A zacznę od tych dla najmłodszych. Tuli tuli to duszek opiekuńczy, bohater serii książeczek Zofii Staneckiej (Nasza Księgarnia) ukazujących się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Duszek mieszka na Ziemi i wędruje po niej, aby poznać obyczaje zamieszkujących ją zwierząt. A potem opowiada o nich dzieciom. Dotychczas ukazała się trzy książeczki z tej serii "Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka", ich bohaterami są: żółwik z oceanu, bocian z łąki i jeżyk z parku. To sympatyczne, kartonowe, barwnie ilustrowane książeczki.
"Zog", tytułowy bohater książki Julii Donaldson i Axela Schefflera (twórców "Gruffalo" i "Pana Patyka") jest najbystrzejszym i najczęściej wpadającym w tarapaty smokiem na świecie. Na szczęście zawsze pojawia się tajemnicza dziewczynka, która leczy jego guzy i siniaki. Ale czy pomoże mu w najtrudniejszym szkolnym zadaniu: schwytaniu księżniczki? Zabawne i sympatyczne!
Grzegorz Kasdepke od lat czaruje dzieci swymi mądrymi opowieściami. Książka "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" to zbiór napisanych z humorem opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachowi i poczuciu winy. Na końcu każdej historii znajduje się opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci i dorosłych.
Aż trudno uwierzyć, że cykl Andy’ego Griffithsa ma już 10 tomów, a jego domek wciąż rośnie i rośnie. Andy i Terry mieszkają w "130-piętrowym domku na drzewie" (mieli 117-piętrowy, ale go rozbudowali). Znajdziemy w nim między innymi: gryzantemę Gryzeldę, piętro czasomarnacji, gigantyczną żonglującą ośmiornicę, Łapucaparkę, fabrykę papieru toaletowego, Drzewnodomkową Straż Ogniową oraz trzynastopiętrowe igloo. Czeka nas mnóstwo świetnej zabawy!
W podróż i na wakacje zawsze warto zabrać też ze sobą książki popularno-naukowe dla dzieci. Na przykład "Jak to działa? Sport" Nikoli Kucharskiej, Katarzyny Piętki i Joanny Kończak. Co się dzieje z naszym ciałem, gdy ćwiczymy? Czy najszybszy pływak świata jest szybszy od rekina? Czy w hokeja można grać tylko na lodzie? Jakie sporty lubili królowie? Ile trwał najdłuższy mecz tenisowy? Klara chce zrozumieć, dlaczego warto uprawiać sport, a w przyszłości zostać trenerką albo komentatorką sportową. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki.
Polecam też "Atlas oceanicznych przygód" Emily Hawkins. "Przygotuj się do zanurkowania w oceanach i odkryj różnorodność życia w morskich głębinach. Powędruj przez Ocean Spokojny z żółwiami skórzastymi, zdrzemnij się z wydrami morskimi i wykąp w lodowatej wodzie z morsami – przeżyj masę fantastycznych przygód wśród spienionych fal i na dnie oceanu" – kusi wydawca.
Roszek zabrał w tym roku na wakacje "Atlas odkrywców" Piotra Wilkowieckiego i Michała Gaszyńskiego (Insignis). To co prawda nie nowość, ale za to ile przyjemności sprawia jej przeglądanie przed snem i odkrywanie na przykład, że Grenada jest najmniejszym krajem zaatakowanym przez Stany Zjednoczone. Znajdziecie tu naprawdę mnóstwo niebanalnych informacji o kulturze, historii, ekonomii, przyrodzie, geografii, wydarzeniach sportowych i wielu innych dziedzinach.
Jednym z moich zdecydowanych faworytów wśród bohaterów książek Zielonej Sowy jest miły i zabawny wiking Tappi, wymyślony przez Marcina Mortkę. Polecam dwa tytuły z tej serii: "Tappi i tajemnica bułeczek Bollego" (pewnego dnia okazuje się, że karczma Bollego, w której sprzedawał pyszne bułeczki, jest zamknięta - Tappi i Chichotek muszą sprawdzić, co się stało) oraz "Tappi i poduszka dla Chichotka" (reniferek Chichotek nie może zasnąć, a Tappi chce mu pomóc podarowując… poduszkę). Najnowsza część to z kolei "Tappi i tajemniczy gość". A, zapomniałem dodać, że Tappi jest też faworytem Zuzi.
Gdy jedziemy na wakacje z maluchami, koniecznie powinniśmy zapakować książeczki aktywizujące. Ma je w ofercie m.in. wydawnictwo Zielona Sowa. Polecam na przykład serię "Moje pierwsze kolorowanki i zabawy", w której ukazały się książeczki "Kolorowanki i labirynty", "Kolorowanki i wyszukiwanie różnic" oraz "Kolorowanki i łączenia kropek". W każdej książce znajdziecie atrakcyjne, duże kolorowanki z grubym obrysem ułatwiające dziecku ćwiczenie motoryki ręki, proste łamigłówki i zadania dla najmłodszych, ciekawostki o zwierzętach, owocach i warzywach oraz duże naklejki.
"Co słychać" to seria książeczek dla najmłodszych o dźwiękach, idealna do czytania i oglądania. Wspomaga rozwój mowy dziecka i rozbudza w nim ciekawość świata, uczy i bawi. Dotychczas ukazały się w niej książeczki: "Tik tak i inne dźwięki w domu", "Hau hau i inne dźwięki zwierząt" oraz "Brum, brum i inne dźwięki na spacerze". Zapewnią dzieciom zabawę w podróży i wtedy, gdy pogoda nie będzie sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
Aktywizujące propozycje dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach ma też wydawnictwo Wilga. W serii "Rysowanie krok po kroku" ukazały się już "Relaksujące bazgroły", "Smoki, roboty i inne różności", "Koty, żaby i inne zwierzęta", "Mikołaje, pingwiny i inne zimowe obrazki" oraz "100 zadań i zabaw dla każdego". Zosia je uwielbia.
Seria "Mama w occie" Marcina Przewoźniaka może stać się hitem! W pierwszej części, zatytułowanej "Zabójcze pierogi" poznajemy jej bohaterów 13-letnią Esterę (wielbicielkę śmieciowego jedzenia) i jej mamę Katrinę Vege (gwiazdę telewizji kulinarnej). Estera wraz z ekipą mamy wyrusza w trasę, a by kręcić nowy program. Cieszy się, że będzie mogła spędzić z mamą więcej czasu i spróbować jej potraw. Niestety, w czasie pierwszego nagrania jeden z turystów śmiertelnie zadławia się na wizji kartaczem Katriny, w którym zostaje znaleziony pierścień skradziony z lokalnego skarbca…
Bardzo sympatyczna i mądra jest książeczka "O Fretce, która dała się porwać wiatrowi" Marty Guśniowskiej. To opowieść o tchórzliwej tchórzofretce, która stale siedzi w domu i nikogo do niego nie wpuszcza. Pewnego dnia zostaje jednak porwana przez przyjazny, ciepły wiatr, który – wbrew protestom – zabiera ją w podróż, w trakcie której Fretka poznaje różne zwierzęta i przekonuje się, że zamykanie się w domu to nie jest najlepszy pomysł.
W książce "Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!" Sylwi Majcher nieco starsi czytelnicy znajdą potężną dawkę wiedzy ekologicznej w formie ciekawostek, wyzwań, doświadczeń i porad. Przewodnikami po świecie ekologii są planeta Ziemia oraz rodzeństwo – chłopiec i dziewczynka, a wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.: oszczędzanie wody, recykling, niemarnowanie żywności, ograniczanie zakupów, globalne ocieplenie i smog.
Jeżeli wasze dzieci lubią bawić się w małych tropicieli, koniecznie musicie zabrać ze sobą na wakacje książkę "Młodzi przyrodnicy. Rozpoznaję ptaki" (wydawnictwo Wilga). W książce znajdziecie opisy kilkudziesięciu gatunków ptaków, które można spotkać w Polsce. Dzięki szczegółowej charakterystyce: po czym rozpoznać dany gatunek, jakie są zwyczaje danego ptaka, czym się żywi itd. dzieci będą mogły wyruszyć na poszukiwanie wybranych gatunków (oczywiście nie tak do końca samodzielnie). W książce znalazły się również ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków, a tekst wzbogacono realistycznymi ilustracjami.
Miłośnikom przyrody polecam też "Wielką Księgą Prawdziwych Tropicieli" Adama Wajraka (wydawnictwo Agora), który zabiera nas w Polskę: do lasów, na łąki i bagna, nad morze, rzeki i stawy, w góry, do Puszczy Białowieskiej, a także na ulice miast i miasteczek. Pokazuje, że wszędzie tam przy odrobinie wiedzy, cierpliwości i spostrzegawczości można zobaczyć ślady życia. Wiosna, lato, jesień, zima – cztery części książki pełne są wskazówek, jak przeżyć wspaniałe, ekscytujące, a czasem mrożące krew w żyłach tropicielskie przygody. Możemy się sprawdzić w roli detektywa tropiącego groźnego mordercę, poszukiwacza najbardziej tajemniczych mieszkańców polnych norek czy twardziela pokonującego zaspy śnieżne i bagna.
"Razem. W stadzie, ławicy i chmarze" Joanny Rzezak to popularnonaukowa książka obrazkowa pełna ciekawostek z życia dzikich zwierząt. Flamingi łączą się w stada. Wilki żyją w watahach. W morzach i oceanach pływają liczące tysiące ryb ławice. Co dzikie zwierzęta zawdzięczają życiu stadnemu? Jakie są zalety życia w grupie? "Razem" nie tylko przybliża fascynujące informacje z życia dzikich zwierząt, ale także inspiruje dzieci i rodziców do rozmów o potrzebie bliskości i poczuciu wspólnoty.
"Szkoła szpiegów na wakacjach" to druga część powieściowego cyklu przygodowego Stuarta Gibbsa. Po roku nauki w tajnej Akademii Szpiegostwa CIA nastoletni Benjamin Ripley ledwo trafia do tarczy, z samoobroną idzie mu fatalnie, dobrze przynajmniej, że szyfry i kryptologia to jego mocna strona. Nie może doczekać się wakacji, ale nie dane będzie mu wypocząć. Okazuje się, że znów ściga go organizacja terrorystyczna Pająk. Na szczęście pomaga mu Erika Hale, zdecydowanie najsprawniejsza i najbystrzejsza przyszła tajna agentka w całej szkole, a przy okazji najmądrzejsza dziewczyna, jaką Benjamin kiedykolwiek spotkał.
Wydawnictwo Dwie Siostry przypomina pierwszy wydany przez Jana Brzechwę zbiór wierszy dla dzieci "Tańcowała igła z nitką" w mistrzowskim opracowaniu graficznym Stanisława Zamecznika. Oszczędne kompozycje prostych rysunków, barwnych geometrycznych form i kolażowo wykorzystanych fotografii tworzą tu razem z tekstami ("Tańcowała igła z nitką…", "Katar", "Żuk", "Pomidor"…) elegancką, dynamiczną i działającą na wyobraźnię całość.
Aleksandra i Daniel Mizielińscy, autorzy zabawnych książeczek rysunkowych o Mamoko, oraz "Map", narysowali swoją pierwszą książkę przygodową. Narysowali, bo to pełen niespodziewanych (bo przecież w literaturze przygodowej nie ma innych) zwrotów akcji i sympatycznych postaci komiks bez słów. Gdy dziadek Eustachy odkrywa, że ma do wykonania niezwykle pilną misję, natychmiast zrzuca kapcie i rusza do akcji. Przed nim daleka podróż. Czy uda mu się dotrzeć do celu na czas?
"Przekładkiewiczowie" Maureen Roffey to rodzinny przekładaniec, który rozbawi każdego malucha. Każda strona książeczki jest podzielona na dwie części. Przekładając kartki, mieszamy połówki twarzy, żeby zobaczyć, co porabiają członkowie zwariowanej rodziny. Tata ssie smoczek, mała Kasia naprawia samochód, dziadek odrabia lekcje, a ciocia zapuszcza brodę! Zamienianie się rolami dorosłych i dzieci i zaskakujące kombinacje to okazja do rozwijającej wyobraźnię zabawy, a pełne humoru, wyraziste ilustracje zachwycą każdego małego czytelnika.
"Supercepcja. Wielka ucieczka" Katarzyny Gacek (Znak Emitokon) to szósty już tom opowieści o grupie przyjaciół, którzy mają niezwykłe moce: Janek ? doskonały wzrok, Klara ? idealny słuch, Julka ? superczuły dotyk, Zosia ? niezawodny węch, Tymek ? perfekcyjny smak, a Aurelia i Aureliusz – szósty zmysł. Niestety, wpadają w ręce złoczyńców, którzy chcą poznać i wykorzystać tajemnicę ich mocy. Przestępcy nie widzieli jednak o istnieniu Aureliusza i to on musi teraz zaplanować wielką ucieczkę, choć wcześniej rzadko robił coś sam...
Kiedy autorem jest Michał Rusinek, to wiadomo, że będzie wierszem, dowcipnie i mądrze. Nie inaczej jest w książce "Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie", zaproszeniu do literackich podróży w najodleglejsze zakątki świata. "Bez względu na to, ile masz lat,/ już czas, by zacząć zwiedzać świat./ Na podróż nie masz forsy? Czasu?/ Wystarczy spojrzeć do atlasu/ albo zakręcić raz globusem,/ a wtedy pomkniesz jednym susem/ do Azji albo do Afryki –/ nie martwiąc się upałem dzikim…" – zachęca autor.
A ja życzę wam fascynujących, także literacko wakacji. No i nie zapomnijcie o grach.
Autor jest byłym dziennikarzem i redaktorem "Gazety Wyborczej", obecnie pracuje w Muzeum Krakowa. Książki i gry testuje na swoich dzieciach: 12-letnim Roszku, 4,5-letniej Zuzi i 3-letniej Zosi.