Tajemnicze zniknięcie, zamiłowanie do archeologii i wyjątkowe rytuały. 11 ciekawostek z życia Agathy Christie

Agatha Christie zapisała się w historii jako autorka najpoczytniejszych kryminałów. Jej dorobek literacki obejmuje ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Życie prywatne pisarki było równie interesujące i barwne jak jej twórczość. Nic dziwnego, że również ono stało się inspiracją dla twórców filmowych. Jedna z produkcji o Christie, "Agatha i morderstwa o północy" wyemituje kanał Epic Drama już 4 września o 21:30.

4 września o 21:30 na Epic Drama będzie miał premierę film „Agatha i morderstwa o północy", który opowiada o tym, jak Christie postanowiła uśmiercić swojego najsłynniejszego bohatera, by zapewnić sobie środki na przetrwanie wojennej zawieruchy. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem… W tytułową rolę wciela się Helen Baxendale. A jaka była prawdziwa Agatha Christie? Oto 11 ciekawostek o słynnej pisarce, których mogliście wcześniej nie słyszeć.

Zobacz wideo Morderstwo jak u Agathy Christie, tylko w Podkowie Leśnej. Jest zwiastun "W jak morderstwo"

Agatha Christie, jakiej nie znaliście. Autorką kryminałów została przypadkiem

1. Agatha Christie urodziła się 15 września 1890 roku, a w tym roku przypada 131 rocznica jej urodzin.

2. W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

3. W 1926 roku zniknęła na 11 dni. Agatha wsiadła do swojego samochodu i przepadła. Policja odszukała porzucone auto, a w poszukiwania autorki zaangażowała się cała Anglia. Prasa huczała od plotek – spekulowano nawet, że Christie zaplanowała swoje zniknięcie w celach marketingowych. Dopuszczano także inne, drastyczniejsze wersje wydarzeń: zastanawiano się, czy nie została zamordowana przez męża lub czy nie popełniła samobójstwa. Ostatecznie Agatha odnalazła się w hotelu w Harrogate, w którym była zameldowana pod nazwiskiem kochanki męża. Nigdy nie wyjaśniono okoliczności towarzyszących temu zniknięciu.

4. W 1961 roku uzyskała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Exeter.

5. Napisała kilka powieści pod pseudonimem Mary Westmacott. Pod tym nazwiskiem wydała tytuły takie jak „Córeczka", „Brzemię", „Róża i cis", „W samotności" czy „Niedokończony portret".

6. W czasie I wojny światowej Agatha Christie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym. Przeszła szkolenie z podstaw farmacji, dzięki czemu zatrudniła się później w aptece. Poznała tajniki trucizn i toksyn i to właśnie tam wpadła na fabułę swojego pierwszego kryminału, „Tajemnicza historia w Styles".

Źródło: www.jazzlives.wordpress.com 3 najsłynniejszych detektywów wszech czasów! Bohaterowie kultowych kryminałów

7. Swoją pierwszą powieść wysłała do kilku wydawnictw, ale wszystkie ją odrzuciły. Bez przekonania przekazała rękopis londyńskiemu wydawnictwu The Bodley Head. Wkrótce otrzymała telegram z wiadomością, że wydadzą jej książkę.

8. Pierwszą powieść wydała w wieku 30 lat. Od tamtej pory opublikowała ponad 90 książek i sztuk teatralnych, w większości o tematyce kryminalnej.

9. Wraz ze swoim drugim mężem, Maxem Mallowanem, wyruszała w długie, egzotyczne podróże. Nie były to jednak typowe krajoznawcze wycieczki – małżeństwo większość swojego czasu spędzało na archeologicznych wykopaliskach. Agatha przyznała, że praca na wykopaliskach to jedno z jej najpiękniejszych przeżyć.

10. Autorką kryminałów została przypadkiem. Pierwsze teksty w postaci wierszy oraz opowiadań napisała w wieku 11 lat. Nie ciągnęło jej jednak do dłuższych prozatorskich utworów. Dopiero słowa starszej siostry, Madge, o tym, że wymyślenie i doprecyzowanie kryminalnej intrygi to bardzo trudne zadanie, z którym Agatha na pewno sobie nie poradzi, sprawiły, że podjęła wyzwanie. Dzięki temu stała się najbardziej poczytną autorką na świecie.

11. Podczas literackiej pracy miała swoje przyzwyczajenia i rytuały. Jednym z nich było jedzenie jabłek, które Agatha wręcz uwielbiała – zwłaszcza te zielone. Delektowała się nimi w wannie, w której odpoczywała, gdy cierpiała na niemoc twórczą. Jedna z bohaterek jej powieści, Ariadna Oliver, również pisarka, miała takie same przyzwyczajenia jak Christie.

<<Reklama>> Ebooki Agathy Christie dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: