Książki dla 8-latka - najlepsze tytuły dla dzieci w wieku ośmiu lat

Książki dla 8-latka to pozycje, które z różnych względów zachęcają dzieci do czytania i poszerzania swojej biblioteczki. Sprawdź, jakie pozycje warto przedstawić ośmiolatkowi, a przy okazji przekonaj się, z czym masz do czynienia.

Książki dla dzieci 8 lat – na co warto zwracać uwagę przy wyborze lektury?

Księgarnie, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe, obfitują w najprzeróżniejsze książki dla dzieci. 8 lat to piękny wiek, a jednocześnie idealny czas, by zacząć kształtować swoje czytelnicze gusta. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie pozycje będą idealne dla małych czytelników.

Na pewno każda z nich powinna nieść ze sobą jakiś przekaz, który w niezbyt narzucający się sposób trafi do serca dziecka i tam już pozostanie. Książki tworzone z myślą o ośmiolatkach mają też oddziaływać na wyobraźnię, a przy tym rozwijać kreatywność, rozbudzając ciekawość świata, wciąż jeszcze w wielu aspektach niepoznanego. Mogą to być nieprawdopodobne historie, pozwalające się przenieść do innego, niekoniecznie rzeczywistego świata, trzymające w napięciu śledztwa czy opowieści o zwyczajnym życiu rówieśników Twojej pociechy. Ważne, aby dopasować lekturę do obecnych zainteresowań dziecka i pozwolić im się we właściwy sposób rozwijać.

Książki dla dziewczynki 8 lat – pozycje, które pokocha

Książki dla 8-latki to różnorodne propozycje, których bohaterkami zwykle są dziewczynki w podobnym wieku, przeżywające intrygujące przygody. Jakie tytuły powinna koniecznie poznać Twoja córka?

"Tyczka w krainie szczęścia" – Martin Widmark

W tej wyjątkowej książeczce czytelniczka, wraz z małym chłopcem, Danielem, wysłucha opowieści opiekunki Julii, która przybliża mu historię ze swojego dzieciństwa. Któregoś dnia przepadł starszy braciszek Julii, Tomek. Aby dziewczynka nie była smutna, dostała od rodziców na pocieszenie czerwone sanki. Choć niewiele to pomogło, Julia postanowiła wybrać się na wycieczkę i całkiem przypadkiem trafiła do Krainy Szczęścia. Dziewczynka przybiera malutkie rozmiary i bawi się wśród świata pełnego owadów, a po tym zaskakującym miejscu oprowadza ją chrząszcz, pan Jacobi. Otrzymuje nawet nowe imię: Tyczka. Niestety, jak się okazuje, szczęście jest tylko pozorne, bo kolejnego dnia zjawia się straszny Krab, który zmusza Julię, podobnie jak inne zaginione dzieci, do pracy przy wydobywaniu pereł. Jak się szybko okazuje, na miejscu jest także Tomek. Czy rodzeństwu uda się jakoś uwolnić i pomóc pozostałym dzieciom?

"Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi" – Joanne Ryder, Laurence Yep

Fantastyczna, a zarazem przezabawna opowieść o pewnej smoczycy, pannie Drake oraz małej dziewczynce, Winnie. Ludzka bohaterka pewnego razu pojawia się na progu jaskini panny Drake. Smoczyca przyjmuje ją do siebie, pragnąc oswoić i co nieco wychować, by była dobrym… no właśnie, pupilem. Z kolei Winnie zupełnie nie zamierza zostawać niczyim "zwierzątkiem". Mało tego – jest przekonana, że to właśnie panna Drake jest jej własnością. Jakie rozwiązanie znajdą obie postaci i czy zdołają się porozumieć?

Książki dla dziewczynki 8 lat. Pozostałe propozycje:

  • "Wszyscy kochają Siggie" – Lin Hallberg, Margareta Nordqvist
  • "Ewolucja według Calpurnii Tate" – Jacqueline Kelly
  • "Zuzanka z pistacjowego domu" – Barbara Gawryluk
Zobacz wideo Popkultura odc. 77

Książki dla 8-latków – co spodoba się chłopcom?

Książki dla 8-latków to szereg niezapomnianych pozycji, które odnoszą się do ich pasji, życia codziennego, a także pozwalają przeżywać wyjątkowe przygody. Oto, co może się spodobać Twojemu synowi:

"Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi" – Ben Brooks

Pozycja ta, jak sam tytuł podpowiada, zbiera w sobie historie postaci, na których mogą się wzorować mali chłopcy. Czytelnik natrafi więc na stu różnych męskich bohaterów, a o każdym z nich dowie się czegoś niezwykłego i zrozumie, dlaczego akurat on okazał się wyjątkowy. Ilość ciekawostek, do jakich można dotrzeć, pogrążając się w lekturze, zaskoczy także Ciebie, jeśli tylko będziesz śledzić tekst wraz ze swoją pociechą. Co więcej, znajdziecie tu piękne i bardzo obrazowe ilustracje.

"Najfutbolniejsi. Tajemnica śpiących sędziów" – Roberto Santiago

Wielu małych chłopców uwielbia piłkę nożną, dlatego warto podsunąć im pierwszy tom serii książek "Najfutbolniejsi", czyli "Tajemnicę śpiących sędziów". Dzięki tej pozycji ośmiolatek będzie miał okazję poznać członków szkolnej drużyny piłkarskiej FC Soto Alto. W tej części drużynie grozi spadek z ligi, a co za tym idzie, likwidacja, a na to zawzięci zawodnicy nie mogą pozwolić. Problem w tym, że gdy w meczu wreszcie wszystko zaczyna iść zgodnie z planem, sędzia niespodziewanie… zasypia na murawie! Jedenastka graczy zrobi wszystko, by pojąć, o co tak naprawdę chodzi i czemu nikt naokoło zupełnie nie przejmuje się ich piłkarskimi problemami.

Prócz tego, swojemu ośmiolatkowi możesz zaproponować także:

  • "Puk, puk! Zastałem króla?" – Marcin Przewoźniak
  • "Nowe przygody Mikołajka" – Rene Goscinny
  • "Detektyw pozytywka" – Grzegorz Kasdepke

Książki dla dzieci 8 lat – propozycje dla każdego

Książki dla dzieci w wieku 8 lat – a czy znajdą się pozycje, które zadowolą i dziewczynki, i chłopców? Oczywiście, że tak! Wielu pisarzy opowiada historie w taki sposób, by trafiły do jednych i drugich. A które spośród nich powinny zaciekawić Twoje dziecko?

"Cyrk martwych makabresek" – Aneta Jadowska

To pierwsza powieść dla dzieci, opowiadająca o losach dwójki rodzeństwa: Franka i Finki. Kiedy niespodziewanie ich mama zapada na ciężką chorobę, bohaterowie trafiają do dawno nieodwiedzanego dziadka i to właśnie u niego mają spędzić wakacje. Ten czas na pewno nie będzie zwyczajny, ponieważ ich dziadek ma… magiczny cyrk.  Rodzeństwo, za sprawą zaklęcia, nie pamięta zbyt wiele z dzieciństwa, jednak już niebawem każde z nich odkryje w sobie niezwykłe zdolności. Czy w ten sposób uda im się nie tylko przeżyć wyjątkowe przygody, ale i uratować ukochaną mamę?

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" – Justyna Bednarek

Książka przedstawia losy dziesięciu skarpetek, a każda z nich przeżywa zupełnie inną, zajmującą przygodę. W tym wyjątkowym zbiorze opowiadań znalazło się miejsce na historię kryminalną, wycinek z codzienności, a także pokrzepiającą baśń. Wraz ze swoim małym czytelnikiem zdecydujcie, którą ze skarpetek lubicie najbardziej i czyja opowieść najmocniej chwyciła Was za serce.

Ośmioletnie dzieci zainteresują także:

  • "Fred, wymyślony przyjaciel" – Eoin Colfer, Oliver Jeffers
  • "Opowieści z Narnii" – C.S. Lewis
  • Seria książkowa "Kot Cukierek" – Waldemar Cichoń

Zobacz też: Książki o zwierzętach dla dzieci. Najpiękniejsze bajki, które pokocha twoje dziecko

Więcej o: