Jak wydać książkę? Poradnik dla przyszłych debiutantów

Jak wydać książkę? Dużo piszesz i coraz częściej zadajesz sobie to pytanie? Sprawdź, w jaki sposób możesz zadebiutować na polskim rynku książki oraz co powinien wiedzieć każdy autor, nim podejmie kluczową decyzję.

Gdzie wydać własną książkę?

Gdzie wydać własną książkę? Obecnie przed Tobą są dwie drogi i spośród nich musisz wybrać tę, która bardziej do Ciebie przemawia, a także znajduje się w zasięgu Twoich możliwości. Myśląc o wydaniu, rozważ:

  • współpracę z wydawnictwem – teoretycznie prostszy sposób, jednak nie zawsze zakończony powodzeniem i niosący ze sobą pewne ryzyko;
  • samodzielne wydanie – czyli selfpublishing, droga nieco bardziej żmudna, ale dająca pewność, że efektem końcowym będzie Twoja książka – dokładnie taka, jaką sobie wymarzysz.

Jak wydać własną książkę – współpraca z wydawnictwem

Jak wydać własną książkę, decydując się na współpracę z wydawnictwem? W tym przypadku odpowiedź również nie będzie jednoznaczna. Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że na rynku działają wydawnictwa oraz oficyny wydawnicze, które oferują swoim autorom różne modele publikacji książek. W zależności od tego, jaką politykę prowadzą, możesz trafić na:

  • wydawnictwa tradycyjne – jeśli zdecydują się przyjąć Twój tekst, sfinansują cały proces jego wydania, a także zatroszczą się o reklamę i dystrybucję przyszłej książki;
  • wydawnictwa vanity press – aby wydały Twój tekst, musisz zapłacić przynajmniej część kwoty przeznaczonej na proces wydawniczy. Możliwe też, że sam będziesz się musiał zająć reklamą książki.

Bardzo wielu aspirujących pisarzy interesuje pierwsza opcja i nie ma się co dziwić. W większości przypadków wydawnictwa tradycyjne to jednak te duże, prężnie działające firmy, które znasz z księgarni i jeśli choć trochę interesujesz się słowem pisanym, potrafisz wymienić przynajmniej kilka z nich. Właśnie dlatego codziennie spływa do nich kilkadziesiąt propozycji wydawniczych, z których czasem wybierają jedną, a czasem nic. Tym sposobem debiutanci, próbujący zaistnieć w ten sposób, mają spory problem, by w ogóle się przebić. Jeśli jednak już im się uda, mogą liczyć na profesjonalne podejście (szczególnie, jeśli odezwie się do nich któreś z renomowanych wydawnictw), choć zawsze trzeba zachować czujność i uważnie czytać umowy wydawnicze, a najlepiej pokazać je prawnikowi. Musisz mieć też świadomość, że wydawnictwo tradycyjne samodzielnie zadba o szatę graficzną Twojej książki, a Ty raczej nie będziesz miał wpływu na końcowy kształt okładki czy sposobu wydania.

Wydawnictwa vanity press zbierają w pisarskim środowisku bardzo różne opinie. Jedni uważają, że są dobrą opcją, aby zacząć swoją karierę i zaistnieć, inni z miejsca je skreślają, narzekając na jakość wydania, a także redakcji czy korekty publikowanych tekstów. Na pewno dużo łatwiej jest zainteresować takie wydawnictwo swoim tekstem. Trzeba jednak mieć świadomość, że wydanie książki ze współfinansowaniem do tanich nie należy (zwykle od autora wymaga się wpłaty od kilku do kilkunastu tysięcy – zależy to zwykle od długości wydawanego tekstu). Co więcej, musisz znać się na działaniach marketingowych, bo niewykluczone, że samodzielnie będziesz promować swoją książkę bądź też promocja zapewniana przez wydawnictwo nie będzie wystarczająca. Możesz mieć jednak znaczący wpływ na kształt publikacji, a także na wygląd okładki czy ilustracji zamieszczonych w środku.

Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, musisz odpowiednio przygotować propozycję wydawniczą. Wydawnictwa zwykle mają na swoich stronach wytyczne dla autorów, z którymi powinieneś się zapoznać. Przyjrzyj się też ich profilowi, by wiedzieć, jakie pozycje wydają i czy Twój tekst rzeczywiście do nich pasuje.

Zobacz wideo Zobacz nowy odcinek

Zobacz też: Książka dla 10-latka. Jakie tytuły warto podsunąć dziecku do czytania?

Jak wydać swoją książkę – zrób to sam!

Jak wydać swoją książkę, wybierając selfpublishing? Tu, przede wszystkim, liczy się Twój nakład finansowy i znajomości. W takim wypadku wszystko zależy od Ciebie. Musisz zatroszczyć się o profesjonalną redakcję i korektę swojego tekstu (w Internecie można znaleźć wiele firm, które świadczą takie usługi, możesz sugerować się opiniami innych, którzy już skorzystali z takiej pomocy), a także o stronę graficzną i skład. Będziesz też promować swoją powieść w Internecie (na przykład za pośrednictwem mediów społecznościowych) i zajmiesz się jej dystrybucją (najczęściej autorzy samodzielnie sprzedają swoje książki za pomocą specjalnie przygotowanej strony internetowej, skąd zainteresowani mogą zamawiać odpowiednią ilość egzemplarzy).

Oczywiście, będziesz musiał ponadto zapłacić za druk książki (chyba że zdecydujesz się na książkę w wersji elektronicznej – wydanie e-booka jest zdecydowanie prostsze i mniej kosztowne). Decydując się na selfpublishing, sam decydujesz o tym, jak ma wyglądać Twoja książka i nikt w nią w żaden sposób nie ingeruje, poza zatrudnionymi przez Ciebie specjalistami, których ostatecznie wcale nie musisz słuchać, jeśli z czymś się nie zgadzasz.

Jak wydać książkę dla dzieci?

Jak wydać książkę dla dzieci? Ogólnie rzecz biorąc, schemat wydania jest taki sam, jak w przypadku każdej innej pozycji. Musisz jednak uważnie przyjrzeć się zakładce dla przyszłych autorów na stronie wybranego wydawnictwa i przekonać się, czy w ogóle przyjmują teksty kierowane do małego odbiorcy.

Jeśli ma to być książka ilustrowana, wszystko zależy od tego, czy sam odpowiadasz za stronę plastyczną, czy na przykład współpracujesz z kimś, kto takie ilustracje wykonuje. W obu przypadkach przesyłasz gotowy tekst wraz z ilustracjami do wydawnictwa, a oni podejmują decyzję, czy rozpocząć współpracę z Tobą bądź Waszym duetem. Jeśli natomiast nie jesteś uzdolniony plastycznie i nie masz znajomego ilustratora, gdy wyślesz swój tekst do wydawnictwa, a ono wykaże nim zainteresowanie, zilustrować go może grafik pracujący na jego zlecenie.

Zobacz też: Tych 10 autorów i autorek czytaliśmy najchętniej w ubiegłym roku

Więcej o: