Jak kształtowała się polska muzyka po transformacji? Rafał Księżyk świetnie opisuje chaos, który ogarnął całe społeczeństwo i pokazuje, jakie przełożenie miało to na powstającą muzykę (szczególnie undergroundowych artystów). Muzycy przekraczali granice, cieszyli się wolnością i zarażali energią kolejnych młodych słuchaczy. W książce znajdziecie historie z legendarnych klubów, niezapomnianych koncertów, czy przełomowych teledysków. „Dzika rzecz" została w dużym stopniu poświęcona najważniejszym polskim zespołom tamtego czasu: Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max & Kelner, T. Love. Jeśli zastanawia Was, jak kreowała się muzyka w pierwszych latach po transformacji – to propozycja dla Was.
Jak rodził się w Polsce kapitalizm? To zbiór reportaży, który stara się opowiedzieć ten specyficzny czas w możliwie najbardziej przystępny sposób. To nie tylko fascynująca wędrówka do lat dziewięćdziesiątych, ale także próba odpowiedzi na pytanie, czy nasz sentyment do tamtych czasów jest uzasadniony. Polska lat 90. to z jednej strony nowoczesne teleturnieje telewizyjne, kasety VHS, odkurzacze marki Rainbow, zabawne reklamy, gazety pełne erotycznych treści, magiczni uzdrowiciele. Z kolei z drugiej strony widniało rosnące bezrobocie, trudność odnalezienia się w nowej rzeczywistości, zmiany nazw ulic i pozbywanie się wszystkich śladów socjalizmu. Jak odnajdywali się w tym wszystkim obywatele Polski? Ta książka stara się odpowiedzieć na to pytanie.
To świetnie przygotowany reportaż o zmieniającej się polskiej kulturze, który postał na podstawie rozmów z uczestnikami zachodzących przemian. Wojciech Przylipiak rozmawiał między innymi z właścicielem wypożyczalni kaset VHS, stadionowym handlarzem, twórcami gier video, właścicielami lokali gastronomicznych, redaktorem prywatnej stacji radiowej, wydawcą prasy erotycznej, a także kelnerką z jednego z nocnych klubów. Co ekscytowało Polaków w latach 90? Jak bardzo zachwycały ich zachodnie trendy? Jeżeli chcecie wiedzieć, jak wyglądało otwarcie pierwszego McDonaldu w Polsce, jak wyglądały reklamy telewizyjne, jakie filmy były wybierane w wypożyczalniach, co było czytane, kto sprzedawał najwięcej płyt – sięgnijcie po tę książkę. Publikacja jest wzbogacona o zdjęcia z prywatnego archiwum autora.
Mariusz Szczygieł to swego rodzaju symbol lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Prowadził on popularny talk-show „Na każdy temat", który był pierwszym programem w polskiej komercyjnej telewizji poruszające kontrowersyjne tematy. W swojej książce Szczygieł opisuje wydarzenia, które rejestrował w Polsce po transformacji. To historia o tym, jaki wpływ na społeczeństwo miały zmiany ustrojowe, jak Polacy sobie z nimi radzili i jak niektórzy nie potrafili się dostosować do nowej rzeczywistości. Sam autor mówi, że „są to reportaże o przeciętności, bo sam pochodzę z przeciętnego miasteczka i, jak mówi mój tata Jerzy Szczygieł, to piękne być przeciętnym. Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni."
Nie każdy potrafi to otwarcie przyznać, ale disco polo było ważną częścią polskiej kultury lat dziewięćdziesiątych. To muzyka, która pojawiała się na wiejskich i miejskich imprezach, w telewizji, na bazarach, a nawet w spotach wyborczych (Waldemara Pawlaka i Aleksandra Kwaśniewskiego). Jak zrodziła się ta muzyka, jaką pełniła rolę i dlaczego generuje tyle uprzedzeń? Monika Borys przygotowała świetną pozycję, która bardzo obiektywnie, wręcz naukowo analizuje kwestię fenomenu muzyki disco polo.
Ostatnia propozycja to książka fabularna, która przeniesie Was w wyjątkowy klimat lat dziewięćdziesiątych. Ta wspaniała opowieść ze swobodą przedstawia blaski i mroki życia w latach 90. „Taśmy rodzinne" to słodko-gorzka historia Marcina i jego perypetii rodzinnych. Główny bohater dowiaduje się, że ojciec decyduje się go wydziedziczyć i przekazać wielomilionowy majątek na cele dobroczynne. To świetnie poprowadzona historia, której tłem są polskie lata dziewięćdziesiąte. Idealnie się sprawdzi, jako pozycja na coraz zimniejsze, jesienne dni.
Tęsknicie za latami dziewięćdziesiątymi?