Jessica Bruder laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej "Nomadland" zamieniono w oscarowy hit

Decyzją jury 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego tegoroczną laureatką została Jessica Bruder, autorka reportażu "Nomadland. W drodze za pracą". W ubiegłym roku Chloe Zhao przełożyła tę pozycję na język ekranu - jej "Nomadland" otrzymał trzy Oscary, w tym dla najlepszego filmu. - Każda historia, żeby ujrzeć światło dzienne, musi przejść przez wiele rąk - mówiła ze sceny warszawskiego Teatru Studio Jessica Bruder, odbierając w sobotę wyróżnienie.

"Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy (...)" - m.in. tak czytamy o bohaterach reportażu Jessiki Bruder w opisie proponowanym przez Wydawnictwo Czarne. W sobotę, 11 września autorka "Nomadlandu" wraz z tłumaczką Martyną Tomczak odebrały wyróżnienia przyznane im przez jury 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Zobacz wideo "Nomadland" - zdobywca trzech Oscarów [ZWIASTUN]

Jessica Bruder i "Nomadland" wygrywają Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego

- Jedną z najważniejszych cech dobrej reporterki jest umiejętność dostrzegania wielkiego tematu tam, gdzie inni nie widzą nic szczególnego. (...) Bohaterowie [Bruder] nie marzą o powrocie do tego, co było. Na naszych oczach tworzy się nowoczesna wspólnota — mówiła w laudacji przewodnicząca jury Katarzyna Surmiak-Domańska, którą cytują "Wysokie Obcasy". Sama Bruder powiedziała natomiast m.in., że historie ludzi, którzy wyruszyli w drogę za pracą, poznawała, "siedząc z nimi przy kawie czy papierosie, mając nadzieję, że nie będą chcieli się jej pozbyć". Za docenienie swojej pracy ze sceny dziękowała też tłumaczka "Nomadlandu" Martyna Tomczak.

"Nomadland" doczekał się ekranizacji w reżyserii i na podstawie scenariusza Chloe Zhao. Film z Frances McDormand w roli głównej okazał się przebojem ostatniego rozdania Oscarów. - Obejrzyjcie nasz film na największym możliwym ekranie - mówiła podczas gali McDormand, której przyznano statuetkę dla najlepszej aktorki za wcielenie się w postać sześćdziesięcioparoletniej Fern. Kobieta po stracie całego dobytku w wyniku recesji wybiera wędrowne życie i spotyka na swojej drodze prawdziwych nomadów. 

Tegoroczna edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, której organizatorem i fundatorem jest Miasto Stołeczne Warszawa, przeszło do historii po pierwsze ze względu na rekordową liczbę zgłoszonych pozycji (41), po drugie z uwagi na selekcję finałową — do czołowej piątki trafiły wyłącznie kobiety. Obok Jessiki Bruder nominowane do wyróżnienia były:

  • Eliane Brum, "Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii", tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.
  • Jelena Kostiuczenko, "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji", tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
  • Karolina Sulej, "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady", Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.
  • Matilda Voss Gustavsson, "Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim", tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020.

Patronką honorową Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego jest Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Jessica Bruder otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, natomiast tłumaczka Martyna Tomczak – 20 tys. zł. Do pozostałych nominowanych autorek trafiły nagrody w wysokości 5 tys. zł, zaś do tłumaczek i tłumaczy ich reportaży - 2 tys. zł. 

<<Reklama>> Ebook i audiobook "Nomadland" dostępny jest w Publio.pl >>

Więcej o: