W to mi graj, czyli gry na wakacje

Gdy w książce z grami i zadaniami dla dzieci pojawia się polecenie "zaznacz wszystkie przedmioty, które należy zabrać na wakacje", zazwyczaj na obrazku w ogóle nie ma książki ani gier. Ja nie wyobrażam sobie jednak, żebym miał gdziekolwiek jechać z dziećmi bez tak podstawowego wyposażenia.

Książki i gry zajmują co prawda w bagażu trochę miejsca, ale też zazwyczaj bardzo się podczas wyjazdów przydają. Dzieci, przynajmniej te mniejsze, są bardzo energetyczne, szybko się nudzą i wciąż potrzebują nowych wyzwań. Czasem też zwyczajnie bywają zmęczone i potrzebują zajęcia, które je wyciszy i pozwoli odpocząć.

Gry na wakacje - polecamy ciekawe pozycje dla dzieci

Moje polecenia zacznę od gier.

Z Roszkiem (lat 12) lubimy grać w "Rummikuba" (TM Toys). Wersja podstawowa jest co prawda dość duża, ale są i mniejsze, poręczniejsze wydania. Gra oparta jest na zasadach karcianego "Remika", ale daje o wiele więcej możliwości wykazania się kreatywnym myśleniem. Zamiast kart mamy tu po dwa zestawy plastikowych, numerowanych od 1 do 13 żetonów w czterech kolorach. Wykładamy je w zestawach po minimum trzy, albo po kolei w jednym kolorze, albo tej samej wartości w różnych kolorach. W zestawie są też jokery, którymi możemy zastąpić dowolną liczbę i kolor. Gra nie ogranicza się jednak do wyłożenia zestawu. Leżące na stole żetony możemy w trakcie gry dowolnie przestawiać, byle tylko zachować podstawowe zasady dotyczące ich łączenia. Bardzo ciekawa i rozwijająca gra.

Dla 10-latków gorąco polecam "Boarding" (Nasza Księgarnia). Każdy z uczestników gry dostaje planszę z miejscami w samolocie. Jego zadaniem jest rozsadzanie różnych grup pasażerów. Zakochani chcieliby siedzieć obok siebie, dziećmi trzeba się dobrze zaopiekować, a pozostali lubią siedzieć w grupach. Rozsadzanie odbywa się zgodnie z układem zapisanym na kolejnych kartach. Może je omijać i sięgać po kolejne używając specjalnych żetonów-voucherów. Są też zadania specjalne. Szybka, zabawna i niewielka jak na planszówkę, a więc łatwa do zabrania w podróż gra.

W tej grupie wiekowej sprawdzą się też z pewnością gry Naszej Księgarni "To jest napad" (karcianka, gracze przewodzą bandom napadającym na pociągi przewożące złoto, dynamit i pieniądze), czy "7 Złotych Miast" (planszówka, gracze wcielają się w poszukiwaczy skarbów).

 

Ciekawą i wciągającą zabawą jest "Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas" (FoxGames). Karolina, Kazik i wydra Hiacynta wsiadają do wehikułu i wyruszają na poszukiwanie Zagadroida. Odwiedząją siedem różnych epok, w których poznają nowych przyjaciół i stawią kolejnym zagadkom. A my wraz z nimi, przy okazji rozwiązując aż 38 łamigłówek!

Nieco młodsze dzieci z przyjemnością powinny zagrać w "Najlepszą grę o psach" (FoxGames). Ich zadaniem będzie zostanie najlepszym opiekunem psów w okolicy. Pieski nie potrzebują wiele do szczęścia: chcą wykopywać dziury i ukrywać w nich kości. Niektóre znają też świetne sztuczki. Im więcej wytresowanych psów, tym więcej punktów na koniec gry.

 

"Wróżki zębuszki" (Zielona Sowa) są nie tylko zabawne i sympatyczne, ale też przypominają najmłodszym, że powinno dbać o zęby. Zostajemy jedną z Wróżek Zębuszek. Staramy się zdobyć zęby z buzi pozostałych graczy i jednocześnie zachować jak najwięcej zębów w swojej planszetce buzi. Poziom gry można różnicować, wybierając łatwiejszy lub trudniejszy wariant. Gra gwarantuje dużo uśmiechu i dobrej zabawy.

Zobacz wideo Męskie Granie 2021. "I Ciebie też, bardzo" to zupełnie inny singiel, niż się spodziewaliśmy. I bardzo dobrze

Na koniec gry i zabawy dla najmłodszych.

"Feluś i Gucio grają w sylaby" (Nasza Księgarnia) nawiązuje do serii kartonowych książeczek opowiadających o tytułowych bohaterach. W pudełku są 4 plansze (na rewersie każdej z nich znajdują się nowe trzysylabowe hasła), 60 płytek z ilustracjami i 48 dwustronnych płytek z sylabami. Ta kilkuwariantowa, urocza gra edukacyjna, dająca możliwość układania dwu- oraz trzysylabowych słów. Zuzi zabawa się spodobała.

W grze "Wytęż wzrok. Rok w przedszkolu" (Nasza Księgarnia) bohaterowie książki „Rok w przedszkolu" zapraszają do wspólnych poszukiwań kształtów i kolorów w Słonecznym Przedszkolu. Gdzie ukrył się żółty przedmiot? A czerwony? Gdzie znajdziemy coś kwadratowego? Każda z 48 kart to nowe wyzwanie dla przedszkolaków i ich rodziców.

"Dłuuugie kolorowanki. Konie" (Czuczu) to zestaw dwóch długaśnych książeczek harmonijek, wypełnionych kreatywnymi zabawi. Z jednej strony każdej książeczki znajduje znajdziemy długą kolorowankę, a z drugiej twórcze zadania, dostosowanych do wieku przedszkolaków. Tematem obu części są oczywiście konie. Kolorowanki i łamigłówki inspirują do wesołych i rozwijających zabaw. Moim córeczkom się podobało.

"Układanki z dziurką. Wieś" (Czuczu) to barwna i sympatyczna zabawa już dla 2-latków. W pudełku znajdziecie aż 6 układanek, które mają wszystko, co dzieci uwielbiają: zwierzęta, wymienne elementy i mnóstwo możliwości zabawy. Każda układanka jest duża, kolorowa, ładnie zilustrowana i ma kółeczka, które można dowolnie przekładać. Dzieci poznają zwierzaki, doskonaląc przy tym małą motorykę, spostrzegawczość i kreatywność.

 

Nie zapomnijcie o spakowaniu przed wakacyjnym wyjazdem gier! Pamiętajcie też o książkach!

Autor jest byłym dziennikarzem i redaktorem "Gazety Wyborczej", obecnie pracuje w Muzeum Krakowa. Książki i gry testuje na swoich dzieciach: 12-letnim Roszku, 4,5-letniej Zuzi i 3-letniej Zosi.

Więcej o: