Prezent na Dzień Dziecka? Polecam książki, gry, puzzle i zabawy

Szukacie książek, gier, zabaw i puzzli, które sprawią waszym dzieciom przyjemność, a przy okazji ich czegoś nauczą? Znajdziecie je w tym zestawieniu, a podczas czytania, układania i gry sami też będziecie się dobrze bawili.

Oto mój, nie ma co ukrywać, że sukiektywny przegląd nowości wydawnictw dla dzieci.

Nasza Księgarnia

To szczególny rok dla Naszej Księgarni - obchodzi setne urodziny! Na dodatek pod bardzo trafionym hasłem: Znamy się od dziecka! Na wydawanych przez nią książkach wychowały się, wychowują i mam nadzieję, ze długo jeszcze będą wychowywały kolejne pokolenia dzieci.

Z tej okazji przygotowano specjalne edycje największych przebojów w historii wydawnictwa. Niedawno pisałem o dwutomowym wydaniu „Muminków zebranych", a dziś chciałbym polecić „Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat". Najpierw były charakterystyczne małe książeczki (zaczytywałem się nimi w dzieciństwie), a w każdej ślicznie zilustrowana bajka. Po latach Nasza Księgarnia postanowiła zebrać je w kilku tomach, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Nic dziwnego, bo zestaw autorów, zarówno tekstów, jak i ilustracji, jest świetny. Jubileuszowe wydanie zawiera 15 opowieści.

 

Lista nowości Naszej Księgarni jest oczywiście o wiele szersza. Serdecznie polecam (choć mam nadzieję, że nie muszę, bo wszyscy przecież znają) kolejny tom „Fistaszków zebranych" Charlesa M. Schulza, tym razem z lat 1997–1998, w znakomitym tłumaczeniu Michała Rusinka. „Fistaszki" nabierają kryminalnego charakteru, kiedy Charlie Brown zostaje wplątany w działalność szajki fałszerzy autografów, a Linus zakłada kościół Wielkiej Dyni, żeby zostać w końcu uznanym przez jego wyznawców za fałszywego proroka… Dzieje się!

„123 superciekawe fakty o klimacie" Mathildy Masters to taka pierwsza encyklopedia wiedzy o środowisku i klimacie. Opowiedziana poprzez ciekawostki, co dzieci lubią najbardziej. Do ich wyobraźni z pewnością przemówią informacje, że co minutę znika obszar lasu wielkości 17 boisk piłkarskich, woda, którą pijemy, być może znajdowała się kiedyś w lodowcu, a krowie bąki i beknięcia powodują wydzielanie się szkodliwego metanu. To ostatnie nawet bez względu na wiek małego czytelnika, wszak dowcipy o bąkach i bekaniu zawsze są na czasie.

Książka Katarzyny Bajerowicz „Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi" nie jest – co podkreśla autorka – encyklopedią. To bardzo ładne i mądre zaproszenie do podróż w czasie aż do prapoczątków wszystkiego: planet, kontynentów, żywych komórek, roślin i zwierząt. Znajdziemy w niej informacje o zwierzętach, które wymarły, i tych, które przetrwały, o zmianach klimatu i ewolucji organizmów. Super się czyta i fajnie ogląda.

Zobacz wideo Filmowe ciekawostki o Godzilli i jej twórcach [PRACOWNIA BRONKA]

Mam też kilka propozycji Naszej Księgarni dla maluchów.

„Traktor Stasia. Nauka liczenia z okienkami" to interaktywna książeczka z okienkami, bardzo pomocna przy uczeniu najmłodszych czytelników cyfr, zachęca też do zabawy z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Wraz ze Stasiem i jego siostrą wyruszamy na wycieczkę. Otwieramy okienka, żeby poznać i policzyć wesołych pasażerów jadących w zwariowanych przyczepach. No i szukamy ukrytych na każdej ilustracji żabek.

Seria bajeczek Justyny Bednarek o Dusi i jej maskotce Psinku-Świnku ma już liczną grupę fanów. W najnowszej części „Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania" w przedszkolu pojawia się piszczący karton, czyli podrzucony przez kogoś szczeniaczek. Dusia, Tomek i inne dzieci chciałyby przygarnąć pieska, sytuacja wzbudza też duże zainteresowanie ich ulubionych zabawek…

„Kolorowe serca" Beaty Ostrowickiej z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej to urocza opowieść o czy więcej nas łączy, czy dzieli, czy nowe miejsce, nowa sytuacja, nowa osoba to powód do niepokoju i czy to wstyd zmienić zdanie. Uwrażliwia, także estetycznie.

Pucio to jeden z ulubionych bohaterów moich córeczek. W serii ukazują się nie tylko książeczki w dwóch rozmiarach (dla młodszych i starszych) ale także układanki, puzzle, no i maskotka do tulenia. Najnowsza zabawa w tej serii to „Pucio. Przeciwieństwa", czyli dwuelementowe puzzle dla maluchów. To 10 par obrazków, wśród których należy znaleźć przeciwieństwa: mały i duży, stare i nowe, mokra i sucha, zdrowy i chory, smutny i wesoły, głodny i najedzony, lekkie i ciężkie, zimno i ciepło, cicho i głośno, brudny i czysty. To oczywiście tylko punkt wyjścia, bo puzzle dają okazję do wielu zabaw o różnym stopniu trudności, w zależności od możliwości intelektualnych i potrzeb dziecka.

Z myślą o fanach książeczki „Roku w lesie" Emilia Dziubak przygotowała dwie fajne zabawy. Pierwsza to „Rok w lesie. Memo", który pozwala trenować pamięć, ćwiczy koncentrację i cierpliwość. Szukamy i łączymy w pary mieszkańców lasu – dziki, niedźwiadki, łosie, ale także krety czy gąsienice. „Rok w lesie. Puzzle. Rodzice i dzieci" to dwuelementowe puzzle z mieszkańcami lasu. Zabawa polega na łączeniu rodziców z dziećmi. Wśród par znalazły się niedźwiadki, jeże, żubry, ryjówki czy szopy. Dzieci poznają nowe zwierzęta, rozwijają wyobraźnię, ćwiczą dokładność i cierpliwość.

Od kilku lat Nowa Księgarnia wydaje też gry dla dzieci w różnym wieku. Dwie najnowsze to: „7 Złotych Miast" i „To jest napad". W pierwszej z nich nasza ekspedycja dociera do krainy 7 Złotych Miast, gdzie rozpoczyna się rywalizacja o skarby. Trzeba jednak uważać, bo wielka świątynia może się niebawem rozwalić. W drugiej grze przewodzimy bandom napadającym na pociągi. Podczas gry dochodzi do sześciu napadów na pociągi przewożące złoto, dynamit i pieniądze. Łupy zgarniają najsilniejsi…

Dwie Siostry

Sięgając po książki wydawnictwa Dwie Siostry macie zawsze gwarancję, że wasze dzieci dostaną książki mądre i bardzo starannie wydane.

„W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu" Isabel Minhós Martins i Marii Manueli Pedrosy to napisany we współpracy z neurologami, filozofami i psychologami przystępny i dowcipny przewodnik, który zabierze was i wasze dzieci na fascynującą wyprawę w głąb ludzkiego umysłu. Dowiecie się jak działa wyobraźnia, co to jest świadomość, czy naprawdę mamy tylko pięć zmysłów, skąd wiemy, że jesteśmy sobą i czy mózgi kobiet i mężczyzn się różnią.

„Mój wyjątkowy tydzień z Tessą" Anny Woltz to powieść o przyjaźni, bliskości, lęku przed samotnością. Wiosenne ferie na wyspie Texel zaczynają się kiepsko ? starszy brat łamie sobie nogę, ojciec musi jechać z nim do szpitala, matka ma atak migreny. Dziesięcioletni Samuel zostaje sam ze swoimi ponurymi myślami. Wszystko się zmienia, gdy energiczna wyspiarka Tessa wciąga chłopca w brawurowy plan, który wywróci jej życie do góry nogami…

 

Dwie Siostry mają też bardzo ciekawą ofertę dla młodszych dzieci. „Królowa kolorów" jednej z najsłynniejszych niemieckich ilustratorek Jutty Bauer to inspirująca książka obrazkowa ze stronami do rysowania, dzięki której dziecko odkryje magię kolorów. To książka o kolorach i uczuciach: o spokojnym niebieskim, dzikim, ciekawskim czerwonym i ciepłym, a czasem złośliwym żółtym. Oraz o ich królowej – Mazaldzie, której (jak każdemu) zdarza się wpadać w gniew. Pewnego dnia do jej kłótni z żółtym włączają się pozostałe kolory i wtedy królestwo staje się szare…

Gorąco polecam też serię „Mądrale", czyli pomysłowe zeszyty edukacyjne dla przedszkolaków z urozmaiconymi zadaniami i zestawami naklejek. Trzylatki z przyjemnością powinny sięgnąć po ćwiczenia rysunkowe „W królestwie Bazgraju", ćwiczenia matematyczne „Biedronka Pi" oraz ćwiczenia przyrodnicze „Spacer". Z myślą o czterolatkach wydawnictwo przygotowało ćwiczenia przyrodnicze „Kajak", ćwiczenia rysunkowe „Smocza historia" oraz ćwiczenia matematyczne „Pim i Po". W przygotowaniu zeszyty dla pięciolatków.

Olivier Tallec, ilustrator „Dużego Wilka i Małego Wilka" przygotował dwie rozwijające spostrzegawczość książko-gry dla najmłodszych detektywów. W „Kto to? Co to?" na każdej rozkładówce znajdziecie galerię sympatycznych postaci i związaną z nią zagadkę, np.: kto jest zakochany?, kto się nie wyspał?, kto zjadł cały dżem? Na podobnej zasadzie „działa" książeczka W „Kto to? Gdzie to?". Na każdej rozkładówce umieszczono postaci i pytania, np. kto przebrał się za konia?, kto schował się pod dywanem?, kto wdepnął w farbę?, kto skakał na trampolinie?

Agora dla dzieci

43 pisarzy i ilustratorów stworzyło 20 wyjątkowych utworów, które złożyły się na książkę „Wszystkie kolory świata". Odwołując się do empatii, przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat. Ta książka wzięła się z odruchu solidarności z dzieciakami, które znają smak szykan i wykluczenia z powodu swojej inności. Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku od 9 do 12 lat, a zawarte w niej utwory zostały ułożone w kolejności sugerującej wiek czytelnika.

 

„Tarmosia" Tomasza Samojlika to pełna humoru i ciekawostek historia z życia borsuczej rodziny. Pewnego dnia podejrzane hałasy budzą borsuczą rodzinę, a ziemia w ich norze niebezpiecznie się trzęsie. Borsuczka Tarmosia nie ma pojęcia, że już wkrótce w jej życiu zajdą duże zmiany – oto do rodzinnej nory wprowadzają się inne zwierzęta. Z przedziwnymi obyczajami i gromadą hałasujących dzieci. Żegnaj spokoju! Tomasz Samojlik dowcipnie łączy wątki przyrodnicze z opowieścią o problemach lokalowych dzikich mieszkańców Puszczy Białowieskiej.

Zielona Sowa

Z pewnością rozczuli was „Przytulozaur" Rachel Bright. To uroczy picturebook, który pomoże maluchom nauczyć się, jak ważne jest bycie życzliwym dla innych. Pewnego słonecznego poranka mały Przytulozaur po raz pierwszy wyrusza w samotną wędrówkę. Znajduje plac zabaw, gdzie poznaje nowych przyjaciół. Po chwili jednak małe dinozaury zaczynają się sprzeczać. Czy Przytulozaurowi uda się wszystkich pogodzić?

A jak już mały Przytulozaur podrośnie, to zapewne chętnie sięgnie po „Wielką Księgę Dinozaurów" Federiki Magrin, aby poznać dzieje swoich przodków. W środku znajdzie mnóstwo przydatnych informacji na temat najsłynniejszych mięso- i roślinożernych dinozaurów, takich jak: tyranozaur, welociraptor, triceratops i stegozaur. Nauczy się je rozpoznawać, dowie się wszystkiego o ich kryjówkach, obyczajach i ulubionych przekąskach.

Książka „Ratujmy naszą planetę. Lasy" Jessy French to zaproszenie do bardziej świadomego i ekologicznego postępowania. Dowiadujemy się z niej, jakie są rodzaje lasów, kim są ich mieszkańcy, dlaczego lasy są tak cenne dla planety. Zapoznajemy się ze zjawiskiem wylesiania, z jego przyczynami i skutkami, by w końcu dowiedzieć się, co może zrobić każdy z nas, by chronić lasy i w jaki sposób nasze codzienne wybory i przyzwyczajenia mogą pomóc chronić to bezcenne bogactwo.

 

Któż nie zna sympatycznego wikinga Tappiego Marcina Mortki i Marty Kurczewskiej? Najnowsza książeczka cyklu „Tappi i przyjaciele" nosi tytuł „Tappi i wspaniała przyjaźń". Tappi bardzo ceni prawdziwych przyjaciół. Cieszy się więc, że mała syrenka Wisienka znalazła przyjaciółkę – gąskę Czupurkę. Są nierozłączne i wspólnie bawią się nad brzegiem rzeki, śmieją i układają wierszyki. Tylko co się stanie, gdy nadejdzie zima, a wszystkie gęsi będą musiały odlecieć do ciepłych krain? Polecam też książeczki „Tappi i urodzinowe ciasto" oraz „Tappi i tajemniczy gość".

W książeczkach z serii „Jadzia Pętelka" maluchy i rodzice rozpoznają sytuacje z własnej codzienności. Tematem najnowszej – „Jadzia Pętelka mówi czułe słówka" - jest to, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu i mówienie sobie miłych rzeczy. Niedzielny poranek to idealny czas na błogie lenistwo i beztroskie spędzanie czasu z najbliższymi: mamą, tatą, Stasiem i psem Piratem. Nikt się nigdzie nie spieszy. Wszyscy mają czas na wspólne śniadanie, rozmowy, zabawy, łaskotanie, przytulanie i mówienie czułych słówek. To cudowny czas spędzony z tymi, których najbardziej się kocha.

Bardzo sympatyczne i uwrażliwiające są opowieści o Misi, małej weterynarce. W książeczce „Misia i jej mali pacjenci. W krainie żubra" wyrusza ona wraz z dziadkiem Tadeuszem (weterynarzem) do Puszczy Białowieskiej. Odwiedzają rezerwat żubrów, a dziewczynka, która rozumie mowę zwierząt, pomaga dzięciołowi, małemu wilczkowi i ryjówce.

W moich poleceniach nie może zbraknąć książeczek aktywizujących, tak cennych dla każdego rodzica, bo pomagając zająć czymś dziecko, choć na chwilę, rozwijających też jego umiejętności. Zielona Sowa ma ich w ofercie mnóstwo, a ja tym razem polecę dwie serie: „Przedszkolak koloruje" (ukazały się zeszyty „Wieś", „Pojazdy" i „Zwierzęta") oraz „Naklejam ze zrozumieniem" („Na wsi", „Zwierzęta", „W podróży", „Pojazdy"). Zasady ich działania wyjaśniać nie trzeba.

Ma też Zielona Sowa w ofercie gry. Tym razem polecam te najnowsze. „Miód" to dynamiczna karcianka, dla tych, którzy lubią grać szybko i krótko. Gracze są bartnikami, dbają o ule, a ich pszczoły wytrwale zbierają nektar. Wygrywa ten, czyje pszczoły okażą się najpracowitsze i wyprodukują najwięcej miodu. W krainie „Wróżek Zębuszek" trwa odwieczna walka o zęby. W tej grze liczy się logiczne myślenie oraz planowanie. Musisz zdobyć zęby z buzi pozostałych graczy i jednocześnie zachować jak najwięcej zębów w swojej planszetce buzi… Poziom gry można różnicować, wybierając łagodniejszy lub trudniejszy wariant gry.

Czuczu

Gry, zabawy, układanki i puzzle Czuczu mamy w domu wszędzie, wypadają z każdej szafki, Zośka je wysypuje, Zuzia układa. Generalnie jest zabawa.

Z nowości niepolecanych jeszcze polecam m.in.: „Układam koniki" i „Układam dinozaury" dla dzieciaków 3+. Zestawy zawierają 5 układanek (45 elementów), których bohaterami są koniki (te prawdziwe ale i bajkowe, czy magiczne) oraz dinozaury. To oczywiście klasyczne puzzle, ale i pretekst do świetnej rodzinnej zabawy rozwijającej małą motorykę i wyobraźnię oraz snucia opowieści. To także fajny pretekst do rozmowy.

Rodzicom 2-latków polecam „Duuuże puzzle z dziurką Zwierzęta". To się zawsze sprawdza. To edukacyjna podłogowa układanka ze zwierzakami z różnych stron świata i różnych środowiska. Składa się z 34 elementów: 24 tradycyjnych puzzli i 10 wyjmowanych kółeczek, które należy dopasować do dziurek. To też fajny pretekst do opowiadania dziecku o zwierzątkach, na przykład o tym, ze jedne potrafią pływać, a inne latać.

 

Małym miłośnikom koni polecam też „Puzzle panoramiczne Stadnina" (dla dzieci 4+) oraz „Puzzle obserwacyjne Stadnina koni" (dla dzieci 5+). To oczywiście dwa zupełnie inne obrazki, różniące się ilością elementów i wielkością. Pierwszy ma 60 elementów i wymiary 63 x 14 cm, drugi 84 elementy, wymiary 48 x 68 cm oraz plakat edukacyjny (to jeden z fajniejszych patentów Czuczu – z jednej strony mamy plakat z puzzla, z drugiej – informacje i ciekawostki, sprawiające że zabawa wykracza daleko poza samo układanie).

No i jeszcze „Duuuże puzzle z dziurką Alfabet", czyli nieoceniona pomoc w nauce literek. Duża edukacyjna układanka przedstawia zwierzątka na kolejne litery alfabetu. Składa się z 48 elementów: 24 tradycyjnych puzzli i 24 wyjmowanych kółeczek z literami, które należy dopasować do odpowiednich dziurek. Wymiar układanki: 96 x 64 cm.

Znak Emotikon

Gorąco polecam też książeczkę Stuarta Scotta „Jak być prawdziwym mężczyzną" w przekładzie Michała Rusinka. Autor tej inspirującej i zabawnej historii rozprawia się ze stereotypowymi wzorcami męskości, pokazując, jak wspierać dzieci w ich wyborach i wychować pewnych siebie chłopców. Książka dodaje chłopcom odwagi i zachęca ich do bycia sobą, ucząc, jak być prawdziwym mężczyzną. Jest zabawna i mądra.

„Wyprawa po smoki" Emmy Roberts to zaproszenie do wspaniałej i pełnej przygód podróży w poszukiwaniu niebiańskiego smoka. Gatunek ten jest zagrożony, a jego przetrwanie zależy od nas. Podczas podróży odkryjemy ciekawe miejsca na świecie, poznamy legendy i mity dawnych ludów związane ze smokami, dowiemy się, skąd te stworzenia wzięły się w kulturze, sztuce i historii tak wielu cywilizacji, rozwiążemy też smocze zagadki, stawimy czoła niebezpieczeństwom, odkryjemy fałszywe tropy i odnajdziemy zaginione przedmioty. No i oczywiście będziemy się świetnie bawić.

 

Ma też Znak Emotikon w swej ofercie klasykę nad klasyki, czy książkę „Miś zwany Paddington" Michaela Bonda, której kolejne wznowienie trafiło właśnie do księgarń. Mały miś przybywa z Mrocznego Zakątka Peru do Londynu, na peronie stacji Paddington spotka państwa Brown i stanie się członkiem ich rodziny. Bawi i wzrusza.

Zakamarki

Powoli podnosi się z lockdownowego snu jedno z moich ulubionych wydawnictw dla dzieci – Zakamarki. Tym goręcej polecam „Opowiastkę o staruszku i psie" Barbro Lindgren, chwytająca za serce opowieść o potrzebie przyjaźni, o radości z przyjaźni i o dzieleniu się przyjacielem. Był sobie raz staruszek. Bardzo samotny. Uważano, że jest zbyt niepozorny. Uważano też, że ma za brzydki kapelusz. Dlatego wszyscy go źle traktowali. Nocami mały staruszek płakał w łóżku z samotności. Dlaczego nikt mnie nie lubi? Przecież jestem dla wszystkich taki miły, rozmyślał…

 

Wydawnictwo Literackie

„Strażniczka Słońca" Mai Lunde i Lisy Aisato to pełna przygód opowieść o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, ale też o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku. Bo to właśnie zimę, wiosnę, lato i jesień norweskie autorki postanowiły uczcić cyklem pięknych książek. O zimie opowiada obsypana nagrodami „Śnieżna siostra". „Strażniczka Słońca" to historia o tęsknocie za wiosną. A autorki pracują już nad ciągami dalszymi, które niewątpliwie nastąpią.

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" to spisane przez dziennikarkę radiową, autorkę i tłumaczkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców. Opowieść o najsłynniejszych polskich górach opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

 

Jennifer L. Scott, autorka bestsellerowych „Lekcji Madame Chic" została mamą czwórki dzieci, a macierzyństwo zainspirowało ją do napisania nowego poradnika – „Jak nauczyć dzieci dobrych manier". Czy da się utrzymać porządek w pokoju dłużej niż przez jeden dzień? Jak się wyrażać, gdy ogarnia nas złość? Co robić, kiedy poznajesz kogoś nowego? A zachowanie przy stole? Dbałość o higienę i zdrowie? Pytań jest wiele, a wszystkie niezwykle ważne. „Mądre wskazówki, proste objaśnienia zasad kulturalnego zachowania, a także angażujące gry i wyzwania zawarte w tej wyjątkowej książeczce sprawią, że nasze dzieci staną się wdzięczne i radosne, a przy tym będą potrafiły odnaleźć się w każdej sytuacji" – poleca wydawca. Wiem, że to raczej prezent dla dziecka, a nie dla rodziców, no i nie do końca wierzę w skuteczność poradników. Może jednak warto spróbować?

Ryszard Kozik – autor jest byłym dziennikarzem „Gazety Wyborczej", muzealnikiem, tatą trójki dzieci (3+, 4+ i 12+), na których z dużą przyjemnością testuje książki, gry i puzzle

Więcej o: