Jakie książki o ekologii i środowisku warto przeczytać?

Zastanawiasz się często nad przyszłością naszej planety? Martwi cię kwestia katastrofy klimatycznej? Zapoznaj się z listą książek w tematyce ekologii i ochrony klimatu. Znajdziesz tu nie tylko naukowe wyjaśnienie zachodzących zmian i realne wizje przyszłości, ale także szereg rad - co można zrobić, żeby żyć bardziej w duchu eko i pomóc naszej planecie.

"Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety", Areta Szpura

Autorka, Areta Szpura, radzi, jak powinniśmy postępować, by nie szkodzić naszej planecie. To jest książka dla każdego, komu nie jest obojętna nasza przyszłość. Dowiecie się, jak ograniczyć odpady w domu, podróży czy pracy, jak kupować ubrania, jak zmienić dietę. Krótko mówiąc: zastanowicie się nad swoimi codziennymi zachowaniami. Książkę uzupełniają rozmowy z ekspertami takimi jak Jagna Niedzielska, Szymon Malinowski i Ewa Chodkiewicz. "Jak uratować świat" szczególnie przyda się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z less waste.

Zobacz wideo "Na COP26 jest dużo deklaracji, ale one przysłaniają to, co się dzieje za kulisami"

"Nauka o klimacie", Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz, Szymon Malinowski

To świetnie przygotowana książka popularnonaukowa, którą można śmiało uznać za swego rodzaju kompendium wiedzy o zmianie klimatu. Jest to książka skierowana do laików, ale można w niej znaleźć również bardzo dużo merytorycznej, fachowej wiedzy. Autorzy skupili się na wyjaśnieniu najważniejszych zdarzeń i pojęć, rozwianiu wątpliwości, sprostowaniu panujących mitów, a także przedstawieniu możliwych konsekwencji aktualnych działań. Według wielu osób "Nauka o klimacie" to najlepsza polska książka o klimacie i absolutne #mustread dla każdego.

"Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa", Philip Lymbery, Isabel Oakeshott

Osoby rozważające zrezygnowanie z jedzenia mięsa, powinny zdecydowanie przeczytać tę książkę. Autor poświęcił czas na zbadanie, jak wygląda przemysłowa hodowla mięsa. Książka mówi nie tylko o tym, jakie warunki mają zwierzęta hodowlane, ale również jaki skutek na środowisko ma jedzenie mięsa. Książka przedstawia powalające na kolana fakty, które potrafią całkowicie zmienić perspektywę postrzegania własnej diety i tego, jak istotny ma ona wpływ na środowisko.

"Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej", Katarzyna Wągrowska

Irytuje Cię codzienność pełna plastiku? To propozycja dla Ciebie! Katarzyna Wągrowska przygotowała kompleksowy poradnik o tym, jak zacząć żyć w stylu zero waste. Ważnym atutem książki jest to, że została ona osadzona w realiach polskiego środowiska. Zdecydowana większość książek w tym temacie jest oparta o rynek zagraniczny, co w pewnych aspektach odbiega od problemów Polek i Polaków. To książka wypełniona szeregiem wskazówek. Jeżeli szukacie odpowiedzi na pytania, jak zrobić bezśmieciowe zakupy, jak zrobić samodzielnie mydło lub makaron, jakich składników unikać w kosmetykach – sięgnijcie po tę pozycję.

"Świat na rozdrożu", Marcin Popkiewicz

Świat gna do przodu, a nasza skłonność do konsumpcjonizmu nie wróży nic dobrego. Autor tej książki pochylił się nad wizją, jak może wyglądać świat, jeżeli nie zostanie ograniczone wykorzystywanie ograniczonych zasobów naturalnych. To podana w przystępny sposób wiedza dotycząca tego, w jaki sposób bankowość, rolnictwo, gospodarka wydobywcza, energetyka, przemysł są ze sobą powiązane oraz, jaki mają wpływ na środowisko. Marcin Popkiewicz przedstawił przykry, chociaż realny scenariusz. Warto mieć świadomość tego, jakie skutki naszych działań mogą nas czekać w niedalekiej przyszłości.

"Smog w Polsce. Przyczyny, skutki, przeciwdziałanie", Piotr Kleczkowski

Polska dwukrotnie przekracza wyznaczony przez WHO bezpieczny, dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza. To duży problem, na którego rozwiązanie polscy rządzący nie bardzo mają plan. Kleczkowski przedstawia przyczyny i rodzaje pojawiających się w Polsce zanieczyszczeń, a także skutki, które powodują. Książka obejmuje również szeroki zakres wskazówek, jak przeciwdziałać takiej sytuacji. Znajdziecie tutaj porady prawno-administracyjne, techniczne i rzetelną analizę możliwych sposobów na walkę ze smogiem.

"Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce", Katarzyna Kędzierska

To lekka i przyjemna książka, która pomoże Ci zminimalizować ilość rzeczy wokół siebie. Otaczamy się zdecydowanie zbyt dużą liczbę rzeczy, których nigdy nie używamy. Jak kupować mądrzej i mniej? W tej książce znajdziecie szereg wskazówek, jak wprowadzić minimalizm do swojego życia. Takie rozwiązanie nie tylko pomaga zadbać o planetę, ale również zwiększa komfort życia w ramach zasady "być, a nie mieć".

"Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy", Bill Gates

Ta książka to podsumowanie aktualnych, najbardziej problematycznych obszarów związanych ze wzrostem globalnego ocieplenia oraz ich źródeł. Treść jest wynikiem dziesięciu lat badań naukowych, lecz została ona podana w przystępny prosty sposób. Książka jest zapisem planu działania, który ma pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Rekomendacje są oparte o nowe technologie, innowacyjne strategie rozwojowe dla państw, a także sugestie dla obywateli, jak kontrolować i wpływać na działania rządu.

Więcej o: