Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Adam Zagajewski zmarł 21 marca 2021 roku, w Światowym Dniu Poezji. Z powodu pandemii zadecydowano o tymczasowym pochówku w bazylice św. Floriana przy placu Jana Matejki w Krakowie. W niedzielę 10 października urna z prochami została przeniesiona do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Panteonie Narodowym.
W niedzielę 10 października odbyły się uroczystości przeniesienia urny z prochami z bazyliki św. Floriana do Panteonu Narodowego do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Uczestniczyli w niej: rodzina Zagajewskiego, przyjaciele, znajomi, władze miasta, ludzie związani z kulturą, ale też ci, którzy chcieli pożegnać poetę.
- Było to po jakimś poetyckim spotkaniu na Grodzkiej, w budynku kamienicy obecnie należącej do Polonistyki. Adam patrzył w zadziwieniu na kolumnadę apostołów i wielką bryłę kościoła w trudnej do opisania scenerii zapadającego czerwcowego dnia. Przed kościołem jakaś młoda dziewczyna grała na skrzypcach. I Adam przejęty tym niesamowitym obrazem chciał coś powiedzieć, ale jako poeta odczuł, że brak słów, żeby wyrazić swój zachwyt nad błyskiem metafizycznego wymiaru tej chwili i tego przepięknego miasta. Dzisiaj niech ten obraz pozostanie w naszej pamięci. To miejsce przy ulicy Grodzkiej poprzez świadomość, że spoczywasz w Panteonie Narodowym, już na zawsze będzie opromienione urokiem twojej poezji - mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel, cytowany przez "Gazetę Krakowską".
Po uroczystej mszy świętej urna z prochami Adama Zagajewskiego spoczęła w krypcie Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła obok takich postaci, jak Sławomir Mrożek czy Karol Olszewski - podaje "Gazeta Krakowska".
Każde miasto ma swoich zasłużonych obywateli, obywateli, których wszyscy znają, wszyscy szanują. Ale nie każde miasto ma takich obywateli, których można uznać za jednostki wybitne. Adam Zagajewski był osobą nie tylko wybitną, ale - można powiedzieć - żywą legendą miasta - mówił podczas uroczystości żałobnej w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
9 października w Krakowie odbyła się Noc Poezji, która była czasem pożegnania z Adamem Zagajewskim, który odszedł w marcu tego roku. W Kościele św. Katarzyny odbyło się specjalne spotkanie "Adamowi Zagajewskiemu. In memoriam" poświęcone pamięci poety.
Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 r. we Lwowie. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeden z przedstawicieli pokolenia formacji poetyckiej nazywanej Nową Falą. W 1975 r. był sygnatariuszem Listu 59, sprzeciwiającego się zmianom w Konstytucji PRL. W tym samym roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Od końca lat 70. był członkiem PEN Clubu. Przez wiele lat współpracował z "Zeszytami literackimi". Na początku lat 80. zamieszkał we Francji, skąd wrócił do Polski po 20 latach.
Był również wielokrotnie nagradzany. W jego dorobku znajdują się m.in. takie nagrody jak: Międzynarodowa Nagroda Neustadt w dziedzinie literatury, Nagroda Księżnej Asturii czy Nagroda im. Kurta Tucholsky'ego szwedzkiego PEN Clubu). Adam Zagajewski został również odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i francuskim Orderem Legii Honorowej.