Przetestowałem te książki na swoich dzieciach. Ze spokojem polecam je waszym

Szukacie ciekawych książek dla swych dzieci na coraz dłuższe jesienne wieczory? Służę pomocą! Ja rozumiem, że telewizor i komputer, nie zabraniam ich swoim dzieciom, za co zapewne mi się oberwie. Takie są jednak realia życia zabieganych rodziców i nie będę udawał, że jest inaczej.

Staram się jednak spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu, rozmawiając z nimi, bawiąc się, grając w gry i czytając. Mam i propozycje dla waszych dzieciaków, przetestowane na swoich, rzecz jasna.

Zobacz wideo Czy wiecie, że alpakom rosną zęby przez całe życie? [PRACOWNIA BRONKA]

Książki dla maluchów

Jako że niedawno skończyłem 50 lat, zacznę dziś od wydawnictwa dwa razy ode mnie starszego, które świętuje w tym roku 100-lecie. Lubię i poważam ich książki, a od kilku lat także gry Naszej Księgarni, bo zawsze sprawiają mnie i moim dzieciom dużo przyjemności.

Dla maluchów mam tym razem dwie książeczki z cyklu "Rok w lesie", kartonikowe opowieści o borsuku i wiewiórce, zabawne, sympatyczne, edukacyjne i interaktywne, bo trzeba czasem zwierzakom pomóc. Moje córeczki z przyjemnością je zagarnęły. Zuzia ucieszyła się też z książeczki "Wtorek ze słoniem" z cyklu "Dusia i Psinek-świnek", opowiadającego o przedszkolnych perypetiach dziewczynki i jej pluszaka.

Dusia i Psinek-Świnek. Wtorek ze słoniem / Bednarek Justyna

Miłośnicy Muminków z pewnością sięgną po rymowaną "książkę z dziurami" Tove Janson "Co było potem" o Mimbli, Muminku i Małej Mi. "Zagadka czwartego piętra" to książka z cyklu "Detektywi z tajemniczej 5" Marty Guzowskiej (tej samej, która pisuje dorosłe kryminały), a "Mania z ulicy OKciej" rozpoczyna nowy książkowy serial Agnieszki Tyszki, autorki "Zosi z ulicy OKciej" (zaspojleruję, że Zosia oddała swój zeszyt siostrze...).

Na deser proponuję książki: "Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat" (tytuł jest precyzyjny, więc nie rozwijam – grywamy w szachy w domu, więc mam nadzieję, że i moje dzieci grywały będą) i "Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy", która powinna zainteresować Roszka, starszego brata Zuzi i Zosi (i tu autorką tekstu jest Marta Guzowska). No i jeszcze klasyka, której w ofercie Naszej Księgarni nie może zabraknąć, czyli "Rasmus i włóczęga" Astrid Lindgren.

Z Puciem lubimy się już od kilku lat. Niedawno w nasze ręce trafiły dwie nowe małe książeczki "Pucio zostaje kucharzem, czyli radości z jedzenia" i "Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki". Pierwsza z nich to wprowadzenie - Pucia i małych czytelników - w świat kulinariów. W drugiej Pucio chce zacząć sikać na swój nowy super nocnik z samolotem, a przy okazji pomaga dzieciom w pożegnaniu z pieluszkami.

Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki / Galewska-Kustra Marta

Książki z obrazkami

Picturebooki to połączenie atrakcyjnej wizualnie formy z oszczędnym tekstem. W tych adresowanych do maluchów mamy zazwyczaj pięknie zilustrowaną krótką historyjkę z morałem. Moje córeczki Zuzia i Zosia bardzo je lubią. Roszek zdecydowanie woli nieco inną formę picturebooków, zawartością przypominających raczej literaturę popularnonaukowe niż bajki. Serię książek adresowanych zarówno do tych mniejszych, jak i ciut starszych czytelników zaczął wydawać w tym roku Znak.

W sierpniu ukazały się w niej "Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem" Patricka Makina. Japońska wyspa Hashima, amerykańska Strefa 51, paryskie katabumby, Rów Mariański, grobowiec Czyngis Chana, tajne archiwa Watykanu, ale też na przykład Air Force One, którym latają amerykańscy prezydenci – dlaczego te miejsca są zakazane, jakie tajemnice kryją?

Na początku września do księgarń trafiły "Legendarne kradzieże" Soledad Romero Mariño. Skok na światowe centrum diamentów, napad na bank w Nicei, zniknięcie Mony Lizy z Luwru, napad na pociąg z Glasgow, młody haker włamuje się do Citibanku – te opowieści naprawdę wciągają! 29 września ukazała się książka "Milion ostryg na szczycie góry". Geolog Alex Nogués zabiera dzieciaki (książka adresowana jest do grupy 4+) w "podróż przez miliony lat". Odpowiada też na intrygujące pytania, na przykład takie: Co kryje w sobie ziemia? Co robi milion ostryg na szczycie góry? Gdzie znaleźć kości dinozaura? Czego można się nauczyć o historii Ziemi od skamieniałych mięczaków?

Milion ostryg na szczycie góry / Nogues Alex

Liczne picturebooki znajdziecie też w ofercie Zielonej Sowy. "Bałtyk" to ciekawa opowieść o tytułowym morzu i jego mieszkańcach, o tym, co na brzegu i na dnie, na wodzie i nad wodą, tuż pod powierzchnią wody i w głębinach. "Złodziej liści" to zabawna opowieść o pewnej nieco histerycznej wiewiórce, która biega po lesie i szuka tego, kto ukradł wszystkie liście. "Zmiataj" – wbrew pozorom i okładce – opowiada przede wszystkim o złych humorach, które dopadają nas znienacka i z którymi musimy nauczyć się sobie radzić.

Pięknie zilustrowana jest także książka Macieja "Z Lasu" Kostrzyńskiego "Plotki o zwierzętach", w której autor dementuje i obala różne mity dotyczące zwierząt, które czasem bywają zabawne, czasem zaś krzywdzące. Z książki tej wasze dzieci dowiedzą się m.in.: czy sójka naprawdę odlatuje za morze, suseł śpi jak suseł, a przysmakiem bocianów są żaby.

Książki dla dzieci na ważne i trudne tematy

Był "Kapitan Kiwi Pogromca straszaków", który pomagał dzieciom w oswajaniu codziennych lęków. Teraz, już jako "Inspektor Kiwi na tropie dobrych manier", wybiera się na przyjęcie, gdzie wszystkich stara się nauczyć, jak powinni się zachowywać. I jeszcze "Księżniczka Jula, Smok i Rycerze Niedorajdy" Stevena Lentona. Niby wszystko jest tu na swoim miejscu, ale Rycerze okazują się ciapami, a odważna i przebojowa Księżniczka i Smok (a raczej Smoczek) się zaprzyjaźniają. Ups, sorki za spojler.

Wydawnictwo Agora poleca uzupełnione wznowienie "Kuny za kaloryferem" Adama Wajraka i Nurii Selvy Fernandez. Zaczęło się od wrony o imieniu Kra – pisklaka znalezionego przez Adama Wajraka na warszawskim Żoliborzu. Potem Adam i Nuria Selva Fernandez przygarnęli jeszcze wiele innych zwierząt: wyrzucone z gniazda bociany, osierocone borsuki, małe wydry, kuny, nietoperze, jerzyki, srokosze czy gromadę sów. Swoje perypetie ze zwierzakami opisali czule i z humorem. Nowe wydanie dostało nową oprawę graficzną i dodatkowe zdjęcia, zostało też uzupełnione o dalsze losy podopiecznych pary.

Wydawnictwo Agora /Wydawnictwo Agora / Adam Wajrak i Nuria Selva Fernandez. 'Kuna za kaloryferem'

Wraz z Fundacją "Iskierka" Agora poleca też bardzo ważną książkę "O, choroba". To stworzona przez Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera powieść graficzna o chorobie nowotworowej, przykład tego, jak można z dziećmi rozmawiać o trudnych tematach. Komiksowa forma pozwala dotrzeć do czytelników w różnym wieku. Książka nie tylko pozwala zrozumieć proces choroby, ale i pomaga w oswojeniu się z sytuacją i towarzyszącymi jej emocjami. Bohaterka książki jest 12-letnia dziewczynka, do której pewnego czerwcowego poranka przychodzi niezapowiedziany gość…

O, choroba - fragment komiksuO, choroba - fragment komiksu Boguś Janiszewski, Max Skowinder, Wydawnictwo Agora

O bardzo trudnym temacie traktuje też książki Dominique de Saint Mars "PRZEMOC.NIE!" wydawnictwa Muchomor. To opowieść o tym, że przemoc zawsze jest zła, bez względu na to, czy jej doświadczamy, czy ją stosujemy. I jaką formę przyjmuje - słowną, cielesną, psychiczną... Książka uczy, jak sprzeciwiać się przemocy, pomaga też zrozumieć jej źródła, pokazuje, jak nad nią zapanować. W bardzo mądrej i potrzebnej serii edukacyjnej Muchomora ukazały się wcześniej książki "ZŁY DOTYK.NIE!" oraz "RASIZM I NIETOLERANCJA.NIE!".

Kryminały dla dzieci

Rozpędza się z powrotem jedno z naszych ulubionych wydawnictw – Zakamarki. "Tajemnica detektywa" to już 28. tom najpopularniejszej polskiej serii kryminalnej dla dzieci "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka, więc polecać jej zbytnio mnie trzeba. Z muzeum w Valleby znika cenny obraz, a w miasteczku pojawia się niejaki Torkel Knot. Twierdzi, że jest wybitnym detektywem i szybko wskazuje winnego. Lasse i Maja podejmują jednak własne śledztwo.

Z Albertem Albertsonem Zuza poznała się półtora roku temu i od razu się zaprzyjaźnili. Wszystkie ukazujące się nakładem Zakamarków książeczki Gunilli Bergström (niestety, zmarła niedawno) przeczytaliśmy po kilka razy i na każdą nową reagujemy entuzjastycznie, a w kategorii małych przyjemności moja córcia wyżej ceni książki z Albertem niż Kinder Niespodzianki i Śmiej-żelki. Najnowszy tom nosi tytuł "Niech żyje tata Alberta!", a tytułowy bohater ma problem, bo zbliżają się urodziny taty, a on nie ma prezentu…

Książki bardziej edukacyjne

"Rodzina Obrabków i urodzinowy skok" Andersa Sparringa to pierwsza część serii dla początkujących czytelników oraz do głośnego czytania. Członkowie rodziny Obrabków bardzo lubią zabierać cudze rzeczy. W każdym razie tata Zbiro, mama Cela i Elka. Niestety, Ture lubi robić tylko to, co dozwolone, i nie bierze niczego bez płacenia. Co z tego chłopaka wyrośnie? – martwią się rodzice i siostra. Zabawne i sympatyczne!

Wydawnictwo Dwie Siostry poleca serię zeszytów edukacyjnych dla przedszkolaków "Mądrale". Dla trzylatków są ćwiczenia rysunkowe "W królestwie Bazgraju", ćwiczenia matematyczne "Biedronka Pi" i ćwiczenia przyrodnicze "Spacer". Dla czterolatków ćwiczenia przyrodnicze "Kajak", ćwiczenia rysunkowe "Smocza historia" oraz ćwiczenia matematyczne "Pim i Po". Na pięciolatki czekają również ćwiczenia przyrodnicze "Działka", rysunkowe "Królewicz w mieście" i matematyczne "Pikselowy świat".

O, choroba - fragment komiksuW Królestwie Bazgraju. Ćwiczenia rysunkowe dla trzylatków / Czerniak-Chojnacka Dominika

Więcej książek na ważne tematy

I jeszcze jedna książka opowiadająca o trudnym temacie - "Wojna". José Jorge Letria i André Letria (ojciec i syn) stworzyli przejmującą, poetycko-malarską opowieść o tym, czym jest wojna. Rozprzestrzenia się jak choroba. Sieje śmierć i cierpienie. Zostawia ruiny, pustkę i ogłuszającą ciszę… Książkę docenili krytycy i jurorzy nagród literackich na całym świecie.

Bezpieczeństwo, przyjaźń, lojalność, wiara w siebie, odpowiedzialność za swoje czyny – to tylko część tematów poruszanych w książce "Zaczarowane przygody Tosi i Franka" Błażeja Przygodzkiego (wydawnictwo Wilga). To zbiór sympatycznych, mądrych i zabawnych opowiadań z życia tytułowego rodzeństwa. Dzięki bujnej wyobraźni, dzieci "podróżują" po świecie spotykając niesamowite postacie i przedmioty, takie jak: dinozaury, magiczne monety, statek kosmiczny i wiele, wiele innych.

"Młodzi przyrodnicy. Rozpoznaję drzewa" Patrycji Zarawskiej to rozszerzenie serii "Młodzi Przyrodnicy". W książce znajdziecie się opisy gatunków drzew, które można spotkać w Polsce. Fakty i ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków zilustrowano pięknie i realistycznie. Fajna lektura przed wyprawą do parku lub lasu.

Dla maluchów wydawnictwo Wilga poleca też książeczki aktywizujące z serii "Wypukłe naklejki". W serii ukazały się m.in.: "Jednorożce", "Wesołe święta", "Pojazdy", "Wesołe elfy", "Słodkości", czy "Dinozaury". Można je przyklejać zgodnie z sugestiami, można też tworzyć z nich własne obrazki, co my akurat lubimy najbardziej.

Propozycje dla starszych dzieci

Na koniec coś dla nieco starszych dzieciaków: "Wichrowe Bzdurza" Dava Pilkeya (wydawnictwo Jaguar). To 10. i ostatni tom serii "Dogman", opowiadającej o super śledczym, będącym połączeniem detektywa i psa policyjnego. Wicher historii dmie w mieście, a zło nie śpi. Czy nieustraszony Dogman także tym razem skoczy na wysokość zadania? Obaj z Roszkiem nie możemy się doczekać zakończenia!

Życzę wam podobnie miłej lektury.

Ryszard Kozik

Autor jest byłym dziennikarzem i redaktorem "Gazety Wyborczej", obecnie pracuje w Muzeum Krakowa. Książki i gry testuje na swoich dzieciach: 12,5-letnim Roszku, 5-letniej Zuzi i 3,5-letniej Zosi.

Więcej o: