Bajki. Czym zainteresować malucha? Jak sprawić, by czytanie było doskonałą zabawą?

Od dawien dawna rodzice i dziadkowie dbający o rozwój znajdujących się pod ich opieką maluchów, sięgali po bajki. W 2021 roku wiele rodzin spędza w domu więcej czasu, zatem sięgnięcie po bajki dla wielu stało się koniecznością. Jakie bajki wybrać? Czym zainteresować malucha?

Mądre bajki dla dzieci – historie, które bawią i uczą

Mądre bajki dla dzieci to historie, które dostarczą im rozrywki, ale także będą miały ukryty walor edukacyjny. Mogą to być oczywiście filmy i seriale telewizyjne, takie jak choćby ''Tosia i Tymek'' (serial, który powstał na podstawie serii książeczek Jean i Garetha Adamsonów, opowiadający o codziennym życiu kilkuletnich bliźniaków), ''Ekipa Chrumasa'' (serial animowany na temat warzyw i owoców, poruszający tematy związane ze zdrowiem) czy bezkonkurencyjne ''Było sobie życie'' (animowany serial opowiadający o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu). Niewskazane jest jednak, by dziecko spędzało zbyt dużo czasu przed szklanym ekranem, dlatego warto sięgnąć po książki, które pomogą mu poznawać otaczający je świat oraz kształtować odpowiednie wzorce zachowań. Mądre bajki pomagają w rozwoju dziecka, stawiają przed nim ważne pytania i przekazują uniwersalne prawdy. Bajki pomagają dziecku lepiej rozumieć świat, oswajać nowe sytuacje i nazywać emocje.

Podstawową zaletą mądrych bajek jest to, że dostarczając dziecku rozrywki jednocześnie spełniają funkcję edukacyjną. Młody czytelnik może utożsamiać się z bohaterami poznawanych historii i wraz z nimi oswajać otaczający go świat. Takim bohaterem jest chociażby Pucio, którego stworzyła logopeda, Marta Galewska-Kustra. Ten sympatyczny maluch zaprasza młodego czytelnika do swojego codziennego życia, towarzysząc mu jednocześnie w rozwijaniu umiejętności właściwego wymawiania głosek i słów. W pozycjach: ''Pucio mówi dzień dobry'' i ''Pucio mówi dobranoc'', zachęca maluchy do naśladowania go w codziennych czynnościach, dzięki czemu zwyczajne obowiązki, takie jak mycie zębów czy jedzenie śniadania, mogą stać się wspaniałą zabawą.

Bajki do czytania – sięgnij po sprawdzone tytuły

Wybierając bajki do czytania dla swojej pociechy, warto sięgać po sprawdzone tytuły. Istotne jest zarówno przesłanie ukryte w czytanej dziecku historii, jak i bohaterowie książki, z którymi maluch musi się zaprzyjaźnić. Dlatego z kart książki do wspólnego odkrywania świata zapraszają dziecko jego rówieśnicy: Kicia Kocia z młodszym braciszkiem Nunusiem, bracia Jano i Wito, czy uwielbiający się przytulać Miś Tuliś.

seria ''Kicia Kocia'' (Anita Głowińska)

Bohaterką książek Anity Głowińskiej jest mała i rezolutna kotka wraz z rodziną i przyjaciółmi. Tytułowa kotka odkrywa świat, ucząc się norm zachowania oraz oswajając nowe, trudne sytuacje. Książki z serii pomagają m.in. przełamać strach przed stomatologiem (''Kicia Kocia u dentysty''), uczą nazw zawodów (''Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód?'') oraz wprowadzają w świat języków obcych (''Kicia Kocia. Plac zabaw. Playground'').

seria ''Jano i Wito'' (Wiola Wołoszyn)

Stworzeni przez Wiolę Wołoszyn bracia: Jano i Wito, w książkach (''Jano i Wito. Na wsi'' oraz ''Jano i Wito. Na wakacjach'') wraz z rodziną odwiedzają dziadków na wsi oraz wyjeżdżają przeżywać wakacyjne przygody. W ich perypetie wplecione zostały wyrazy dźwiękonaśladowcze, toteż lektura pomaga w ćwiczeniu prawidłowej wymowy.

seria ''Miś Tuliś'' (David Melling)

Nowe wydanie światowego bestsellera, którego bohaterem jest słodki niedźwiadek, Miś Tuliś. W kolejnych tomach serii mowa jest nie tylko o przytulaniu się czy wyrażaniu uczuć, ale o pierwszych dniach w przedszkolu, a także o tym, co zrobić, gdy dopadnie nas wielkie zmartwienie.

Zobacz wideo Zobacz nowy odcinek

Sięgnij też po takie bajki, jak:

  • Rotraut Susanne Berner ''Rok na ulicy Czereśniowej'',
  • Silvia Borando ''Ta książka jest kotem'',
  • Lorenzo Clerici ''Ta książka jest psem'',
  • dr n. med. Thom Rooke ''Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki'',
  • Eoin McLaughlin, Ross Collins ''Tajny Agent Słoń'',
  • Giles Andreae ''Żyrafy nie umieją tańczyć'',
  • Susanna Isern ''Wielka księga supermocy''.

Bajki na dobranoc do czytania – sposób na dobry sen

Niewątpliwie jedną z najlepszych metod zachęcania dziecka do lektury są bajki na dobranoc do czytania. Historie czytane dziecku przed snem pomagają mu się wyciszyć, wprowadzają je w świat pozytywnych bohaterów, a przy okazji niosą ze sobą edukacyjne przesłanie. Nierzadko nawiązują też do sytuacji układania się do snu.

''Wszyscy ziewają'' (Anita Bijsterbosch)

Dziesięć krótkich historyjek o zwierzątkach, którym bardzo chce się spać, więc ziewają. A ponieważ ziewanie jest zaraźliwe, to z pewnością udzieli się maluchowi!

''Śpij, króliczku'' (Jörg Mühle)

Mały króliczek jest coraz bardziej senny. Jednak do zapadnięcia w zdrowy sen potrzebna mu będzie pomoc młodego czytelnika, który musi poprawić króliczkowi poduszkę, okryć go kołderką, a nawet podrapać za uszkiem.

''Mądre bajki'' (Agnieszka Antosiewicz)

Ciekawe opowiadania poruszające takie tematy, jak miłość, przyjaźń, tolerancja, akceptacja czy poczucie własnej wartości. Krótkie, przystępnie napisane teksty o ważnych sprawach.

''365 bajek na dobranoc'' (opracowanie zbiorowe)

Krótkie, pełne ciepła historie na każdy wieczór roku. Opowieść o uprzejmym niedźwiadku, o czekoladowym kremie, zaspanym budziku, zazdrosnym krasnoludku i wiele innych interesujących opowiadań znanych polskich autorów.

seria ''Mądre bajki'' Wydawnictwa BUKA

Audiobooki z doskonałą warstwą muzyczną i lektorami z najwyższej półki. Wiersze Ludwika Jerzego Kerna, Czesława Janczarskiego czy Danuty Wawiłow w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego, Macieja i Jerzego Stuhrów, Edyty Jungowskiej czy Magdaleny Zawadzkiej z pewnością z powodzeniem utulą dzieci do snu.

Wśród bajek dla dzieci znajdziesz również takie propozycje na dobranoc, jak:

  • Robert G. Fresson ''Flaga na maszt!'',
  • Nicola Kinnear ''Odwagi zajączku'',
  • Marsha Diane Arnold ''Najpiękniejszy ogródek Borsuka'',
  • Alison Green ''Kto się boi Lisa?'',
  • Jennie Poh ''Wielka przygoda Jeżyka''.

Zobacz też: Jak wydać książkę? Poradnik dla przyszłych debiutantów

Więcej o: