Książki na wakacje - polecamy te dobre na każdą pogodę

Szukacie książek, które warto zabrać na wakacje niezależnie od tego, czy będzie was przysmażało, czy podtapiało? Oto zestaw moich propozycji.

Na początek literatura akcji - to idealne książki na wakacje.

Kryminalnie

Powieści Donny Leon o komisarzu Brunettim z weneckiej komendy policji czytuję od kilkunastu lat, a kolejnych tomów serii wyczekuję zawsze niecierpliwie. Paradoksalnie przede wszystkim nie ze względu na zagadki kryminalne, a na obyczajową część powieści, poświęconych Wenecji i jej mieszkańcom. W „Pokusie przebaczenia" (Noir sur Blanc) znany z zamiłowania do literatury klasycznej komisarz czyta „Antygonę" i w jej kontekście rozważa konsekwencje, do których mogą prowadzić porywy wrażliwego serca. Splata mu się to ze śledztwem – poszukuje sprawcy napadu na mężczyznę, którego znaleziono z ciężką raną głowy u stóp jednego z weneckich mostów. Kilka tygodni wcześniej Brunettiego odwiedziła przyjaciółka jego żony, małżonka ofiary napadu. Podejrzewała, że jej syn może brać narkotyki. Czyżby to był powód ataku na jej męża? Przeczytałem, jak zawsze, z dużą przyjemnością.

Zobacz wideo Magdalena Koleśnik świetnie gra ciałem. Twórcy kryminalnego "Kruka" bardzo dbają o fizyczność

Tima Blancka, ojca zaginionej przed trzema laty na Majorce dziewczyny, poznaliśmy w powieści „Patrz, jak spadam" Monsa Kallentofta. „Słuchaj, jak szepczę" (Rebis) to jej kontynuacja. Emme miała 16 lat, gdy wraz dwoma koleżankami pojechała na wyspę. Zniknęła, nikt jej od tej pory nie widział. Tim porzucił dotychczasowe życie, mieszka w Palmie, pracuje jako prywatny detektyw i wciąż szuka córki. Wydaje się, jakby los i ludzie celowo mamili go złudnymi nadziejami. Kallentoft po mistrzowsku potrafi opisywać targające ludźmi emocje, o czym dobrze wiedzą wielbiciele jego serii z Malin Fors. Gorąco polecam.

„Odruch" Ashley Audrain (Prószyński i S-ka) to wciągający i niepokojący thriller. Blythe Connor chce być dla Violet czułą i troskliwą matką, jakiej sama nigdy nie miała. Wydaje się jej jednak, że dziewczynka nie zachowuje się jak większość dzieci. Jej mąż uważa, że to przywidzenia. Gdy rodzi się Sam, Blythe odkrywa szczęście i bliskość z dzieckiem, o jakich marzyła. Wydaje się, że nawet Violet kocha braciszka. Jedno zdarzenie nieodwracalnie zmienia jednak ich życie...

Spinalonga, Grecja "Nie ukradłem dokumentów. Żałuję. Ocaliłbym ich historię". Losy trędowatych ze Spinalongi

Poszczególne tomy cykli kryminalnych zazwyczaj kontynuują wątki społeczno-obyczajowe dotyczące bohaterów, równocześnie jednak kolejne ich części poświęcone są osobnym śledztwom/przestępstwom. Inaczej jest w przypadku „X sposobów na śmierć" Stefana Ahnhema (Marginesy), który kontynuuje wątki podjęte w „Motywie X". To trochę tak, jakby autorowi napisała się zbyt duża powieść, więc podzielił go na dwie części. Fabian Risk uczestniczy w śledztwie dotyczącym kilku wyjątkowo paskudnych morderstw, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Czyżby jednak właśnie to miała być cienka czerwona nić, która je łączy? Równocześnie prowadzi prywatne dochodzenie w sprawie rzekomo samobójczej śmierci kolegi policjanta, o zabicie którego podejrzewa jednego z członków swojej ekipy. Przeciwnik/przeciwnicy jest/są tym razem wyjątkowo przebiegły/przebiegli.

Mroczna jest „Retrospekcja" Chrisa Brookmyre’a (Prószyński i S-ka). Amanda rozpoczyna pracę jako niania. Podczas wspólnych wakacji w nadmorskiej willi w Portugalii poznaje rodzinę Temple’ów: byłą aktorkę i słynnego profesora oraz ich troje dorosłych dzieci. Okazuje się, że za fasadą uśmiechów i uścisków kryją się mroczniejsze emocje. Szesnaście lat wcześniej w tym samym miejscu zginęła mała Niamh Temple. Amanda zaczyna podejrzewać, że jeden z członków rodziny może mieć coś do ukrycia.

 

Niektórzy sami ściągają na siebie nieszczęście. Na przykład Angela Wood, mistrzyni złodziejstwa kieszonkowego, bohaterka powieści „Dziennik śmierci" Chrisa Cartera (Sonia Draga). Kiedy trzy tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia świętuje przyzwoity dzienny „utarg", zauważa, jak klientów baru traktuje nieprzyjemnie starszego człowieka. Aby dać mu nauczkę, kradnie jego aktówkę. W środku znajduje notatnik, a jego zawartość sprawia, że podrzuca go do skrzynki pocztowej technik kryminalistycznej, którą kiedyś okradła. Okazuje się, że to notes wyjątkowo inteligentnego i sprawnego seryjnego mordercy, który dokumentował w nim swoje zbrodnie, a teraz chce go odzyskać. Rozpoczyna się podwójny wyścig: kto kogo dopadnie, policja mordercę, czy on Angelę?

Yrsa Sigurdardóttir zabiera nas w powieści „Wzgórze Wisielców" (Sonia Draga) na Gálgahraun. Dawne miejsce egzekucji zamieniło się atrakcję turystyczną. Pewnego poranka znaleziono tam jednak wiszącego mężczyznę, z gwoździem ze strzępkiem papieru wbitym klatkę piersiową. W jego mieszkaniu policja znajduje czteroletniego chłopca, który prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z ofiarą, ale jego rysunki wskazują na to, że był świadkiem czegoś strasznego. Detektyw Huldar rozpoczyna polowanie na zabójcę, a psycholog dziecięca Freya szuka rodziców chłopca…

 

„Druga żona" (Sonia Draga) to thriller Sheryl Browne, autorki „Opiekunki". Rebecca i Nicole przysięgały sobie, że zawsze będą najlepszymi przyjaciółkami. Trzy lata po ich ostatnim spotkaniu Rebecca odbiera telefon od męża Nicole, który informuje ją o samobójczej śmierci żony. Rebecca przyjeżdża do domu przyjaciółki, aby pomóc pogrążonej w smutku rodzinie. Zaczyna się jednak zastanawiać: co Nicole ukrywała przed ludźmi, którzy ją znali i kochali, i co doprowadziło ją do tak dramatycznej decyzji? Chyba jednak nie wszystko było takie, jak się wszystkim wokół wydawało.

"Modne" książki na wakacje

W książce „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku" Sary Gay Forden (Marginesy) można się zagubić w ilości wątków, spisków i bohaterów/bohaterek. Jeżeli jednak lubicie książki odsłaniające kulisy działania sławnych ludzi, z pewnością nie będziecie zawiedzeni. Mamy tu jedną z najsłynniejszych rodzin świata mody, wielkie pieniądze i namiętności, dramatyczną historię, miłość i nienawiść. W sam raz na plażę.

 

„Modopolis" (Wydawnictwo Literackie) opowiada o świecie mody z innej perspektywy. Amerykańska dziennikarka Dana Thomas analizuje prawdziwą cenę fast fashion oraz jej estetyczne, ekonomiczne, społeczne i ekologiczne konsekwencje. Proponuje też alternatywne sposoby na kompletowanie garderoby i pozostanie modnym – przedstawia firmy, które są eko i respektują zasady sprawiedliwego handlu, pisze o wypożyczalniach strojów i właściwym dbaniu o ubrania. Przypomina: w ciągu roku od produkcji ponad połowa wszystkich ubrań ląduje na składowiskach odpadów albo jest palona, a przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce (po koncernach naftowych) w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko. Przejmujące!

Obyczajowo

„Topeka" Bena Lernera (Wydawnictwo Literackie) to najczęściej komentowana amerykańska powieść ostatnich lat. Przenikliwy portret współczesnej rodziny. Opowieść o dojrzewaniu i szukaniu własnej drogi. Adam Gordon to uczeń ostatniej klasy liceum, miłośnik poezji i polityk, sportowiec, szkolna gwiazda i pozer. Jest konfliktowy, niestabilny psychicznie i silnie przeżywa losy swojego kraju. Jego matka to znana pisarka i działaczka feministyczna, a ojciec - ekspert w pracy z trudną młodzieżą. Oboje pracują w klinice psychiatrycznej.

„Kąkol" Zośki Papużanki (Marginesy) to wspomnienie z dzieciństwa. Oczami kilkunastoletniej narratorki obserwujemy rodzinną letnią „sielankę" wakacyjną. Dominujący ojciec, cudowna matka, odrzucona przez rodzinę męża i dziecko, które próbuje zrozumieć dorosły świat. Jak ładnie ujęła to Ewa Lipksa: „Gorzko-słodką opowieść autorka snuje przecudnym językiem i jak zawsze uwodzi wielką uważnością, nie pomijając żadnego chrabąszcza ani polnego chwastu.".

 

Lista książek i filmów opisujących alternatywne wersje historii Jezusa poszerzyła się o „Księgę tęsknot" Sue Monk Kidd (Wydawnictwo Literackie). Autorka w centrum opowieści umieściła jednak nie Jezusa z Nazaretu, syna Józefa, a Anę, jego… żonę. To młoda Żydówka z zamożnej rodziny. Pęd do wiedzy nie pozwala jej na podporządkowanie się tradycjom i obyczajom. Ucieka i rozpoczyna własną podróż przez życie, spisując historię kobiet początku naszej ery. Historia Jezusa opowiedziana z kobiecej perspektywy wciąga i intryguje.

„Zaginiona siostra" Tracy Buchanan (Wydawnictwo Literackie) to poruszająca opowieść o rodzinnych tajemnicach, kłamstwach i trudnych kobiecych wyborach. Becky odbiera telefon od matki, która przed laty porzuciła ją i ojca dla innego mężczyzny. Nie kontaktowały się ze sobą od lat, a teraz matka wyznaje jej, że miała drugie dziecko. Wstrząśnięta Becky postanawia odnaleźć siostrę. Nie będzie to jednak wcale łatwe.

„Niepokój przychodzi o zmierzchu" Marieke Lucas Rijneveld (Wydawnictwo Literackie) to powieść wstrząsająca i bezkompromisowa, nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Bookera 2020. W małej wiosce na holenderskiej prowincji tuz przed świętami w wypadku ginie najstarszy syn Matthies. Gdy farmę nawiedzają kolejne nieszczęścia, pobożni rodzice uznają to za karę za grzechy, zatracają się w poczuciu winy i bólu, zaniedbując trójkę dorastających dzieci. Budrysówka, Obbe i Hanna zostają sami ze swoimi lękami. Walczą z nimi gromadząc niepotrzebne przedmioty, składając ofiary, zadając ból sobie i innym, łamiąc seksualne tabu. To literatura, która uwiera. Nikt jednak nie powiedział, że czytanie musi być łatwe i przyjemne.

Z pasją

Lubię książki pisane z pasją/z pasji. Takie jest niewątpliwie „Podziemie. Świat pod naszymi stopami" Willa Hunta (Marginesy). Gdy autor miał 16 lat, odkrył opuszczony tunel biegnący pod jego domem w Providence na Rhode Island i tak rozpoczął swe podziemne wędrówki. Pracując nad książką wędrował po kanałach pod Nowym Jorkiem i paryskich katakumbach, penetrował podziemne korytarze i groty w ponad dwudziestu krajach na całym świecie. Szukał odpowiedzi na pytania: co ludzi ciągnie pod ziemię, czego tam szukają i czy faktycznie to odnajdują? Testował to na sobie, a swe wrażenia i emocje umieścił w tej książce. Polecam!

Reportersko

Wojciech Tochman to jeden z najwybitniejszych i najwrażliwszych polskich reportażystów. W swej najnowszej książce „Eli, Eli" (Wydawnictwo Literackie) zabiera nas do slumsów Manili, stolicy Filipin, pośród ludzi, żyjących z dnia na dzień, bez nadziei na jakąkolwiek poprawę. Kreśląc przejmującą opowieść o przygniatającej wszystkich nędzy, nie zapomina o rewersie tej historii, zamożnych mieszkańcach Zachodu, którzy traktują slumsy jak atrakcję turystyczną, o reporterach opisujących biedę, o czytelnikach, czyli każdym z nas. Z pozoru mało to wakacyjna książka, ale może właśnie dlatego powinniście po nią sięgnąć.

 

„Zabójca" (Sonia Draga) to reportaż włoskiego dziennikarza Andrei Galliego o jednym z najbardziej poszukiwanych zabójców na świecie. Julius Sinanaj był tak biegły w gubieniu śladu, że według Interpolu władze nawet nie wiedziały, że szukają najbardziej śmiercionośnego zabójcy w Europie, dopóki sam się nie przyznał. Wynajmowali go przestępcy, politycy, zwykli obywatele (o ile tych wynajmujących płatnych zabójców można nazwać zwykłymi) i rosyjskie tajne służby. Schwytano go w Albanii w 2018 roku.

Sam o sobie

„Autobiografia w sensie ścisłym. A nawet umownym" Jerzego Pilcha (Wydawnictwo Literackie) to lektura obowiązkowa dla miłośników literatury pochodzącego z Wisły pisarza. „To, czego nie pamiętamy albo czego nie umiemy opisać – nie istnieje" – pisze Pilcha i zaprasza nas na wędrówkę przez swe życie. Jak podkreśla w posłowiu wyjątkowo wrażliwy czytelnik, a równocześnie przyjaciel pisarza Marian Stala: „Jerzy Pilch dokonał ostentacyjnej redukcji zdarzeń należących do powierzchniowej warstwy własnego życia. Uczynił tak, by tym mocniej wyeksponować drugą, głęboką warstwę tegoż życia, stanowiącą klucz do jego tożsamości i sposobu widzenia świata". Książka, ułożona z zapisków częściowo publikowanych w formie felietonistycznej, ukazała się w rok po śmierci pisarza.

Fantastycznie

Cixin Liu to jedna z największych gwiazd chińskiej i światowej fantastyki naukowej. Jego powieść „O mrówkach i dinozaurach. Tajemnice pierwszej i najwspanialszej ziemskiej cywilizacji" uwodzi. Ziemia. Okres kredy. Mrówki i dinozaury, mimo wielu dzielących je różnic, nawiązały ścisłą współpracę. Zaczęło się od… usług dentystycznych, potem jednak przyszła kolej na pismo, matematykę, komputery, fuzję jądrową, antymaterię i podróże kosmiczne. W miarę rozwoju mrówczo-jaszczurza cywilizacja zaczęła jednak niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne. Dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń o nadciągającej katastrofie. Mrówki stanęły przed dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi? Brzmi dobrze, prawda?

Historycznie

„Medyceusze. Upadek rodziny" Matteo Strukula (Sonia Draga) to czwarty tom sagi o jednym z najpotężniejszych włoskich rodów. Nie tylko opowieść o dynastii Medyceuszy, lecz także o wielkiej rewolucji kulturalnej doby renesansu, gdy Italia była centrum świata oraz wzorem piękna i przepychu dla całej Europy. Maria Medycejska, świeżo poślubiona małżonka króla Henryka IV Burbona, niedługo po przybyciu na dwór musi stawić czoła zabiegom Henrietty d’Entragues, która chce jej odebrać męża. Równocześnie grupa arystokratów zawiązuje spisek zmierzający do obalenia króla…

W sądzie - zdjęcie ilustracyjne Miał zostać świadkiem koronnym, nie wyszło. "Jednego jubilera walnęliśmy na 17 kg złota"

I jeszcze jedna powieść Matteo Strukula – „Inkwizycja Michała Anioła". Rzym, jesień 1542 roku. Michał Anioł musi wywiązać się ze zobowiązania i dokończyć nagrobek Juliusza II, ambitne dzieło rozpoczęte cztery dekady wcześniej. Zainteresowanie Inkwizycji wzbydza jednak jego przyjaźń z markizą Vittorią Colonną. Kardynał Gian Pietro Carafa, naczelnik Świętego Oficjum, kazał ją śledzić, chce bowiem poznać miejsce spotkań sekty Spiritualich.

Mam nadzieję, że znajdziecie w tym zestawie książki na wakacje dla siebie. Miłej lektury.

<<Reklama>> Wymienione w artykule ebooki znajdziesz w Publio.pl >>

Więcej o: