Po 90 latach odnaleziono nieznaną książkę słynnego noblisty. To horror o wilkołaku

Noblista John Steinbeck jest jednym z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy. Nim jednak zyskał sławę i uznanie, napisał przynajmniej trzy książki, których nigdy nie wydano. Dwie z nich młody literat zniszczył sam, ale mało kto wie, że uchowała się jeszcze jedna książka. Przeleżała zapomniana w archiwach blisko 90 lat. A jest o tyle zaskakująca, że jest to kryminał o wilkołaku.

John Steinbeck swojego literackiego Nobla otrzymał w roku 1962 za "realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych", a do dziś jest znany z takich dzieł jak "Tortilla Flat", "Na wschód od Edenu", "Myszy i ludzie" czy "Grona gniewu", za którą to książkę dostał jeszcze w 1940 roku Nagrodę Pulitzera. W swojej twórczości najczęściej trzymał się realizmu, uznawany jest za "jednego z najwybitniejszych amerykańskich twórców powieści protestu społecznego". Tym ciekawiej więc na tym tle prezentuje się zapomniana na 90 lat powieść "Murder at Full Moon" ("Morderstwo w czasie pełni").

Zobacz wideo Po co artyści korzystają z masek? Daft Punk twierdzili, że są robotami

Odnaleziono nieznaną książkę słynnego noblisty. O wilkołaku

"Murder at Full Moon" powstało ok. roku 1930, liczy sobie dokładnie 233 strony i jest w istocie kryminałem o wilkołaku. Opowiada o małej lokalnej społeczności, która żyje w ciągłym strachu z powodu serii przerażających morderstw, do których dochodzi w czasie pełni księżyca. Śledczy obawiają się, że sprawcą brutalnych zabójstw może być nadprzyrodzona istota, która wypełzła z pobliskich bagien. Jak podaje "Guardian", w manuskrypcie znalazły się nawet dwie ilustracje autora książki. Na jednej z nich widać plan domu, w którym doszło do zbrodni, łącznie z ciałami ofiar. W fabułę zostały wplecione jako obrazki wykonane przez jednego z bohaterów książki, który próbuje rozwikłać tajemniczą sprawę.

Jak podają biografowie słynnego pisarza, Steinbeck napisał tę sensacyjną książkę w nader krótkim czasie, bo brakowało mu pieniędzy na leczenie zębów. Dlatego też planował ją opublikować pod pseudonimem Peter Pym. Żaden wydawca jednak nie był powieścią zainteresowany, w efekcie czego manuskrypt trafił do archiwów Harry Ransom Center przy University of Texas w Austin.

Teraz profesor Gavin Jones z uniwersytetu w Stanford, specjalista od amerykańskiej literatury nawołuje, by nieznaną powieść noblisty jednak opublikować. Jak przekazuje "Guardianowi":

To książka, o której nikt nic nie wie. Ukończona powieść Steinbecka. To niesamowite. Jestem przekonany, że nieznana publikacja o wilkołaku, którą napisał jeden z najbardziej poczytnych pisarzy Ameryki XX wieku wzbudzi ogromne zainteresowanie czytelników.

Jones podkreśla, że "mimo iż 'Morderstwo' różni się od innych prac Steinbecka, bo choćby jest napisane w zupełnie innym gatunku literackim, to widać jego fascynację tym, jak ludzkie zachowanie może stać się okrutne. Pokazuje studium przemocy, jakiej dopuścić może się tłum, analizuje zmieniające się stany świadomości, które prowadzą choćby do brutalnych morderstw. To na pewno nie jest Steinbeck realista, ale widać tu Steinbecka naturalistę i jego zainteresowanie ludzką naturą". Jego zdaniem powieść nie została opublikowana w latach 30., bo mogła się wydawać zbyt odważna. 

Publikacji sprzeciwiają się jednak agenci sprawujący pieczę nad spuścizną po pisarzu. Przedstawiciele McIntosh & Otis przekazali "Observerowi", że skoro Steinbeck napisał "Morderstwo w czasie pełni" pod pseudonimem i nie opublikował książki za życia, podtrzymają jego pragnienia i nie planują pośmiertnego wydania powieści. Z taką postawą nie zgadza się jednak profesor Jones, który "Guardianowi" klarował, że pisarz książkę próbował opublikować, a do tego jej nie zniszczył, jak stało się w przypadku kilku innych manuskryptów. Jego zdaniem argument o pseudonimie też jest nietrafiony, bo takiej formy używało wielu innych twórców, znane są także liczne przykłady książek-pogrobowców, które zostały wydane już po śmierci autorów.

<<Reklama>> Ebooki Johna Steinbecka dostępne są w Publio.pl >>