Ciekawią cię lata 90. w Polsce? Sprawdź te książki!

Lata dziewięćdziesiąte dla wielu osób wydają się magiczne - zupełnie inna muzyka, moda, środowisko. Niejedna osoba oddałaby wiele za wehikuł czasu, by poczuć klimat tamtych lat. Za takie urządzenie mogą posłużyć książki, które świetnie opisują ten czas w Polsce. Sprawdź poniższe pozycje, być może znajdziesz tu coś dla siebie!

"Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993", Rafał Księżyk

Jak kształtowała się polska muzyka po transformacji? Rafał Księżyk świetnie opisuje chaos, który ogarnął całe społeczeństwo i pokazuje, jakie przełożenie miało to na powstającą muzykę (szczególnie undergroundowych artystów). Muzycy przekraczali granice, cieszyli się wolnością i zarażali energią kolejnych młodych słuchaczy. W książce znajdziecie historie z legendarnych klubów, niezapomnianych koncertów, czy przełomowych teledysków. „Dzika rzecz" została w dużym stopniu poświęcona najważniejszym polskim zespołom tamtego czasu: Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max & Kelner, T. Love. Jeśli zastanawia Was, jak kreowała się muzyka w pierwszych latach po transformacji – to propozycja dla Was.

Zobacz wideo Popkultura odc. 90

"Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90", Piotr Lipiński, Michał Matys

Jak rodził się w Polsce kapitalizm? To zbiór reportaży, który stara się opowiedzieć ten specyficzny czas w możliwie najbardziej przystępny sposób. To nie tylko fascynująca wędrówka do lat dziewięćdziesiątych, ale także próba odpowiedzi na pytanie, czy nasz sentyment do tamtych czasów jest uzasadniony. Polska lat 90. to z jednej strony nowoczesne teleturnieje telewizyjne, kasety VHS, odkurzacze marki Rainbow, zabawne reklamy, gazety pełne erotycznych treści, magiczni uzdrowiciele. Z kolei z drugiej strony widniało rosnące bezrobocie, trudność odnalezienia się w nowej rzeczywistości, zmiany nazw ulic i pozbywanie się wszystkich śladów socjalizmu. Jak odnajdywali się w tym wszystkim obywatele Polski? Ta książka stara się odpowiedzieć na to pytanie.

"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90", Wojciech Przylipiak

To świetnie przygotowany reportaż o zmieniającej się polskiej kulturze, który postał na podstawie rozmów z uczestnikami zachodzących przemian. Wojciech Przylipiak rozmawiał między innymi z właścicielem wypożyczalni kaset VHS, stadionowym handlarzem, twórcami gier video, właścicielami lokali gastronomicznych, redaktorem prywatnej stacji radiowej, wydawcą prasy erotycznej, a także kelnerką z jednego z nocnych klubów. Co ekscytowało Polaków w latach 90? Jak bardzo zachwycały ich zachodnie trendy? Jeżeli chcecie wiedzieć, jak wyglądało otwarcie pierwszego McDonaldu w Polsce, jak wyglądały reklamy telewizyjne, jakie filmy były wybierane w wypożyczalniach, co było czytane, kto sprzedawał najwięcej płyt – sięgnijcie po tę książkę. Publikacja jest wzbogacona o zdjęcia z prywatnego archiwum autora.

"Niedziela, która zdarzyła się w środę", Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł to swego rodzaju symbol lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Prowadził on popularny talk-show „Na każdy temat", który był pierwszym programem w polskiej komercyjnej telewizji poruszające kontrowersyjne tematy. W swojej książce Szczygieł opisuje wydarzenia, które rejestrował w Polsce po transformacji. To historia o tym, jaki wpływ na społeczeństwo miały zmiany ustrojowe, jak Polacy sobie z nimi radzili i jak niektórzy nie potrafili się dostosować do nowej rzeczywistości. Sam autor mówi, że „są to reportaże o przeciętności, bo sam pochodzę z przeciętnego miasteczka i, jak mówi mój tata Jerzy Szczygieł, to piękne być przeciętnym. Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni."

"Polski bajer. Disco polo i lata 90", Monika Borys

Nie każdy potrafi to otwarcie przyznać, ale disco polo było ważną częścią polskiej kultury lat dziewięćdziesiątych. To muzyka, która pojawiała się na wiejskich i miejskich imprezach, w telewizji, na bazarach, a nawet w spotach wyborczych (Waldemara Pawlaka i Aleksandra Kwaśniewskiego). Jak zrodziła się ta muzyka, jaką pełniła rolę i dlaczego generuje tyle uprzedzeń? Monika Borys przygotowała świetną pozycję, która bardzo obiektywnie, wręcz naukowo analizuje kwestię fenomenu muzyki disco polo.

"Taśmy rodzinne", Maciej Marcisz

Ostatnia propozycja to książka fabularna, która przeniesie Was w wyjątkowy klimat lat dziewięćdziesiątych. Ta wspaniała opowieść ze swobodą przedstawia blaski i mroki życia w latach 90. „Taśmy rodzinne" to słodko-gorzka historia Marcina i jego perypetii rodzinnych. Główny bohater dowiaduje się, że ojciec decyduje się go wydziedziczyć i przekazać wielomilionowy majątek na cele dobroczynne. To świetnie poprowadzona historia, której tłem są polskie lata dziewięćdziesiąte. Idealnie się sprawdzi, jako pozycja na coraz zimniejsze, jesienne dni.

Tęsknicie za latami dziewięćdziesiątymi?

Więcej o: