Komiks o Adelce chorej na raka pomoże wesprzeć dzieci, które naprawdę mają nowotwory

Rusza wspólna akcja Wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka, w ramach której już wkrótce ukaże się niezwykła książka dla dzieci. Stworzona charytatywnie przez ceniony duet twórców Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera książka pomoże rozumieć czytelniczkom i czytelnikom chorobę nowotworową, jak i realnie wesprzeć dzieci, które jej doświadczyły.

"O, choroba" to publikacja, jakiej jeszcze na rynku książki dziecięcej nie było. Przyjazna w formie, fachowa w treści, umożliwiająca pacjentom i ich bliskim zrozumienie mechanizmów choroby, jak i oswojenie trudnej sytuacji na wielu płaszczyznach, stanowi cenne źródło informacji dla szerokiego grona odbiorców.

"O, choroba" powstała we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji Iskierka

To książka dla dzieci w wieku 9-12 lat, stworzona charytatywnie przez tandem cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera, z której dochód wesprze dzieci z chorobą nowotworową. Historia dziewczynki, która spotyka na swojej drodze chorobę jest jednocześnie trzymającą w napięciu i zabawną opowieścią przygodową ujętą w atrakcyjną dla młodych odbiorców komiksową formę. W fachowy a jednocześnie przystępny sposób tłumaczy, na czym polega choroba i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem. Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw codzienne życie małych pacjentów. To publikacja, która nie czyni z raku tabu, a oswaja go i daję nadzieję.

Książka „O, choroba" powstała we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji Iskierka, aby pomóc dzieciom, ich rodzicom i otoczeniu przepracować trudne emocje towarzyszące chorobie. Sama historia Adeli powstała na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia.

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

"Dociekliwy czytelnik zastanawia się pewnie, na ile historia Adeli jest prawdziwa, a na ile stanowi owoc fantazji autora. (…) Kiedy przystępowałem do pisania książki, nie miałem wcześniej żadnych doświadczeń związanych z chorobą nowotworową. Byłem w tej kwestii laikiem, podobnie jak miliony z nas. Jednocześnie założyłem sobie, że książka musi być do głębi rzeczywista. Zaczynałem temat z pewnymi wyobrażeniami na temat raka. Jak się potem okazało – w większości mylnymi. Co więcej, i przyznaję to z pewną niezręcznością – w przeciwieństwie do moich bohaterów, w całym moim życiu nie spędziłem w szpitalnym łóżku ani jednej nocy. Teraz lepiej rozumiem, jakim jestem szczęściarzem" - pisze w posłowiu Boguś Janiszewski.

Premiera książki jest zaplanowana na 29 września 2021 r, ale "O, choroba" jest już dostępna w przedsprzedaży - cena regularna to 35 zł (kulturalnysklep.pl i empik.com). Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla dzieci chorobą nowotworową i ich rodzin – podopiecznych Fundacji Iskierka. Zebrane środki umożliwią zapewnienie dodatkowego dostępu do pomocy psychologicznej, szczególnie w sytuacji pandemii i obostrzeń z niej wynikających. To indywidualne interwencje kryzysowe, konsultacje psychologiczne oraz terapie krótkoterminowe podopiecznych fundacji i ich rodzin zarówno w trakcie leczenia, po jego zakończeniu, jak i dla rodziców po stracie dziecka.

O chorobaO choroba Wydawnictwo Agora