Zmarł Kentaro Miura. Autor mangi "Berserk" miał 54 lata

Kentaro Miura, autor "Berserka", jednej najsłynniejszych mang na świecie, odszedł w wieku 54 lat. Japończyk zmarł tuż przed wydaniem kolejnego, 364. tomu tego cyklu.

Słynny mangaka zmarł 6 maja, jednak informację tę przekazano dopiero 20 maja za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wydawnictwo Dark Horse Comics podało, że powodem śmierci artysty był tętniak rozwarstwiający aorty. Kentaro Miura zapisał się w dziejach popkultury głównie za sprawą mangi dark fantasy "Berserk".

Kim był Kentaro Miura?

Kentaro Miura pierwszą mangę, "Miuranger", narysował już w wieku 10 lat dla swoich szkolnych kolegów. Obejmowała aż 40 tomów. Jako 18-latek został asystentem japońskiego twórcy anime, Jyoji Morikawy. W 1985 roku Miura rozpoczął studia na Uniwersytecie Nihon. W międzyczasie pracował nad tytułami "Futanabi" i "Noa", które zostały opublikowane w popularnym wśród japońskich geeków "Shonen Magazine". Za pierwszą z mang pismo przyznało mu nagrodę dla najlepszego debiutującego autora.

W ostatnich latach życia Kentaro Miura zajął się nowym uniwersum, osadzonym w mandze "Duranki". Fabuła komiksu oparta jest na mitologii różnych ludów.

 

Ponad 30 lat "Berserka". O czym opowiada słynna manga Kentaro Miury?

Serię zapoczątkowało wydanie w 1988 roku 48-stronnicowego tomu "Berserk Prototype". Mangę charakteryzuje ciężka, mroczna atmosfera, czerpiąca inspiracje z europejskiego średniowiecza oraz spora dawka brutalności. Manga opowiada o losach osieroconego najemnika Gutsa, dzierżącego potężny miecz. Czytelnicy śledzą jego relacje z Griffithem, przywódcą "Drużyny Sokoła", który dąży do stworzenia własnego państwa oraz wojowniczką Cascą.

W 1997 roku, na podstawie pierwszych 13 tomów "Berserka" powstał serial anime. W styczniu 2016 roku pojawiła się informacja, że nakład "Berserka" przekroczył liczbę 40 mln egzemplarzy, sprawiając, że cykl ten stał się najlepiej sprzedającą się mangą dla dorosłych czytelników w historii.

Dzieło stało się silną inspiracją m.in. dla studia From Software, twórców gier "Dark Souls", "Demon’s Souls" oraz "Bloodborne". Wpływ twórczości Kentaro Miury zauważalny jest także w grach z serii "Final Fantasy" czy "Castlevania".

Zobacz wideo Zwiastun nowej "Czarodziejki z Księżyca". Fani na całym świecie szaleją
Więcej o: