Aktorka w produkcji fantasy HBO wcieliła się w Matkę Smoków, a w komiksie prezentuje nam zupełnie inną matkę - tytuł "M.O.M.: Moher of Madness" można przetłumaczyć jako "Matka szaleństwa". Jak wspomina Emilia Clarke, pamięta z dzieciństwa sklep z komiksami, na drzwiach którego wisiała kartka z napisem: Dziewczynom wstęp wzbroniony.
Sama pożyczała komiksy od starszego brata. W rozmowie z "Variety" wspomina:
Jako dziecko czytałam wiele powieści fantasy, takich jak "Władca Pierścieni", opisujących konstruowane 'na bogato' światy, w kierunku których podążała moja wyobraźnia. Kiedy w wieku 22 lat pojechałam z 'Grą o tron' na mój pierwszy Comic-Con, byłam zaskoczona tym, co zobaczyłam. Byli tam praktycznie sami mężczyźni.
Postanowiła pójść z duchem czasu i zaprosiła do współpracy same kobiety, by stworzyć - jak pisze dziennikarz "Variety" - "niewątpliwie jedną z najbardziej postępowych bohaterek gatunku". - Jest samotną matką, która sama musi wszystko ogarniać. Wymyśliłam ją, myśląc nad tym, że wszystkie samotne matki to superbohaterki. Żeby ze wszystkim sobie poradzić, potrzeba do tego supermocy - mówi Clarke.
Bohaterką trzyczęściowej serii jest Maya. Kobieta za dnia jest naukowcem pracującym w trudnych warunkach pogodowych, nocą przebojową superbohaterką, a niesamowitą samotną matką przez całą dobę. Jej supermoce są powiązane z menstruacją. W komiksie, przy którym oprócz Emilii Clarke pracowały Marguerite Bennett i Leila Leiz, Maya aktywuje swoje dziwaczne supermoce, by stawić czoła tajnej sekcie handlarzy ludźmi. Clarke tłumaczy:
Wzdęcia, wzrost włosów, wahania nastroju, trądzik. Nienawidzimy, gdy się to nam przydarza - mówię to w swoim imieniu oraz każdej osoby, którą poznałam, a która miała okres. A co, jeśli potrafiłybyśmy odwrócić sytuację w taki sposób, że menstruacja byłaby czymś, co nas wyróżnia? Czymś, co daje nam supermoce? Kiedy Maya się boi, staje się niewidzialna. Gdy jest zła, ma nadludzką siłę. Potrafi się huśtać na włosach pod pachami niczym Spider-Man.
Jak zapowiadają twórcy, opowieść ma łączyć elementy charakterystyczne dla "Deadpoola" (serii komiksów i filmów o antybohaterze ze zdolnością samoregeneracji) i serialu komediowego "Fleabag", który operuje specyficznym poczuciem humoru i nie boi się kontrowersji. "M.O.M.: Mother of Madness" będzie skierowany tylko do dorosłych czytelników.