Szczepan Twardoch laureatem Nagrody Literackiej EBOR. "Król" z najlepszym angielskim tłumaczeniem

Angielski przekład powieści "Król" śląskiego pisarza i publicysty Szczepana Twardocha został wyróżniony prestiżową nagrodą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Za translację odpowiada Sean Gasper Bye.

Nagrodę Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju utworzono w 2017 r. we współpracy z British Council. Przyznawana jest za najlepsze angielskie tłumaczenie dzieł literatury pochodzących z blisko 40 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Azji, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. W tym roku nagroda EBOR została przyznana po raz czwarty. Główną wygraną jest 20 tys. euro, dzielone pomiędzy autora i tłumacza.

"Angielski przekład 'Króla', którego dokonał Sean Bye, właśnie został nagrodzony EBRD Literature Prize. Jak widać, po sześciu latach tak owocna dla mnie podróż tej powieści ciągle się nie skończyła. Bardzo się cieszę" - skomentował zwycięstwo Szczepan Twardoch na swoim facebookowym profilu.

Angielskie tłumaczenie "Króla", zatytułowane "The King of Warsaw", ukazało się w kwietniu 2020 r. nakładem wydawnictwa Amazon Crossing. Na podstawie powieści został nakręcony serial w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, którego premiera odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w telewizji Canal+. W obsadzie znaleźli się m.in. Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc i Magdalena Boczarska.

"Król" Szczepana Twardocha. O czym opowiada powieść?

"Wyobraź sobie, że jesteś w Warszawie w 1937 roku. Wszystko wokół wydaje Ci się zupełnie inne, niż zdążyłeś zapamiętać. Stolica była u progu rozwoju, mieszkało tu wielu Żydów i to oni trzymali żelazną ręką warszawski półświatek, którego królem był Kum Kaplica, stary bojownik PPS-u i socjalista. Na jego zlecenie bokser Jakub Szapira zabił ojca Mosze Inbara za niespłacone długi. Po wielu latach syn wraca pamięcią do czasu, kiedy zginął jego ojciec, a w salach Kina Miejskiego trwała emocjonująca walka bokserska. Naprzeciwko siebie stanęli wówczas Andrzej Ziembiński i Jakub Szapira. Wyraźnie wygrał ten drugi, ku uciesze Mojżesza Bernsztajna i Kuma Kaplicy. Wniknij w świat, w którym pieniądz jest najwyższą wartością i z łatwością można za niego stracić życie" - głosi opis książki.

Szczepan Twardoch. Co warto wiedzieć o autorze "Króla"?

Szczepan Twardoch jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jako niezależny publicysta udzielał się m.in. w "Życiu", "Frondzie", "Nowej Gazecie Śląskiej", "Gazecie Wyborczej" czy "Rzeczpospolitej". Jest autorem wielu bestsellerowych powieści, takich jak "Morfina" (2012), "Drach" (2014), "Król" (2016) i "Królestwo" (2018). Jego ostatnia jak dotąd książka pt. "Pokora" ukazała się we wrześniu 2020 r. Za swoją twórczość pisarz zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Brücke Berlin Preis, Le Prix du Livre Européen oraz Nagrodę Literacką Nike w kategorii "nagroda publiczności".

<<Reklama>> Ebooki Szczepana Twardocha dostępne są w Publio.pl >>

Zobacz wideo Nowy serial na podstawie powieści Szczepana Twardocha. "Król" [ZWIASTUN]
Więcej o: