" Amelie Nothomb (Wydawnictwo Literackie) to opowieść o matce i córce, a właściwie o matkach i córkach. O miłości, a raczej jej braku, o zazdrości, która przeradza się w nienawiść. A na końcu - zaspojleruję - jest też trup (stąd książka w tym zestawieniu). 19-letnia Marie jest piękna i spotyka się z najprzystojniejszym chłopakiem w mieście. Lubi też wzbudzać zawiść u innych kobiet. Cały świat leży u jej stóp. Do momentu, gdy zachodzi w ciążę, a córka odbiera jej należną - jak uważa - część uwielbienia świata.

"Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna" Filipa Zawady (Znak) to również opowieść o toksycznych, rodzinnych związkach. Ostra, szczera, przejmująca, ale też bardzo zabawna. Narratorem powieści jest wnuczek Szczepan, wrednego i złośliwego starca, który każdą okazje wykorzystywał, żeby go poniżyć, upokorzyć lub uderzyć. Nieustanne konfrontacje z dziadkiem odcisnęły bolesne piętno na całym życiu dorosłego już mężczyzny. Snując opowieść rozlicza się z dziadkiem, przede wszystkim jednak stara się zrozumieć i zaakceptować samego siebie.

Pisarzem jest też Gabriel Wells, bohater "Głosu z zaświatów" Bernarda Werbera (Sonia Draga). Pewnego dnia budzi się i z zaskoczeniem odkrywa, że został otruty i umarł. Dlaczego utkwił jednak wśród żywych, a widzi go tylko Lucy Filipini - medium pracujące dla tajemniczej Hierarchii? Razem rozpoczynają dość niekonwencjonalne śledztwo, w którym towarzyszy im "Encyklopedia wiedzy względnej i absolutnej" Edmunda Wellsa - przodka Gabriela. Ta książka was zaskoczy.

"Nurt" Tima Johnstona (Marginesy) to powieść obyczajowa z elementami thrillera. Studentki Audrey i Caroline podróżują ponad tysiąc kilometrów do domu rodzinnego jednej z nich, która chce odwiedzić chorego na nowotwór ojca. Przyjdzie im walczyć o życie w lodowatej rzece Black Root. Audrey przeżyła, Caroline ginie. Mieszkańcy miasteczka wiedzą, że dziesięć lat wcześniej w tej samej rzece zginęła inna dziewczyna, a sprawca zbrodni prawdopodobnie wciąż mieszka wśród nich.

Główną bohaterką mrocznego i wciągającego "Schroniska" Sama Lloyda (W.A.B.) jest 13-letnia Elissa, utalentowana szachistka, która bierze udział w Ogólnoangielskim Młodzieżowym Grand Prix w Szachach. W trakcie turnieju zostaje porwana i budzi się w podziemnej celi w Lesie Pamięci. Znajduje ją 12-letni Elijah, który zna świetnie okolicę. Elissa ma nadzieję, że jej pomoże i pójdzie na policję ale chłopak nie chce, że opuściła las. Dla Elissy jest jedyną nadzieją na przetrwanie.

 

Edgar Allan Poe był prekursorem horroru i opowiadań detektywistycznych. Jego "Opowiadania prawie wszystkie" (Marginesy) to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego miłośnika literatury kryminalnej. W tomie znajdziemy trzydzieści dziewięć opowiadań w znakomitym przekładzie Sławomira Studniarza (laureata Nagrodą "Literatury na Świecie").

Stalinowska Rosja, Leningrad, mroźna zima i pięć zwłok ułożonych na torach kolejowych w lesie – tak zaczyna się "Miasto duchów" Bena Creeda (Sonia Draga). Śledztwo prowadzi milicyjnym śledczy Rewol Rossel. Przed laty był świetnie zapowiadającym się skrzypkiem, co – dość paradoksalnie – może mu się przydać w rozwikłaniu tej sprawy. Tropy prowadzą go bowiem najpierw do muzycznych kręgów miasta, a w końcu aż na Kreml.

"Wiosenna ofiara" to ostatnia część cyklu Andersa de la Motte (Czarna Owca). W Noc Walpurgii w 1986 roku w lesie sąsiadującym z zamkiem doszło do rytualnego mordu na szesnastoletniej dziewczynie. Winnym został uznany jej przyrodni brat, a cała rodzina zniknęła wkrótce bez śladu. Wiosną 2019 roku do zamku wprowadza się zafascynowana tragedią sprzed lat doktor Thea Lind. Zaczyna odnajdywać coraz więcej podobieństw między własną przeszłością a wychowaniem zamordowanej dziewczyny. Jest przekonana, że prawda o zabójstwie nigdy nie została odkryta.

"Czarny Lampart, Czerwony Wilk" Marlona Jamesa (Wydawnictwo Echa) to literacka jazda bez trzymanki, pełna odniesień do afrykańskiej historii i mitologii. Dziecko nie żyje. Tropiciel nie ma potrzeby wiedzieć nic więcej. Musi go odnaleźć. Podąża za zapachem, a wraz z nim wiedźma, smutny olbrzym i zmiennokształtny Lampart. Droga wiedzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze. Kim jest chłopiec, którego muszą odnaleźć? Dlaczego tak wiele osób chce przerwać ich poszukiwania? I kto w tym wszystkim kłamie, a kto mówi prawdę?

Ikona stylu, która uwolniła kobiety z gorsetów, przed niemiecką inwazją uciekła do Vichy, ale wróciła do Paryża, gdzie resztę wojny spędziła w hotelu Ritz, w towarzystwie wysoko postawionych Niemców. Współpracowała w tym czasie z Abwehrą i wypełniała tajną misję dla Himmlera. Jak zapewnia wydawnictwo Marginesy, po lekturze biografii "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem" Hala Vaughana "perfumy Chanel No. 5 nigdy nie będą pachniały jak dawniej: poza różą stulistną, jaśminem, ambrą i ylang-ylang, można będzie w nich wyczuć zapach żydowskich pieniędzy, woń kolaboracji i nutę antysemityzmu".

 

Na koniec dwie książki o zbrodniach i zbrodniarzach prawdziwych.

Christopher Berry-Dee jest autorem książek "Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie" i "Rozmowy z seryjnymi morderczyniami. Królowe zbrodni". W książce "Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła" analizuje psychikę i sposób działania seryjnych zabójców, których poznał osobiście i zbrodniarzy, którzy przeszli do historii kryminologii. Przedstawia historie m.in.: sadystycznego mordercy Petera Kürtena zwanego "Upiorem z Düsseldorfu", pułkownika Davida Russella Williamsa z Kanadyjskich Sił Powietrznych, brytyjskich zabójców seksualnych Johna Christiego i Neville'a Heatha. Aż strach się bać.

"Kroniki zbrodni. Tajemnicze zaginięcia, seryjni mordercy, sprawy, których do dziś nie udało się wyjaśnić..." (Znak) to rozmowa rzeka, którą z prawniczką i byłą prokurator Moniką Całkiewicz przeprowadził Robert Ziębiński. Pani prokurator przez lata badała motywy sprawców zabójstw i analizowała sposoby ich działania. W książce odsłania kulisy spraw kryminalnych, które wstrząsnęły Polską XXI wieku. Zarówno takich, o których słyszał każdy, jak i tych nieujawnianych przez lata. Dużym atutem książki jest sposób, w jaki opowiada – bardzo konkretnie, z dystansem.

Miłej lektury.

<<Reklama>> Ebooki dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: