¦piulkolot, ez i sus na "krótkiej li¶cie". Trwa g³osowanie na M³odzie¿owe S³owo Roku [LISTA]

M³odzie¿owe S³owo Roku coraz bli¿sze wy³onienia. W¶ród kandydatów s± w tym roku m.in. ¶piulkolot, gituwa, sus i sheesh. PWN i Uniwersytet Warszawski wy³oni³y je spo¶ród blisko 2500 okre¶leñ zg³oszonych przez internautów. Teraz g³osowaæ mog± wszyscy - czas mija 30 listopada.

"To już ostatnia prosta!" - informują organizatorzy plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku - Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski, które organizują. Jego zadaniem jest popularyzacja języka polskiego wśród młodzieży. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku - od tamtej pory tytuł co roku wygrywały kolejno: sztos, xD, dzban i alternatywka. Wyjątkiem był rok 2020 - wówczas plebiscytu nie rozstrzygnięto, bo zgłaszane słowa nie spełniały regulaminu (były zbyt wulgarne lub polityczne - wielokrotnie zgłaszanym hasłem było osiem gwiazdek, czyli symbol antyrządowych protestów, oprócz tego masowo zgłaszano również słowa "Julka" i "Sasin"). Wyróżniono jednak neologizm "tozależyzm".

Zobacz wideo Otyłość większym problemem wśród dziewczynek niż wśród chłopców? "Radziłbym wsłuchiwać się w język polski, którym posługuję się dość precyzyjnie"

Młodzieżowe Słowo Roku - jest dwudziestu kandydatów. Trwa głosowanie

W jury plebiscytu zasiadają: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (pracuje w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego), dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (Instyt Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK), prof. dr hab. Marek Łaziński (Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Bartek Chaciński, redaktor działu kultury „Polityki" i członek Rady Języka Polskiego. W pierwszym etapie W I etapie plebiscytu napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń.

Spośród nich jury wybrało najczęściej zgłaszaną dwudziestkę. Przy każdym z haseł zamieszczono jego objaśnienie:

baza - wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based. Początkowo w slangu oznaczało ono osobę uzależnioną od kokainy, ale w 2010 raper Lil B nadał mu nowe znaczenie. Based oznacza bycie sobą. Bez lęku o to, co pomyślą ludzie. Bez lęku o robienie tego co chciałbyś robić. Oznacza bycie pozytywną osobą.

boomer - ironiczna nazwa osoby starszej, reprezentującej pokolenie baby boom (urodzonego w latach 40., 50. lub 60.

cringe - żenada, wstyd

essa - ‘łatwy’ lub okrzyk radości, słowo na każdą okazję; może służyć jako powitanie, pożegnanie. Słowo używane do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do innych osób lub po prostu wyrażenie własnych uczuć.

ez - 'łatwy’

foliarz - ‘wyznawca teorii spiskowych’, w ostatnim roku często o antyszczepionkowcach

gituwa - ocena pozytywna, od git ‘świetnie’

IMO - skrót od ang. in my opinion

kox, koks - zgłaszane najczęściej jako ‘świetnie’, ma jednak wiele znaczeń, m. in. ‘kokaina’, ‘substancja anaboliczna’ oraz ‘osoba trenująca na siłowni, zażywająca takie substancje’

mrozi - reakcja na coś żenującego

naura - skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia

oddaje - ‘opłaca się’

pogchamp - wyraz zadowolenia, aprobaty, pierwotnie emotikon; określenie, że coś jest fajne/ kozackie, niedowierzanie i zaskoczenie; radość i zadowolenie

rel - z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, prawdziwe zgadzam się z tobą

sheesh - wyraz zdziwienia lub zaskoczenia

sus - z ang. suspect lub suspicious, ‘podejrzany’; skrót często używany przez graczy Among Us

sześćdziesiona - ‘donosiciel, skarżypyta’, od art. 60 kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców

śpiulkolot - miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’

twoja stara - funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź

zodiakara - dziewczyna, która wierzy w moc znaków zodiaku i często o tym mówi

Jak zagłosować? Wystarczy wejść na stronę plebiscytu pod TYM ADRESEM, wybrać hasło z listy i podać swój adres e-mail oraz kliknąć przycisk "wyślij". Głosowanie trwa do 30 listopada.

Niektóre słowa są już na tyle popularne, że "wystąpiły" w kampaniach reklamowych. Przykładem jest znany z memów śpiulkolot - w październiku Lidl reklamował legowiska dla psów słowami: "Kto chciałby zapewnić dla swojego pupila wszystko, co najlepsze? Łapka w górê!  Zakupcie wygodne legowisko dla swojego psa na www.lidl.pl, nie ma czasu na wyjaśnienia - czas wskoczyć do śpiulkolotu". Wówczas o słowo "śpiulkolot" upomniał się jeden z profili, który rozpowszechnił memy - pjeskiniekreski. "Dzięki za zwrócenie uwagi. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że to Wy stoicie za tym słowem, znamy je z codziennego użytku - pieski są w naszym serduszku i mieliśmy dobre intencje" - odpowiedział Lidl.

A jak wyglądają memy ze śpiulkolotem? Poniżej kilka przykładów.

Wiêcej o: