Przepisanie "Wilkołaka" Wojciecha Chmielarza zajęło 7735 minut. To ponad 128 godzin skupienia i pracy nad sobą.
Kilkanaścioro skazanych przepisało najnowszy kryminał Chmielarza, zatytułowany "Wilkołak", który został wystawiony przedpremierowo na aukcji. Licytacja trwa do 11 maja, a jej zwycięzca będzie mógł zapoznać się z treścią książki już na tydzień przed jej oficjalną premierą, zaplanowaną na 19 maja. Rękopis został oprawiony ręcznie w ekskluzywną, twardą oprawę pudełkową ze złotymi tłoczeniami. W tym momencie - środowy poranek - za rękopis "Wilkołaka" trzeba zapłacić 1225 złotych.
To pierwsza książka wydana w ramach projektu społecznego "Rękopis z pudła", zainaugurowanego przez Fundację Zmiana razem z Wojciechem Chmielarzem i Wydawnictwem Marginesy. Jej podstawowymi celami są pomoc w resocjalizacji skazanych oraz zebranie funduszy na działalność statutową fundacji, tworzącej księgozbiory i biblioteki więzienne. W ramach akcji będą publikowane kolejne książki przepisane i zilustrowane przez więźniów. Dostępna będzie także możliwość zamówienia do przepisania i zilustrowania przez skazanego wybranej książki. Czas oczekiwania na realizację indywidualnego zamówienia to około 100 dni.
Wiele badań wskazuje na to, że przepisywanie zwiększa zrozumienie tekstu, bo potrzebna jest do tego większa aktywność mózgu. Należy się wyciszyć, skupić i wnikliwie przeczytać treść, by nie popełnić błędu. To dużo intensywniejszy kontakt z książką niż czytanie, a już samo czytanie ma właściwości resocjalizacyjne.
W Polsce są 152 zakłady karne. W każdym jest biblioteka, a czyta około 80 proc. skazanych. Ze statutu Fundacji Zmiana można się dowiedzieć, że "czytając, osadzeni znajdują klucz, który ich umysły wyprowadza poza mury więzienia. Czytanie rozwija komunikatywność, kreatywność i wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć i koncentrację, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na proces resocjalizacji. Słowo daje wolność i zrozumienie swojego losu".
Fundacja na warszawskim Bazarze Różyckiego prowadzi Czytelnię i tworzy Wyspę Kultury. Jednym z działań Fundacji jest, prowadzona od wielu lat, kampania "Książki w Pudle - Czas Rozpakować", w ramach której współtworzy nowe księgozbiory i biblioteki więzienne.
<<Reklama>> Ebooki Wojciecha Chmielarza dostępne są w Publio.pl >>