Raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 roku został opublikowany. Według danych zebranych przez Bibliotekę Narodową aż 42% Polaków przeczytało w co najmniej jedną książkę. „Aż”, bo rok wcześniej czytających Polaków było o 3% mniej. Po czyje książki sięgaliśmy najczęściej? W tym roku w top 10 najpoczytniejszych autorów nie było chyba zaskoczeń. Poniżej przedstawiamy listę.
<<Reklama>> Ebooki i audiobooki autorów dostępne są w Publio.pl >>
Autor kryminałów, thrillerów, horrorów, a nawet powieści historycznych i science fiction. Najbardziej znany jako twórca postaci Joanny Chyłki – na podstawie thrillerów z tego cyklu został nakręcony serial z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Każdego roku ukazuje się kilka jego powieści, często w seriach. Oprócz cyklu z Joanną Chyłką popularnością cieszą się też serie z komisarzem Forstem czy Sewerynem Zaorskim.
Remigiusz Mróz pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje już po raz drugi, kolejny rok z rzędu. To ogromny skok, zważywszy na fakt, że jeszcze w 2016 roku nie było go wcale w pierwszej trzydziestce najpoczytniejszych autorów, ale już w 2017 roku zajął miejsce trzecie, a w 2018 roku – drugie, za Henrykiem Sienkiewiczem.
Remigiusz Mróz JAKUB MALIK
Polska noblistka, podobnie jak rok wcześniej, zajęła miejsce drugie. Najchętniej kupujemy i czytamy jej najgłośniejsze powieści, czyli nagrodzonych Bookerem „Biegunów”, monumentalne „Księgi Jakubowe” wyróżnione Nagrodą Nike oraz „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, której to powieści drugie życie dała ekranizacja w reżyserii Agnieszki Holland pt. „Pokot”.
Mimo wielkich oczekiwań czytelników w 2020 r. ukazał się tylko zbiór esejów i wykładów Olgi Tokarczuk, zawierający m.in. jej słynną noblowską mowę o czułym narratorze. Jak możemy przeczytać w raporcie „Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku”:
Współczesna literatura wysokoartystyczna, szczególnie ta najnowsza, była skromnie reprezentowana w wyborach lekturowych, choć dwoje autorów – Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch – stanowiło wyjątek i zyskało masową publiczność czytelniczą.
Olga Tokarczuk Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Amerykański pisarz, autor książek głównie z nurtu literatury grozy, którego zresztą za wzór stawia sobie Remigiusz Mróz. Dorobek pisarski Stephena Kinga jest imponujący. Praktycznie co roku na rynku pojawia się jego nowa książka. Zresztą niemalże tak samo często jego powieści i opowiadania są ekranizowane. Najsłynniejsze z filmowych adaptacji jego powieści to kultowe już „Lśnienie” w reż. Stanleya Kubricka, „Misery” (reż. R. Reiner) czy „Skazani na Shawshank” (reż. F. Darabont), a z ostatnich lat choćby dobrze przyjęte „To” (reż. A. Muschietti).
W raporcie o stanie czytelnictwa King pojawia się w pierwszej trójce najpoczytniejszych autorów już od 2014 r. I z pewnością w najbliższej przyszłości nie zabraknie nam jego książek – ostatnia powieść pisarza, „Później”, ukazała się w marcu tego roku.
Amerykański autor powieści kryminalnych i thrillerów. Dużą popularność zyskał m.in. dzięki cyklowi o śledztwach prowadzonych przez Myrona Bolitara, agenta sportowego. W zestawieniu Biblioteki Narodowej pojawia się regularnie, chociaż na niższych pozycjach niż Stephen King.
W 2020 r. Netflix wyprodukował polski miniserial „W głębi lasu”, powstały na podstawie powieści Cobena. Ekranizacja cieszyła się w Polsce sporą popularnością, co przełożyło się również na książkę, choć to pozycja z 2007 r. Ostatnia wydana w Polsce powieść Cobena, thriller „Chłopiec z lasu”, także sprzedaje się dobrze. Czy zapewni autorowi miejsce w pierwszej piątce za rok 2021?
Klasyk literatury polskiej, najważniejszy z trzech wieszczów. Gros jego utworów przerabialiśmy na lekcjach języka polskiego i tak jest zresztą do tej pory. Stąd też zapewne jego stała obecność w rankingu czytelnictwa Biblioteki Narodowej. W raporcie możemy przeczytać: „Klasyka, literatura dawna, która była przede wszystkim czytana przez młodzież szkolną (stanowiła 38% wyborów takich czytelników)”.
Kto z nas nie czytał „Ogniem i mieczem” czy „Potopu”? Nie tylko dlatego, że od dawna należą do kanonu lektur, ale po prostu wciągają. W latach 2012 – 2018 Henryk Sienkiewicz utrzymywał się w pierwszej dwójce autorów najczęściej wybieranych przez Polaków. W 2019 r. jego nazwisko przesunęło się w dół na liście, na czwarte miejsce. W tym roku jest już szósty. Czy przestał interesować młodsze pokolenia? Tak przypuszczają autorzy raportu:
Henryk Sienkiewicz, klasyk będący do tej pory zawsze w szerokim obiegu czytelniczym, i to nie tylko wymuszonym szkolnym obowiązkiem, przez lata konkurujący ze współczesnymi bestsellerami, powoli traci swoją popularność. Jest to następstwem szerszego procesu stopniowego kurczenia się grona osób czytających literaturę dawną na rzecz pokolenia ograniczającego wybór tego typu lektur do szkolnego kanonu.
Twórca Wiedźmina również jest stale obecny w rankingu najpoczytniejszych pisarzy w Polsce. Wielki sukces ekranizacji Sagi o Wiedźminie, za którym stał Netflix, podbił sprzedaż książek Andrzeja Sapkowskiego również za oceanem. Chociaż i bez tego pisarz należał do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Oprócz cyklu o Wiedźminie Andrzej Sapkowski ma w dorobku również trylogię husycką, w której łączy fantastykę z historią.
Jedyny oprócz Olgi Tokarczuk przedstawiciel współczesnej literatury pięknej w zestawieniu. O ile o wysokim miejscu noblistki zadecydowały prestiżowe nagrody (wskoczyła do pierwszej trzydziestki w 2018 r., kiedy otrzymała Bookera), o tyle w przypadku Szczepana Twardocha zapewne przeważyła głośna ekranizacja. W ubiegłym roku Canal+ wyemitował bowiem adaptację „Króla” uznawanego za jedną z lepszych powieści autora.
Szczepan Twardoch ma duże grono zagorzałych fanów już od czasu „Morfiny” nagrodzonej Paszportem Polityki, a premiera każdej z jego powieści jest wydarzeniem w literackim świecie – choćby ostatniej bardzo dobrej "Pokory". Do tej pory był to jednak raczej świat czytelników literatury pięknej. Magia ekranu pozwoliła zaś przebić się pisarzowi do szerszej publiczności.
Szczepan Twardoch Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl
Autorka, która narobiła swego czasu sporego zamieszania w literaturze popularnej. Jej romans erotyczny „Pięćdziesiąt twarzy Greya” utrzymywał się na listach bestsellerów tygodniami. Razem z dwiema kolejnymi częściami cyklu „Ciemniejsza strona Greya” i „Nowe oblicze Greya” sprzedał się w ponad 120 milionach egzemplarzy. I co chyba ważniejsze, rozpętał modę na powieści erotyczne adresowane do kobiet, najlepiej z wątkami BDSM. Cykl doczekał się również ekranizacji, w której zagrali Dakota Johnson i Jamie Dornan.
Chociaż jedyna powieść autorki spoza cyklu o Greyu, „Mister”, nie miała dobrych recenzji, jak widać nie wpłynęło to znacząco na popularność autorki w Polsce.
Kolejny przedstawiciel literatury gatunkowej na liście. Jo Nesbø to norweski autor kryminałów. Zasłynął głównie serią o detektywie Harrym Hole – śledczym, który zmaga się z przestępcami i nałogiem alkoholowym. W serii ukazało się już dwanaście powieści, a każda kolejna jest bardzo oczekiwana przez czytelników. Cykl stał się zresztą klasykiem dla fanów kryminałów.
Co jakiś czas Jo Nesbø publikuje powieść spoza cyklu. Taką też książką było wydane jesienią zeszłego roku „Królestwo”, które również cieszyło się dużą poczytnością.
<<Reklama>> Ebooki i audiobooki autorów dostępne są w Publio.pl >>