''Chyłka. Kasacja'', ''Chyłka. Zaginięcie''. W jakiej kolejności czytać książki Mroza o Chyłce?

Książki ''Chyłka. Kasacja'', ''Chyłka. Zaginięcie'' oraz ''Chyłka. Rewizja'' można nabyć w księgarniach w edycji inspirowanej serialem - z wcielającą się w rolę tytułowej Chyłki Magdaleną Cielecką na okładce. Serial wprowadził jednak drobne zamieszanie w chronologii wydarzeń i osoby, które sięgają po serię Remigiusza Mroza po jego obejrzeniu mogą mieć wątpliwości, w jakiej kolejności czytać książki Mroza o Chyłce.

Remigiusz Mróz: Chyłka jako jedna z barwnych postaci wykreowanych przez autora

Wśród wielu postaci, które stworzył Remigiusz Mróz, Chyłka jest chyba najbardziej rozpoznawalną i barwną bohaterką. Prawniczka słynie z ciętego języka i niekonwencjonalnych metod pracy. Mierzy się z trudnymi, czasem wręcz beznadziejnymi sprawami, a jednocześnie zmaga się z osobistymi problemami. Przebojowej i bezwzględnej prawniczce towarzyszy asystent, Kordian Oryński, który z tomu na tom cieszy się coraz większą sympatią czytelników. Joanna Chyłka po raz pierwszy pojawiła się na kartach książek Remigiusza Mroza w 2015 roku, za sprawą powieści ''Kasacja'', otwierającej cykl przygód prawniczki i jej asystenta. Chyłka i Zordon to jednak niejedyni bohaterowie stworzeni przez Remigiusza Mroza, cieszący się sympatią czytelników. Konkuruje z nimi komisarz Wiktor Forst, cyniczny, złośliwy i nadzwyczaj skuteczny w działaniu policjant, któremu w śledztwach pomaga dziennikarka, Olga Szrebska.

''Chyłka. Zaginięcie''

Na podstawie prozy Remigiusza Mroza powstał serial, którego pierwszy sezon nosił tytuł ''Chyłka – Zaginięcie''. Sęk w tym, że ''Zaginięcie'' to druga część przygód Joanny Chyłki, biorąc pod uwagę kolejność tytułów w serii o Chyłce. Zarówno książka, jak i serial opowiadają historię zaginięcia trzyletniej Nikoli Szlezyngier. Dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego swych bogatych rodziców, którzy tę noc spędzili w tym samym domu i niczego nie zauważyli. Śledczy nie znajdują żadnych dowodów wskazujących, iż było to porwanie, przez co za głównych podejrzanych uważają rodziców dziewczynki. Obrony małżeństwa podejmuje się doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka (prywatnie: dawna znajoma matki dziewczynki), i jej podopieczny, Kordian Oryński. Ponieważ w wersji książkowej Kordian po raz pierwszy pojawia się w kancelarii Żelazny & McVay w powieści ''Kasacja'', autorzy serialu musieli umieścić tę scenę na początku pierwszego sezonu, choć pozostałe wydarzenia z ''Kasacji'' znalazły się  dopiero w drugim sezonie serialu.

Zobacz wideo Kontrowersyjna rola Nikodema Rozbickiego w serialu "Chyłka". Dlaczego zdecydował się zagrać tę postać?

Chyłka: kolejność książkowa czy filmowa?

W serii książek, których bohaterką jest Joanna Chyłka, kolejność tytułów zgodna jest z chronologią wydarzeń, ponadto każdy następny tom nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w poprzednich częściach przygód przebojowej i bezkompromisowej prawniczki. Warto więc czytać poszczególne powieści w kolejności, w jakiej były wydawane, zaczynając swoje spotkania z Joanną Chyłką od ''Kasacji''. Wierni czytelnicy twórczości Remigiusza Mroza nie będą mieli większego problemu ze wskazaniem kolejności poszczególnych tomów w serii. W trudniejszej sytuacji jednak znajdują się osoby, które zdecydowały się poznać literacki pierwowzór bohaterki serialu telewizyjnego już po jego obejrzeniu. Twórcy serialu bowiem mocno z kolejnością wydarzeń (i tytułów) namieszali. Otwierający go sezon nosi tytuł ''Chyłka – Zaginięcie'', po nim następuje ''Chyłka – Kasacja'', sezon trzeci zatytułowany jest ''Chyłka – Rewizja'', zaś czwarty – ''Chyłka – Inwigilacja''. Tymczasem cykl książkowy otwiera ''Kasacja'', po niej następuje ''Zaginięcie'', trzeci tom to faktycznie ''Rewizja'', ale ''Inwigilacja'' to dopiero piąta część przygód Chyłki i Zordona.

Zobacz też: Najpiękniejsze cytaty z książek. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Chyłka: książka, od której wszystko się zaczęło

U Remigiusza Mroza jedną z najbardziej rozpoznawalnych, choć nieco kontrowersyjnych, twarzy stołecznej palestry jest Joanna Chyłka. Książka, zwłaszcza ''Kasacja'', tak właśnie ukazuje główną bohaterkę. Znana z ciętego języka i nieprawdopodobnego wręcz uporu prawniczka nie ma w zwyczaju przegrywać prowadzonych przez siebie spraw. Dlatego w chwili, gdy czytelnik poznaje panią adwokat, zgłasza się do niej bogaty biznesmen, którego syn, Piotr Langer, oskarżony został o popełnienie brutalnego morderstwa. Ciała dwóch młodych ofiar odnaleziono na miejscu zbrodni po dziesięciu dniach, które domniemany zabójca spędził w towarzystwie zwłok. Joanna Chyłka, mając do pomocy młodego aplikanta, Kordiana Oryńskiego (nazywanego przez nią Zordonem), spróbuje rozwikłać tę sprawę. Nie będzie to jednak łatwe, z uwagi na liczne manipulacje, jakich doświadczy nie tylko ze strony świadków, ale i samego oskarżonego.

Co ciekawe, jak przyznaje sam autor, ''Kasacja'' miała być powieścią jednotomową i stanowić zamkniętą historię. Zapytany przez wydawcę, czy nie chciałby stworzyć całej serii, stanowczo zaprzeczył i dodał, że ma pomysł na zupełnie inny cykl prawniczy. Jak widać – na szczęście dla wielbicieli przygód Joanny Chyłki – dość szybko zmienił zdanie.

Chyłka: seria, która wciąż się rozrasta [lista książek]

Oto lista książek, których główną bohaterką jest Joanna Chyłka. Seria liczy sobie, jak na razie, 13 pozycji:

  1. ''Kasacja'',
  2. ''Zaginięcie'',
  3. ''Rewizja'',
  4. ''Immunitet'',
  5. ''Inwigilacja'',
  6. ''Oskarżenie'',
  7. ''Testament'',
  8. ''Kontratyp'',
  9. ''Umorzenie'',
  10. ''Wyrok'',
  11. ''Ekstradycja'',
  12. ''Precedens'',
  13. ''Afekt''.

Zobacz też: Harry Potter - jaka jest kolejność oglądania filmów i czytania książek?

<<Reklama>> Cykl z Joanną Chyłką dostępny jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: