Książki fantastyczne dla młodzieży - które pozycje warto poznać?

Książki fantastyczne dla młodzieży mają wprowadzać czytelników do niezwykłego świata, jednocześnie bawiąc i wzruszając. Przekonaj się, które spośród pozycji dostępnych na polskim rynku powinien znać każdy nastoletni fan fantasy.

Książki fantasy dla młodzieży – kultowe serie

Książki fantasy dla młodzieży często składają się na wielotomowe dzieła. Są pewne serie, których nie wypada nie znać, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się tym gatunkiem.

Książki "Harry Potter"

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o nastoletnim czarodzieju, uczęszczającym do szkoły magii i czarodziejstwa Hogwart. Słynna siedmiotomowa saga autorstwa J. K. Rowling doczekała się przecież ekranizacji, gier, a także licznych gadżetów. Co więcej, mnóstwo innych cykli i powieści bazowało na przygodach Harry’ego Pottera, stanowiących wyjątkowo ciekawą inspirację dla wielu twórców. Obecnie na rynku pojawiło się też wiele odmiennych wydań tych książek, dzięki czemu każdy czytelnik może wybrać dla siebie dokładnie taką wersję, przypadnie mu do gustu. Ci, którzy jeszcze nie sięgnęli po te pozycje, koniecznie powinny nadrobić zaległości.

Książki "Dark Elements"

Ta seria elektryzowała nastoletnich czytelników stosunkowo niedawno. Dzięki książkom Jennifer L. Armentrout, mogli przenieść się do świata, w którym Strażnicy, nocą przyjmujący formę straszliwych gargulców, walczą z niebezpiecznymi demonami. Główna bohaterka, Lyla, pochodzi ze związku Strażnika i demona, co sprawia, że tak naprawdę w żadnej ze zwaśnionych społeczności nie czuje się dobrze. Odbiorca pozna ją, gdy zmaga się uprzedzeniami, jakie dotykają ją w klanie Strażników, którzy się nią opiekują. Lyla udowadnia swoją wartość, namierzając demony i tym samym pomaga je unicestwić. Wszystko jednak diametralnie się zmienia, gdy na jej drodze staje pewien przystojny demon wyższej kasty.

Książki "Star Wars"

Książki "Star Wars" to szereg zajmujących pozycji, idealnych dla fanów tego uniwersum. A co w ogóle dało początek Gwiezdnym Wojnom? Wszystko zaczęło się od pierwszego filmu w tej tematyce, nakręconego przez George’a Lucasa w 1977 roku. Choć nikt nie spodziewał się, że wszechświat przedstawiony na ekranie zyska taką popularność, produkcja okazała się hitem, która zapoczątkowała całą sagę. Poza filmami, powstają także gry, komiksy i książki. Niegdyś te właśnie dodatki stanowiły uzupełnienie dla dzieł ekranowych. Od czasu jednak, gdy twórców marki wykupił Disney, pozycje, wchodzące w skład dawnego uniwersum, zostały uznane za legendy. Zaczął za to powstawać zupełnie nowy kanon, który ściśle wiąże się z nowymi filmami Star Wars.

O jakich seriach jeszcze grzechem byłoby zapomnieć?

  • Książki "Zmierzch"
  • Książki "Grisza"
  • Książki "Apollo i boskie próby"

Książki: fantastyka dla młodzieży w najlepszym wydaniu

Mówi się, że obecnie bardzo mało młodych ludzi (tych starszych też!) czyta książki. Fantastyka dla młodzieży może jednak wywoływać w nastolatkach rozmaite emocje i zachęcać ich do spędzania kolejnych godzin na lekturze. Co warto przeczytać?

"Miasto mosiądzu" – S.A. Chakraborty

Książka ta otwiera fantastyczny cykl zatytułowany "Dewabad". Na czytelników czeka w niej magiczny Kair, pełen niebezpieczeństw i głęboko skrywanej, potężnej mocy. Główna bohaterka to Nahri, przebiegła oszustka, przed którą miejsce to nie miewa tajemnic. Przypadkiem udaje jej się przywołać mrocznego dżina, a ten przekonuje ją, że magia istnieje naprawdę. Tak Nahri dowiaduje się o legendarnym mieście Dewabad, z którą dziewczynę łączy coś bardzo ważnego. Jeśli zdecyduje się wkroczyć do nieznanego świata, nic już nigdy nie będzie takie samo.

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Książki

"Światło głębin" – Frances Hardinge

Fantastyczne opowieści dla młodszych odbiorców także potrafią trzymać w napięciu. Wie coś o tym Frances Hardinge, która stworzyła "Światło głębin". Główna postać, Hark, to piętnastolatek, mający w rękach serce jednego z mrożących krew w żyłach bóstwach. Nie wahając się ani chwili, chłopak decyduje się uratować przed śmiercią najlepszego przyjaciela, Jelta. Problem w tym, że serce wpływa na Jelta i wyraźnie go zmienia. Z czasem Hark zacznie wątpić w to, czy postąpił słusznie. Czy zdoła przedstawić się najlepszemu przyjacielowi, który… wcale nie zachowuje się jak on?

"Tkając świt" – Elizabeth Lim

Elizabeth Lim napisała świetną książkę o spełnianiu marzeń i drodze, jaką trzeba pokonać, by mogło się to udać. Maia bardzo chciałaby zostać najlepszą spośród krawców na terenie kraju. Tymczasem jej stary, mocno schorowany ojciec, zostaje wezwany do udziału w konkursie. Wtedy też dziewczyna postanawia go zastąpić. Sęk w tym, że jeśli ktoś dowie się o jej sekrecie, niechybnie zginie. Przed nią wiele przeciwności, ale co dziwne, wcale nie zmierzy się z nimi sama. Jak odnajdzie się w nowej roli?

Wśród wartych uwagi książek fantasy dla młodzieży znajdują się też:

  • "Niewidzialne życie Addie LaRue" – Leigh Bardugo
  • "Scholomance. Lekcja pierwsza. Mroczna wiedza" – Naomi Novik
  • "Onyx & Ivory" – Midnee Artenet.

Zobacz też: Używane książki. Gdzie kupić książki z drugiej ręki? Gdzie oddać stare książki?

Więcej o: