Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została przyznana po przerwie spowodowanej pandemią. W ubiegłym roku fundusze przeznaczone na poczet nagrody (100 tys. zł) przekazano w ramach wsparcia twórcom i twórczyniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Werdykt jury za lata 2019 i 2020 poznaliśmy 10 lipca, podczas literackiego Festiwalu Miłosza.
Wyróżnienie za rok 2019 powędrowało do Anny Adamowicz za tom "Animalia". Jury doceniło autorkę m.in. za sposób, w jaki przeniosła trudny, specjalistyczny język medycyny do świata poezji. - Karykaturalny i bezmyślny król życia pogardza braćmi mniejszymi. W omawianej książce wystawiony zostaje rachunek wstydu za małpy męczone w laboratoriach, za zabijanie życia wielu stworzeń w imię przyrodzonego naszemu gatunkowi okrucieństwu, a może i bezmyślności - mówił w laudacji Wojciech Ligęza, przewodniczący jury w edycji 2019.
Anna Adamowicz wygłosiła krótkie przemówienie, które rozpoczęła nieco zaskakująco. - Miałabym ochotę powiedzieć wiele złych rzeczy na temat systemu nagród poetyckich w tym kraju, ale wydaje się mi, że teraz jest lepszy moment na podziękowania. Dziękuję rodzicom i przyjaciołom za wsparcie, redaktorce za pracę nad książką, wydawcy, ekipie KBF, którym dedykuje nagrodę. Bez was wszystkich mnie nie ma - powiedziała poetka.
Zwyciężczynią nagrody za 2020 rok mianowano Genowefę Jakubowską-Fijałkowską, autorkę "Roślin mięsożernych". - Po lekturze takich wierszy trzeba na nowo przymierzyć się do refleksji nad światem, nad światem własnym i cudzym, zweryfikować poczucie wspólnoty i poczucie osobności - opisywała Dorota Walczak-Delanois, szefowa jury w edycji 2020. - Tom "Rośliny mięsożerne" Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej (...) stawia najważniejsze pytania o sens i wartość immanentną bytu i bycia kobietą w świecie ptaków wypłaszanych przez poranne wiertarki, w kadrze biało-czerwonych kominów kotłowni, we śnie o Safonie.
Jakubowska-Fijałkowska przemawiała jeszcze krócej niż Anna Adamowicz. Wyraźnie wzruszona werdyktem jury poetka powiedziała jedynie: - Po prostu nie wiem, co mam powiedzieć. Czy mogę już iść?
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Po raz pierwszy wręczono ją w 2013 roku. Do Nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku. W roku 2019 i 2020 do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowano łącznie dziesięć tytułów: