Powiesz chorobie "Spadaj", ona odpowie "Akurat". Przewrotny komiks o nowotworze u dzieci ma pomóc im pomóc

Adelka choruje na białaczkę limfoblastyczną i jest bohaterką przygodowego komiksu Bogusia Janiszewskiego z rysunkami Maksa Skorwidera. - Powstała książka, która dotyczy choroby nowotworowej, ale napisana przewrotnie i z humorem - zapewnia Jolanta Czernicka-Siwecka, prezeska Fundacji Iskierka, której działalność wspomogą pieniądze przeznaczone ze sprzedaży komiksu.

- Kiedy przystępowałem do pisania książki, nie miałem żadnych doświadczeń związanych z chorobą nowotworową. Byłem w tej kwestii laikiem, podobnie jak miliony z nas. Jednocześnie założyłem, że książka musi być do głębi rzeczywista. Zaczynałem pracę z pewnymi wyobrażeniami na temat raka. Jak się potem okazało, w większości mylnymi. Co więcej, i przyznaję to z pewną niezręcznością – w przeciwieństwie do moich bohaterów w całym moim życiu nie spędziłem w szpitalnym łóżku ani jednej nocy - pisze w podziękowaniach na końcu "O, choroba" autor.

Kilka stron komiksu "O, choroba" możecie znaleźć w galerii tego artykułu

"Książka jest na tyle prawdziwa, na ile prawdziwe są opowieści młodych ludzi zmagających się z nowotworem"

Janiszewski razem ze Skorwiderem wcześniej stworzyli komiksy poruszające m.in. tematy polityki, ekonomii, klimatu, wirusów czy sztucznej inteligencji. Teraz opowiedzieli historię Adelki, która przez lata żyje z nowotworem i stara się wrócić do zdrowia. Opowieść powstała dzięki rozmowom z licznymi specjalistami: lekarzami, psychoonkologami, pracownikami fundacji działających na rzecz dziecięcej onkologii, a przede wszystkim ze Źródłami, czyli chorującymi dziećmi i już dorosłymi byłymi pacjentami. Przyznaje, że historie opowiedziane mu przez niektórych stały się dla niego inspiracją, inne cytuje wręcz słowo w słowo. Janiszewski pisze: 

Adela jako taka – z krwi i kości – nie istnieje. Jednak doszukiwanie się w niej oraz w innych bohaterach książki podobieństw do prawdziwych małych pacjentów jest w pełni uzasadnione. Książka jest na tyle prawdziwa, na ile prawdziwe są opowieści młodych ludzi zmagających się z nowotworem, z którymi mogłem porozmawiać. A także tych, którzy zdążyli już wrócić do zdrowia.
Zobacz wideo Polski kandydat do Oscara już w kinach [POPkultura]

Komiks jest dedykowany dzieciom w wieku 9 lat i starszym czytelnikom. Jak opowiadać ludziom, którzy nawet jeszcze nie są nastolatkami, o raku? Dla mnie nawet myśl o nowotworze dziecka jest czymś przerażającym i niewyobrażalnym, a przecież jest wielu małych i dzielnych pacjentów, którzy muszą zmierzyć się z diagnozą. A obok nich są ludzie - i ci niepełnoletni, i ci powyżej osiemnastki - którym trudno taką sytuację zrozumieć. Sposób, który wybrał Janiszewski, jest taki: choroba to ktoś, kto przychodzi, gdy opuszcza cię zdrowie. Taki nieproszony gość, który na początku po prostu chce ci uświadomić, że jest. Możesz jej powiedzieć "spadaj", ale to nie zadziała. 

O, choroba - fragment komiksuO, choroba - fragment komiksu Boguś Janiszewski, Max Skowinder, Wydawnictwo Agora

Zabawa, śmiech i kpiny na oddziale? To jest właśnie bardzo prawdziwe

- Czytając i oglądając książkę, mogliście odnieść wrażenie, że szpitalny oddział jest miejscem zabawy, śmiechu i kpin. I że jest to obraz przerysowany. Tymczasem to jest właśnie bardzo prawdziwe. Oczywiście są też lęki, strachy, ból. I rozpacz bądź niedowierzanie, gdy umierają koledzy z łóżka obok. Jednak dziecięce oddziały onkologiczne mają zasłużenie renomę najbardziej uchachanych w całym szpitalu. Słyszałem to i w Zabrzu, i w Katowicach. Słyszałem również w Poznaniu. Śmiech jest antidotum na codzienne szpitalne smutki. Jest też lekarstwem na nudę - wspomina Janiszewski. Dlatego oprócz solidnej dawki wiedzy i smutku, w "O, choroba" znajdziemy także historie o żartach na oddziale, wyglądaniu dzików wychodzących z lasu, by zabić nudę, zmienianiu strojów superbohaterów czy o relacjach męsko-damskich w grupie piąto-szóstoklasistów.

'Wszystkie kolory świata' ( wydawnictwo Agora)Promuje otwartość, empatię i szacunek. Dzięki książce już ponad 240 tys. zł na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Pracę przy komiksie Max Skowinder określa mianem "wątpliwej" przyjemności. - Fajnie rysuje się komfortowe proste historie, odpowiada na krótkie zadane tematy, wymyśla rysunki satyryczne. Choroba to był dla mnie nowy temat i wymagał czasu, pracy, setek rysunków, ale też empatii – znalezienia się na terytorium bliżej mi nieznanym. W tym samym czasie moje osobiste uczucia (stan ducha) nie były w najlepszej formie. Cierpiałem, podobnie jak Adela miewałem zmienne nastroje, aż w pewnym momencie zatraciłem się w całej historii - wspomina. Dodaje, że rysował bez opamiętania i tworzenie komiksu o Adelce stało się remedium na jego kłopoty. Z kolei Czernicka-Siwecka pisze w podziękowaniach:

Oddajemy ją [książkę - red.] w Wasze ręce z przeświadczeniem, że nie ma tematów tabu. O wszystkim można i nawet powinno się rozmawiać. Szczególnie z dziećmi, młodzieżą. Rozmowa i wiedza, ze szczyptą humoru oswajają lęk, a oswojony lęk może być przyjacielem, motorem do działań. Działań, które zmienią jakość życia.

Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledziDorośli kochają kryminały, ale dzieci też! Najfajniejsi detektywi dla najmłodszych

Kupując, pomagasz

Dochód ze sprzedaży książki "O, choroba" zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla dzieci chorobą nowotworową i ich rodzin – podopiecznych istniejącej od 2006 roku Fundacji Iskierka. Zebrane środki umożliwią zapewnienie dodatkowego dostępu do pomocy psychologicznej, szczególnie w sytuacji pandemii i obostrzeń z niej wynikających. To indywidualne interwencje kryzysowe, konsultacje psychologiczne oraz terapie krótkoterminowe podopiecznych fundacji i ich rodzin zarówno w trakcie leczenia, po jego zakończeniu, jak i dla rodziców po stracie dziecka.

Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głównie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu, a także w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w kraju i za granicą.

Charytatywna książka-cegiełka "O, choroba" ma premierę 29 września i jest dostępna tutaj albo tutaj.

O chorobaO choroba Wydawnictwo Agora

Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Agora. Sponsorami publikacji są firmy: Sordrew, Amgen, Anbud, Voxel, Exorigo UPOS, The Software House. W akcję zaangażował się również Empik.

Więcej o: