Okaleczone książki Olgi Tokarczuk już po licytacji. 40 tys. zł pójdzie na walkę o prawa osób LGBT

Zakończyła się aukcja 31 książek Olgi Tokarczuk, zniszczonych przez antyfanów pisarki. Fundacja noblistki poinformowała, że udało się zebrać ponad 40 tys. zł. Pieniądze zostaną przekazane organizacjom walczącym o prawa osób LGBT.
Zobacz wideo Tokarczuk odwiedziła Grodzkiego. Brejza: Senat ratuje oblicze parlamentu

Olga Tokarczuk udzieliła w czerwcu wywiadu dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Noblistka mówiła w nim o sytuacji osób LGBT w Polsce i skrytykowała polskie władze, które jej zdaniem wykorzystały czas pandemicznych obostrzeń do ograniczenia praw obywatelskich. Mowa o zeszłorocznym orzeczeniu TK Julii Przyłębskiej w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego i wywołanych nim masowych protestach Polek.

Magiczny kwiat paprociChabior, Głowacki i Breszka zabiorą widzów do świata słowiańskich mitów [ZDJĘCIA]

Rozmowa ukazała się pod tytułem - "La Bielorussia come la Polonia: pagano la lentezza dell'Europa", czyli "Białoruś jak Polska: płaci za opieszałość Europy". Takie porównanie przez Tokarczuk sytuacji w Polsce do sytuacji panującej w Białorusi oburzyło krajowe, prawicowe media. W odpowiedzi na wywiad, 31 antyfanów noblistki wysłało jej poniszczone egzemplarze książek, których jest autorką. Na okładach wypisali obraźliwe i wulgarne hasła.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Remigiusz MrózW warszawskiej komunikacji nie zobaczysz reklamy nowej książki Remigiusza Mroza. "Obraża uczucia religijne"

Aukcja zniszczonych książek Olgi Tokarczuk zakończona. "Księgi Jakubowe" zgarnęły najwięcej

Fundacja Olgi Tokarczuk przekuła ten akt nienawiści w działanie, które ma wesprzeć organizacje zajmujące się prawami osób LGBT.

Zniszczone książki wystawiono na aukcję, która przed kilkoma dniami dobiegła końca.

Aukcję okaleczonych książek Olgi Tokarczuk zakończyliśmy łączną kwotą: 40 322,43 zł - dziękujemy za wielkie serce wszystkim, którzy wzięli udział w aukcji!

- poinformowała fundacja noblistki na Facebooku. Najwyższą cenę osiągnęły "Księgi Jakubowe" z hasłami "oszustka", "zdrajca", "Targowica". Książkę wylicytowano za 5101 zł.

<<Reklama>> Ebooki Olgi Tokarczuk dostępne są w Publio.pl >>

Sinead O'ConnorO'Connor: Zawsze miałam zamiar zniszczyć zdjęcie papieża. Reprezentowało kłamstwa i przemoc

Więcej o: