Zacznę od wydawnictwa Noir sur Blanc i "Świetlnego ostrza" Andrei Camilleriego. Jego książki walczą u mnie od lat o pierwszeństwo z powieściami Donny Leon. Sporo je łączy. Na przykład zamiłowanie ich bohaterów do jedzenia. Sporo też różni. Na przykład to, że Brunetti jest wierny, a Montalbano ma z tym pewne kłopoty. Nigdy nie miał jednak aż tak wielkich, bo chyba tym razem naprawdę się zakochał... Montalbano prowadzi dwa śledztwa. Pierwsze, nieoficjalne, dotyczy trzech Tunezyjczyków, którzy kombinują coś z bronią. W drugim domniemany napad i gwałt okazują się częścią bardzo skomplikowanej intrygi…
"Cisza" Tomasza Lipki (Znak Horyzont) stanie u mnie na półce obok powieści Marka Elsenberga. Pewnego dnia gaśnie internet. Nikt nie wie, jaki jest zasięg "awarii", która wkrótce zamieni się w "Awarię". Sytuację obserwujemy z dwóch perspektyw: tuż po awaryjnej, która widzimy oczami Yaary Alex (wicemistrzyni Izraela w krav madze i specjalistki od języka programowania maszyn), oraz pięć lat późniejszej, gdy trzej przyjaciele: wikary Bartek, były prokurator Rado oraz inspektor finansowy czwartego stopnia Policji Bankowej (wszechwładnej służby specjalnej) Igor Hanys wyruszają, aby spróbować odwrócić losy świata. Otrzymali informację od nieżyjącego przyjaciela, genialnego informatyka, którą Eugen Lee-Level nadał przed pięciu laty. "Awaria" to spisek mający pomóc Sztucznej Inteligencji w przejęciu kontroli nad ludźmi…
"Lista śmierci" Jacka Carra (Czarna Owca) to sprawnie opisana historia Jamesa Reece’a, który traci w Afganistanie cały swój oddział (poza nim przeżył tylko jeden komandos). Smutny i załamany wraca więc do domu, gdzie… zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Szybkie i zaskakujące zwroty akcji, barwne postaci, pogonie i ucieczki, no i bohater walczący z systemem – kawałek dobrej literatury akcji. Lubicie "Rambo"? "Lista śmierci" też wam się spodoba.
"Płonące dziewczyny" to czwarta, zdecydowanie najmroczniejsza książka C.J. Tudor. W angielskiej wiosce Chapel Croft w XVI wieku spalono na stosie grupkę wieśniaków, w tym dwie nastolatki. Trzydzieści lat temu zaginęły tam dwie dziewczyny, a przed dwoma miesiącami samobójstwo popełnił proboszcz miejscowej parafii. Jack Brooks – pastorka Kościoła anglikańskiego oraz samotna matka 15-letniej córki – obejmuje parafię po zmarłym poprzedniku. Im lepiej Jack i Flo poznają wieś i jej mieszkańców, tym głębiej zostają wciągnięte w podziały, tajemnice i podejrzenia… Uczucie niepokoju utrzymuje się od pierwszej do ostatniej strony, a od połowy książki mamy klimat bliższy horrorowi niż kryminałowi/thrillerowi.
Camilla Lackberg to jedna z flagowych autorek Czarnej Owcy. W jej najnowszej książce znajdziecie dwa opowiadania: "Idziesz do więzienia" i "Kobiety bez litości". Czwórka przyjaciół, takich od dzieciństwa, spędza razem Sylwestra. W sąsiednim domu "bawią się" ich rodzice. Zamożne rodziny i mnóstwo zamiatanych pod dywan spraw, przede wszystkim związanych z przemocą i zdradą. W pewnym momencie jedna z dziewczyn pęka i opowiada, że zgwałcił ją ojciec. To jak przerwanie tamy, teraz wszyscy odkrywają przed sobą rodzinne tajemnice. Ten wieczór nie może się dobrze skończyć... Druga opowieść to przeplatające się historie trzech kobiet. I tu mamy przemoc, fizyczną i psychiczną, braku zrozumienia i empatii, zdradę. I tu brakuje miejsca na happy end.
Psychiczna i fizyczna przemoc wobec kobiet jest również tematem powieści "Mroczne sekrety" Marcela Mossa (Filia). Dorota ma męża despotę. Udaje, że wszystko jest w porządku i obmyśla plan uwolnienia się od agresywnego partnera… Jakub i Alicja wybierają się na zagraniczne wczasy, aby podratować małżeństwo. Na miejscu poznają tajemniczą parę. Teraz nic już nie będzie takie samo… 18-letnia Nadia spotyka się z matką, która porzuciła ją po porodzie. Nie wie, że dopuszczając kobietę do swojego życia, ściąga niebezpieczeństwo na najbliższych. Trzy historie splatają się niespodziewanie…
Mroczno jest też w "Złych uczynkach" Lucindy Berry. Ktoś morduje młode kobiety. Namierza je, śledząc ich profile w mediach społecznościowych. Tylko Sarah i Elli miały tyle szczęścia, że zdołały mu uciec. Po ucieczce obie trafiają do szpitala. Agenci FBI chcą za wszelką cenę dopaść mordercę. Kobiety są kluczem do ich śledztwa, ale Sarah coś ukrywa…
"Instynkt mordercy" Rachel Caine to opowieść o polowaniu na mordercę, a jedynym dowodem na jego istnienie są popełniane przez niego zbrodnie. W stawie na odludziu odnaleziono samochód. Do fotelików są przypięte ciała dwóch dziewczynek. Ich matka zaginęła. Dochodzenie prowadzą Gwen Proctor i Kezia Claremont, a pierwszą z nich przestępca bierze na cel…
Co ma dla nas Wydawnictwo Sonia Draga? Nie czytałem wcześniej żadnej książki Tove Alsterdal, a trudno o lepszą okazję do tego niż powieść otwierająca cykl. Jego główną bohaterką będzie policjantka Eira Sjödin, która w "Wiemy, że pamiętasz" wraca do rodzinnej miejscowości, by opiekować się chorą mamą. I od razu staje się częścią dochodzenia, które przypomni jej koszmary z młodości. Olof Hagström miał 14 lat, kiedy przyznał się do zabójstwa nastoletniej Liny Stavred. 23 lata później powraca w rodzinne strony, a w domu ojca znajduje jego zwłoki. Zabito go nożem myśliwskim, a pierwszym podejrzanym staje się oczywiście Olof…
"Po złej stronie pożegnania" Michaela Connelly’ego to już 19. tom serii z Harrym Boschem w roli głównej. Po 30 latach pracy w LAPD Harry otwiera prywatną praktykę. Nie ma biura, nie promuje się, a mimo tego dostaje zlecenie od jednego z najbogatszych mieszkańców stanu. Miliarder chce, żeby Harry odszukał Meksykankę, z którą spotykał się przed laty. Zniknęła bez wieści wkrótce po przekazaniu mu informacji, że zostanie ojcem. Czy urodziła? I co się stało z dzieckiem? Niespodziewanie okazuje się, że historia splata się z życiem Harry'ego…
Na koniec bloku kryminalnego dwie książki od wydawnictwa W.A.B.
"Niewinny" to "thriller z elementami dramatu sądowego", jak nazywa go wydawca. Młodego nauczyciela oskarżono o uwiedzenie i zamordowanie uczennicy, a że ta była dziedziczką wielkiej fortuny, proces wydawał się formalnością. Jedna z ławniczek przekonała jednak pozostałych, że nauczyciel jest niewinny. Ławnicy spotykają się ponownie po 10 latach, bo powstaje film dokumentalny o sprawie, w której orzekali. Jeden z nich twierdzi, że ma nowe dowody przeciwko nauczycielowi. Kilka godzin przed ich zapowiadanym ujawnieniem ławnik ginie, a ostatnią osobą, która go widziała, jest ławniczka, która przed laty odwróciła losy procesu. Będzie musiała dowieść swojej niewinności.
I zdecydowanie lżejsza "Wina wina", czyli komedia kryminalna (dość modny ostatnio gatunek). Mamy tu zagadkę kryminalną, nie ona jednak jest najistotniejsza, a zabawne perypetie bohaterów. Główna postać powieści jest restauratorką i celebrytką, a teraz postanawia dodatkowo założyć winnicę w gościnieckim pałacu. Zaprowadzi ją w sam środek morderczej intrygi, której ofiarami padną… (tu przerwę, żeby nie spoilerować). Poprzestańmy więc na tym, że sporo się tu dzieje, a wino leje się – rzecz oczywista – strumieniami.
Jest jeszcze literatura true crime, opowiadająca o prawdziwych zbrodniach. Od Wydawnictwo SQN mam dziś dla was dwie potężne, ale zdecydowanie warte przeczytania – "cegły".
Książka Ann Rule "Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata" to klasyka literatury faktu, kilkakrotnie rozpisywana, aktualizowana i uzupełniana przez autorkę opowieść o znajomości z jednym z najsłynniejszych seryjnych morderców świata. Trudno sobie to wyobrazić i ogarnąć: wydaje ci się, że kogoś w miarę dobrze znasz, spotykasz na co dzień, uważasz za spoko gościa, aż nagle uświadamiasz sobie, że w jego głowie mieszka potwór! Ale to nie tylko opowieść o Bundym, także o jego ofiarach – dla autorki to bardzo ważne – i procesie.
"Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września" Garretta M. Graffa ukazała się tuż przed 20. rocznicą zamachów na World Trade Centre, które cały świat oglądał z przerażeniem. Nigdy wcześniej, ani nigdy potem nie mieliśmy takiej transmisji online z zamachu terrorystycznego. Garrett Graff opowiada o ataku z 11 września 2001 r. słowami osób, które go przeżyły. Cytuje nigdy wcześniej nie publikowane dokumenty, wywiady i wspomnienia prawie pięciuset osób. To naprawdę robi wrażenie, porusza, uświadamia ogrom tej tragedii.
"Obsesja" to najnowsza książka Johna Douglasa, autor "Mindhuntera" i "Mindhuntera: Podróży w ciemność" (Znak Literanova). Poprzednie traktowały o seryjnych mordercach, ta o przestępcach seksualnych, paradoksalnie jednak może być trudniejsza w lekturze, bo przecież prawdopodobieństwo, że spotkamy na swej drodze gwałciciela jest nieporównywalnie większe niż to, że padniemy ofiarą seryjnego mordercy. Co ciekawe, większość opowieści ma charakter edukacyjny. Dowiadujemy się na przykład, jakie zachowania potencjalnego agresora powinny wzbudzić nasz niepokój, jak należy zachowywać się w sytuacji zagrożenia i jak wspierać ofiary przestępstw seksualnych.
"Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej" Lawrence’a Wrighta (Wydawnictwo Czarne) to opowieść o sprawie, która rozpaliła USA do czerwoności. Paul Ingram –zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. Okazało się, że w krwawych satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów, lecz także inni pracownicy biura szeryfa. Lawrence Wright rekonstruuje przebieg tego niezwykłego śledztwa.
"Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy XXI wieku" Maureena Callahana (Znak) to opowieść o Israelu Keyesie. Zawsze perfekcyjnie przygotowany, nie pozostawiający na miejsc u zbrodni żadnych śladów, nie mordujący jedynie dzieci. Psychopata i manipulant, który wodził za nos FBI przez ponad 10 lat. Nie wiemy, ilu ludzi tak naprawdę zabił. W końcu popełnił jednak błąd.
A na koniec jednak zapowiadana niespodzianka, a nawet dwie, z innej bajki.
Moi rodzice piosenki Krzysztofa Krawczyka lubili, nucili i chętnie przy nich tańczyli. Ja też go w końcu doceniłem i niejedną przetańczyłem. Lubiłem też jego płyty nagrane z Goranem Bregovicem i Andrzejem Smolikiem. Bo przy całej swojej pretensjonalności, potrafił śpiewać, miał bardzo taneczny repertuar i był taki misiowato-sarmacko-sympatyczny. Książka Anny Bimer "Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka" jest dokładnie taka, jak przypuszczałem, sympatyczna, pełna ciepłych i zabawnych opowieści oraz fotografii z wszystkich etapów kariery artysty. Autorka stawia na zdrowy balans - nie próbuje Krawczykowi stawiać pomnika, ale też nie odbrązawia na siłę.
"Kąkol" Zośki Papużanki (Marginesy) to opowieść o wakacjach z dzieciństwa, zwyczajnych-niezwyczajnych. Rodzina małej (ale wyjątkowo świadomej tego, co się wokół niej dzieje) narratorki jedzie na wieś, do domu zbudowanego przez jej dziadka i tatę. Swoje próbował co prawda dołożyć też szwagier, ale jego chybione starania lepiej pominąć milczeniem. Pamiętacie zapewne niejedne takie wakacje. Dzieci bawią się niby beztrosko, a dorośli nie potrafią przebić się przez wzajemne urazy i uprzedzenia. Grają więc nieustannie w swoje dorosłe, niedorosłe gry - dziadek z babcią, rodzina taty z "obcą" mamą... W powietrzu, poza owadami, unoszą się wzajemne żale i pretensje. I jest kąkol - niby chwast, a ma takie śliczne kwiatuszki. Płyniemy przez tę opowieść leniwym, letnim rytmem.
Miłej lektury!
<<Reklama>> Książki dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>