Morawiecki polecił w podcaście książkę do "jesiennej herbaty". Autor "Zapaści": Dość surrealistyczne uczucie

Mateusz Morawiecki w najnowszym odcinku swojego podcastu polecił "do jesiennej herbaty" książkę autorstwa Marka Szymaniaka "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". - Nie jest to miła lektura do poduszki, a zbiór gorzkich historii z różnych zakątków Polski - mówił premier. Autor pozycji nie krył zaskoczenia.

W piątek 1 października w serwisach streamingowych udostępniony został najnowszy odcinek podcastu premiera Mateusza Morawieckiego. W odsłonie zatytułowanej "O rocznicy odejścia Taty, Polskim Ładzie, podatkach i książkach na jesień" premier poruszył kilka tematów. Jednym z nich była rekomendacja książkowa, czyli "ciekawa lektura do herbaty na długie, jesienne wieczory" - czytamy w opisie odcinka. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 85

Mateusz Morawiecki polecił książkę "Zapaść". "Autor wykonał kapitalną robotę"

- Ponieważ październik za pasem i aura sprzyja lekturom, to pomyślałem, że polecę państwu jakąś książkę do jesiennej herbaty - mówił premier. Wybraną przez niego pozycją okazała się "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast" autorstwa dziennikarza Marka Szymaniaka. 

- Z góry uprzedzam, to nie jest miła lektura do poduszki. To zbiór gorzkich historii z różnych zakątków Polski. To historia polskiej transformacji widziana z perspektywy mniejszych miast - upadłe zakłady przemysłowe, bezrobocie, brak perspektyw - mówił premier. - Trzeba przyznać, że autor wykonał tu kapitalną robotę, nadając tej gazetowej Polsce B twarze konkretnych ludzi i konkretnych spraw - dodał

Marek Szymaniak: To dość surrealistyczne

W środę Marek Szymaniak, autor książki, którą polecił premier, opublikował w mediach społecznościowych post, w którym odniósł się do sytuacji. "Muszę przyznać, że to dość surrealistyczne uczucie, kiedy premier mówi, że czyta Twoją książkę, wymienia jej tytuł i Twoje nazwisko. Ale mniejsza o to, jak ja się czuję. Ważniejsze, że temat mniejszych miast i żyjących w nich milionów Polaków przebija się do świadomości polityków" - pisał. 

"Bo o jakości życia w mniejszych miastach w ostatnim czasie mówił nie tylko Morawiecki, ale też były premier Donald Tusk. Ten drugi trochę ponad dwa tygodnie temu w Płońsku kilkanaście minut swojego wystąpienia poświęcił kwestii wyrównywania szans między metropoliami a resztą Polski i temu, że to, co oferuje cywilizacja, powinno być porównywalne i w Płońsku i w Warszawie. Opisywane przeze mnie w książce problemy (od wyludnienia, przez rynek pracy i mieszkalnictwo aż po dostęp do opieki zdrowotnej czy kultury) narastały przez dekady i rządy kolejnych premierów, także Morawieckiego i Tuska. Mam nadzieję, że to czas, kiedy politycy przejdą w końcu do konkretnych i systemowych działań, a nie rzucą jedynie kilka nowych obietnic" - pisał Szymaniak. 

Marek Szymaniak w swojej książce pod tytułem "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast" stara się ustalić, co jest przyczyną fatalnej sytuacji małych miast, którym grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. "Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy" - czytamy w opisie książki. W swoim reportażu autor opisał brutalną rzeczywistość mniejszych miast Polski i jej mieszkańców. 

"Szymaniak wreszcie daje głos Polsce mniejszych miast: piętnasto-, trzydziesto-, czterdziestotysięcznych. Bez takich książek politycy i warszawscy publicyści byliby jak dzieci we mgle" - tak o książce Szymaniaka pisał Grzegorz Sroczyński z Gazeta.pl. 

<<Reklama>> Ebook "Zapaść" dostępny jest w Publio.pl >>

Więcej o: