Eric Carle, autor "Bardzo głodnej gąsienicy", nie żyje. "Dziękujemy ci za inspirowanie naszych dzieci"

Eric Carle, amerykański pisarz oraz ilustrator książek dla dzieci, nie żyje. Artysta odszedł w wieku 91 lat. Jego najsłynniejszą pozycją była "Bardzo głodna gąsienica", którą przetłumaczono na 62 języki. Internauci składają podziękowania autorowi za inspirowanie zarówno ich samych w dzieciństwie, jak i kolejnych pokoleń.

"Z ciężkim sercem informujemy, że Eric Carle, autor i ilustrator 'Bardzo głodnej gąsienicy' oraz wielu innych ukochanych klasyków, zmarł 23 maja w wieku 91 lat. Dziękujemy za dzielenie się swoim talentem z pokoleniami młodych czytelników" - napisano na profilu pisarza na Twitterze. 

Eric Carle, twórca kultowych książek dla dzieci, nie żyje. Wiadomość przekazała rodzina

Bliscy Erica Carle'a przekazali, że artysta zmarł w niedzielę w swoim letnim apartamencie znajdującym się w Northampton w stanie Massachusetts. Ostatnie chwile spędził z rodziną. Oświadczenie bliskich zostało przekazane przez Penguin Young Readers. Na profilu Penguin Kids na Facebooku opublikowano również krótkie wspomnienie o kultowym autorze

Zwycięskie książki - Przecinek i Kropka 2021Najlepsze książki dla dzieci wybrane. Po raz pierwszy także przez czytelników

"Kiedy zapytano go o to, dlaczego jego zdaniem 'Bardzo głodna gąsienica' od tak dawna pozostaje popularna, Carle odpowiedział: 'Myślę, że to książka pełna nadziei. Dzieci potrzebują nadziei. Ty, jako mała nieistotna gąsienica, możesz wyrosnąć na pięknego motyla i lecieć w świat ze swoim talentem'" - cytowano. 

"To jedna z książek, które pamiętam z dzieciństwa - magiczne momenty pełne odkryć. Dziękuję Eric Carle" - pisał The Book Activist na Twitterze. 

Razem z mamą przeglądałyśmy ostatnio książki moich dzieci i dzieci mojej siostry. Zawsze zatrzymywałyśmy się przy każdej książce Erica Carle'a, którą znalazłyśmy, ponieważ uważamy je za niesamowicie serdecznie. To taka smutna wiadomość, że odszedł.

- dodała jedna z użytkowniczek Twittera.

Eric Carle - kim był? 

Eric Carle był amerykańskim pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci. Urodził się w 1929 roku w Syracuse w stanie Nowy Jork. Kiedy miał sześć lat, jego matka, stęskniona za rodzinnymi stronami, podjęła decyzję o przeprowadzce do Stuttgartu w Niemczech - informuje BBC. Eric zawsze tęsknił jednak za Ameryką, dokąd wrócił w 1952 r. z 40 dolarami w kieszeni. Znalazł pracę w "The New York Times" jako grafik w dziale reklamy. 

Kiedy pisarz Bill Martin po raz pierwszy zobaczył ilustrację, na której znajdował się czerwony homar narysowany przez Carle'a, zaproponował mu współpracę. Wtedy powstała książka "Miś patrzy", która od razu stała się bestsellerem i rozpoczęła karierę pisarza. 

Kentaro MiuraZmarł Kentaro Miura. Autor mangi "Berserk" miał 54 lata

"Bardzo głodna gąsienica" ukazała się w 1969 roku i w całości została napisana oraz zilustrowana przez Erica Carle'a. Książka zdobyła niesamowitą popularność na całym świecie -  została sprzedana w ok. 40 mln egzemplarzy oraz przetłumaczona na 62 języki. Pierwotnie gąsienica miała być robakiem Willym, zjadającym 26 różnych potraw, jednak po konsultacji ze swoim wydawcą autor zmienił robaka w gąsienicę. Pisarz jest zdobywcą nagrodę Laury Ingalls Wader za wkład do literatury amerykańskiej. 

W 40-lecie wydania książki Google postanowiło uhonorować ten dzień, dlatego poproszono ilustratora o stworzenie grafiki "Google Doodle". Pojawiła się ona na stronie głównej 20 marca 2009 roku, by uczcić pierwszy dzień wiosny. Carle zaprojektował także grafikę z jesiennym motywem specjalnie dla półkuli południowej. 

Tematem opowieści Carle'a zazwyczaj jest natura. Jego książki są zabawne i mają na celu nauczenie dzieci czegoś nowego o świecie. W swoich ilustrowanych historiach poruszał uczucia maluchów, ich ciekawość świata i kreatywność. 

- Nieznane często niesie ze sobą strach - mówił kiedyś. - W swoich książkach staram się temu lękowi przeciwdziałać, zastępując go pozytywnym przesłaniem. Uważam, że dzieci są z natury kreatywne i chętne do nauki. Chcę im pokazać, że nauka jest naprawdę fascynująca i przyjemna - dodał pisarz cytowany przez apnews.com.

Zobacz wideo "Gdzie jest Nemo?" miało jasny przekaz, ale paradoksalnie doprowadziło do częściowego wyginięcia błazenków [Popkultura]
Więcej o: