Najlepsze książki dla dzieci wybrane. Po raz pierwszy także przez czytelników

Podczas Wirtualnych Targów Książki Empiku poznaliśmy laureatów nagród w konkursie "Przecinek i Kropka". Najlepsze książki dla dzieci już po raz 12. wybrali jurorzy, a po raz pierwszy swoją nagrodę przyznali także czytelnicy.

Jurorzy najwyżej ocenili książki "Co robią uczucia" (dla dzieci do 5 lat), "Coś i Nic"(6-8 lat) oraz "Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc" (9-12 lat). Natomiast młodzi czytelnicy i ich rodzice w głosowaniu wybrali jako swój ulubiony tytuł "Dziką książkę o dzikach i o ich kuzynach". 

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

Najlepsza książka dla dzieci? W tym roku o tytuł walczyli tylko polscy autorzy

Zwycięską książką dla dzieci do 5 lat, została "Co robią uczucia" z tekstem Tiny Oziewicz i ilustracjami Aleksandry Zając (wyd. Dwie Siostry). Jurorzy docenili połączenie lapidarnej, poetyckiej treści z dowcipnymi grafikami, które w przystępny sposób przybliżają dzieciom znaczenie emocji zarazem tych miłych, jak i trudniejszych. Książka może pomóc rodzicom w rozmowie z dziećmi o tym, jak poradzić sobie z tęsknotą, zawiścią, wstydem, czy jak wypracować w sobie odwagę.

 

Spośród polskich nowości książkowych z 2020 roku dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-8 lat) Jury konkursu przyznało tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej tytułowi "Coś i Nic" autorstwa Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz (wyd. Widnokrąg). To opowieść o tym, jak mocno cudze opinie i osądy kształtują nasze poczucie wartości. Tekst Paszkiewicz i ilustracje Walentynowicz w nieco przewrotny sposób pokazują, że wystarczy spojrzeć na coś z zupełnie innej strony, by zrozumieć, że to, co w nas ważne i wartościowe, nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka.

ManeskinEurowizja 2021. Maneskin wygrał, ale musieli ocenzurować tekst

Książką, która w opinii jury była najlepsza dla dzieci w wieku 9-12 lat, okazała się "Nolens Volens czyli chcą nie chcąc" Zuzanny Kisielewskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak (wyd. Druganoga). Autorki podejmują się w niej zdawałoby się karkołomnego wyzwania przedstawienia młodym czytelnikom w atrakcyjny sposób sentencji łacińskich. Pomocnym rozwiązaniem okazała się duża dawka poczucia humoru, która zachęca dzieci i młodzież do wyszukiwania słówek o łacińskim rodowodzie w języku codziennym.

Głosujący rodzice i dzieci wybrali natomiast "Dziką książkę o dzikach i o ich kuzynach" autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej (wyd. Nasza Księgarnia). Pisarka, która mieszka na skraju lasu i mogła każdego dnia odkrywać tajemnice zwierzęcia znanego z kultowego wiersza Jana Brzechwy. Z wycinankowej książki młodzi czytelnicy mają okazję dowiedzieć się na przykład, czy dziki ścielą sobie łóżka.

Tegoroczna, dwunasta już edycja konkursu wprowadziła kilka nowości. W szranki o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej za 2020 rok stanęły książki wyłącznie polskich twórców. Nominowanych i laureatów w trzech kategoriach wiekowych wybrało jury konkursu, w skład którego weszli: psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska, specjalistki od literatury dziecięcej Ewa Świerżewska i Katarzyna Stoparczyk, historyczka sztuki Ewa Solarz oraz Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń.

Więcej o: