To nie są lektury dla maluchów! Polecamy książki dla starszych dzieci

Dobra książka rozwija wyobraźnię, uwrażliwia, uczy, ale też czasem po prostu zapewnia odrobinę rozrywki. Takie są nasze propozycje prezentowe dla starszych dzieci i nastolatków.

Anna Kowal: Książeczka Natashy Farrant "Księżniczki buntowniczki. Historie o odwadze, przyjaźni i innych wartościach" (Nasza Księgarnia) zrywa z wizerunkiem księżniczki, jako grzecznej córki zamkniętej w wieży albo oferowanej rycerzom w nagrodę za pokonanie smoka. Bohaterki tej książeczki są niezależne, mają własne zdanie, wiedzą, czego chcą i starają się konsekwentnie do tego dążyć. A przy tym doceniają takie wartości, jak przyjaźń i tolerancja. To zresztą generalna zmiana, jaka zachodzi w bajkach, zarówno tych książkowych, jak i filmowych. Coraz częściej bohaterki przejmują inicjatywę i biorą swoje losy we własne ręce. I tak trzymać!

 

Ryszard Kozik: Zawsze miałem słabość do "Fistaszków" Charlesa M. Schulza. Dwa wydane właśnie tomy są okazją, aby zobaczyć, jak zmieniły się na przestrzeni 50 lat. Nasza Księgarnia wznowiła właśnie poszukiwany przez fanów pierwszy tom serii "Fistaszki zebrane 1950-1952" w przekładzie Michała Rusinka. To dzięki tym historyjkom świat poznał i pokochał bohaterów cyklu: Lucy, Schroedera, Snoopy’ego, małego Linusa i Charliego Browna. Książkę uzupełniają: esej Davida Michaelisa o życiu i twórczości Schulza, wywiad z autorem komiksu oraz wstęp Kamila M. Śmiałkowskiego.

Drugi wydany właśnie tom to 25. już w serii "Fistaszki zebrane 1999–2000", także przełożone przez Rusinka. Rerun rozpoczyna karierę "undergroundowego" rysownika, pojawiają się także bracia Snoopy’ego, czyli Andy, Olaf i Spike... Tom uzupełniają komiksy z serii "Li’l Folks". Składający się z pojedynczych kadrów cykl był zapowiedzią "Fistaszków" oraz ich głównych motywów, a ukazywał się w gazecie w rodzinnym mieście Charlesa Schulza. Po raz pierwszy został zebrany w jednym tomie.

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

W nowościach Naszej Księgarni znajdziecie też m.in.: rymowaną "książkę z dziurami" Tove Jansson "Co było potem", czyli dopowiedzenie opowieści o Mimbli, Muminku i Małej Mi, "Zagadkę czwartego piętra" z cyklu "Detektywi z tajemniczej 5" Marty Guzowskiej (znanej dzięki powieściom kryminalnym dla dorosłych), tej samej autorki "Archeologię. Mumie, złoto i stare skorupy", zabawne, wielkoformatowe, kartonowe "Fakty i plotki o kosmicznych piratach" Przemysława Liputa (przewodzi im baronowa von Kloc, pływająca pod banderą Posępnej Fregaty - to niby dla młodszych dzieci, ale i starszym się powinno spodobać) oraz kolejny tom cyklu "Ale historia…" – "Skąd te krzywe usta, Bolesławie?" Grażyny Bąkiewicz (grupka nastolatków przenosi się w czasie o prawie 1000 lat, żeby wyjaśnić, skąd się wziął przydomek króla).

Więcej propozycji książkowych na święta znajdziesz na stronie głównej Gazetapl

Marta Korycka: Jeśli o detektywach mowa, to stąd już niedaleko do szpiegów. "Szkoła szpiegów" i jej kontynuacja "Szkoła szpiegów na wakacjach" Stuarta Gibbsa to największy hit ostatniego roku według mojego syna (który przekonuje też swoje koleżanki i kolegów do tej serii). Bohaterem jest młody chłopak, który pewnego dnia otwiera drzwi tajemniczemu mężczyźnie i dowiaduje się, że został przyjęty do Szkoły Szpiegów. Tempo opowieści jest duże, sporo tu humoru i jest też moja ulubiona postać - niesamowicie utalentowana szpieżka. A ponieważ w Wydawnictwie Agora dla dzieci mamy swoich szpiegów, zdradzimy, że w styczniu będzie premiera trzeciej części - "Szkoła szpiegów. W obozie wroga". 

 

AK: Kupujecie kalendarze adwentowe? Sporo jest też adwentowych książek. "Projekt święta" Magdaleny Szczepańskiej (Wilga) to opowieść o dzieciach mieszkających w jednej kamienicy. Pewnego dnia wpadają na pomysł, aby przygotować prezent dla Świętego Mikołaja i wręczyć go mu w Wigilię. A że sprawa jest poważna, będą piec dla Mikołaja ciasteczka, przygotowywać różności z gliny, rysować laurki, a przy okazji przeżywać różne przygody i mierzyć się z przeciwnościami losu. Książka została rozpisana na 24 rozdziały, żeby można ją było czytać od 1 do 24 grudnia.

Na 24 (i pół) rozdziału została też podzielona książka "Winston wraca na święta" Alex T. Smith (Zielona Sowa). Pamiętacie niezwykłą myszkę, która uratowała Święta? Powraca! Do Bożego Narodzenia zostało pięć dni, a Winston ma do rozwiązania bardzo trudną zagadkę. Ma poczucie, że zaginął ktoś bardzo dla niego ważny, a w mglistych wspomnieniach widzi jakąś inną mysz. Wyrusza więc w ekscytującą podróż dookoła świata, by ją odnaleźć. Musi się jednak spieszyć – obiecał Oliverowi, że wróci na Boże Narodzenie bez względu na wszystko…

RK: I młodsze, i starsze dzieci chętnie sięgają po picturebooki. Polecam dwa z wydanych przez Znak emotikon. "Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem" Patricka Makina to opowieści m.in. o: japońskiej wyspie Hashima, amerykańskiej Strefie 51, paryskich katabumbach, czy Air Force One. W "Legendarnych kradzieżach" Soledad Romero Mariño opisano np.: skok na światowe centrum diamentów, napad na bank w Nicei, zniknięcie Mony Lizy z Luwru i napad na pociąg z Glasgow.

AK: "Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to coś zdecydowanie więcej niż bajka, bywa nawet nazywany powiastką filozoficzną. Dla mnie jednak pozostaje jedną z najpiękniejszych baśni świata, opowieścią o podróży, która jest metaforą dorastania do miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawiającą pytania o to, co w życiu najważniejsze. Tytułowa bohaterka "Małej Księżniczki" Karoliny Lewestam (W.A.B.) również przemierza kosmos i spotyka rozmaite postaci. Jedną z nich jest zaginiona w tajemniczych okolicznościach legendarna amerykańska pilotka, Amelia Earhart. To książka, i dla dzieci, które uczy, jak w przyszłości być mądrymi dorosłymi, i dla dorosłych, którym pokazuje, jak stać się mądrzejszymi dorosłymi. To dobrze, że Mały Książę ma teraz literacką siostrę Małą Księżniczkę!

 

MK: Także Momo to dziewczynka, tytułowa bohaterka powieści Michaela Endego. Zjawia się znikąd, ale wokół niej niemal od razu znajdują się przyjaciele. Jest niezrównaną towarzyszką zabaw, potrafi wspaniale słuchać, a każda chwila z nią to wspaniała przygoda. Kiedy jednak w jej świecie znikąd pojawiają się szarzy panowie, wszystko się zmienia. "Momo" została właśnie pięknie wznowiona przez Mamanię, można ją sprezentować w komplecie z bardziej znaną powieścią niemieckiego pisarza - "Niekończącą się historią".

RK: Najpopularniejsza w Polsce (i nie tylko) seria kryminalna dla dzieci "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka jest wizytówką Zakamarków, a "Tajemnica detektywa" to już 28. jej tom. Z muzeum w Valleby znika cenny obraz, a w miasteczku pojawia się niejaki Torkel Knot. Twierdzi, że jest wybitnym detektywem i szybko wskazuje winnego. Lasse i Maja podejmują jednak własne śledztwo.

MK: Lasse i Maja to teoretycznie bohaterowie dla uczniów podstawówki, ale wiem z doświadczenia, że kochają je już starsze przedszkolaki i potem chętnie uczą się czytać, poznając ich kolejne przygody. Do nauki płynnego czytania, która jednak może sprawić dużo radości, polecam też "Kapelusz opowieści" i poprzednią część - "Kociołek opowieści" (Harper Collins Polska). Idea jest taka: duży druk, piękne ilustracje i najlepsi polscy autorzy, którzy piszą teksty z różnych gatunków literackich. W pierwszej odsłonie było m.in. fantasy Zofii Staneckiej czy - mój ulubiony - epos o sowie Jarosława Górskiego. Teraz dostajemy baśń, fantasy, reportaż, dziennik, przygodę i kryminał.

 

RK: Kryminalnie, ale i zabawnie równocześnie, jest też w książce "Rodzina Obrabków i urodzinowy skok" Andersa Sparringa (Zakamarki), otwierającej nowy cykl. Członkowie rodziny Obrabków bardzo lubią zabierać cudze rzeczy. W każdym razie tata Zbiro, mama Cela i Elka. Niestety, Ture lubi robić tylko to, co dozwolone, i nie bierze niczego bez płacenia. Co z tego chłopaka wyrośnie? – martwią się rodzice i siostra.

Swoją serię kryminalną mają też Dwie Siostry. To "Zwierzęce Zbrodnie" z detektywem Borsukiem i młodszym śledczym Borsukotem w rolach głównych, autorstwa Anny Starobiniec, nazywanej Rosyjską Królową Horroru. Dotychczas ukazały się: "Wilcza nora" i "Prawo drapieżcy". Najnowszy tom nosi tytuł "Pazury Gniewu". W środku: kocia miłość, kradzież cennych eksponatów, porwanie samiczki, zapchleni terroryści. Będzie się działo!

 

"Małpa mordercy" Wegeliusa Jakoba (Zakamarki) to także fabuła kryminalna. Chief, przyjaciel Sally Jones, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia. Zrozpaczona gorylica postanawia rozwikłać zagadkę śmierci Alphonse’a Morro i doprowadzić do uniewinnienia Chiefa. Wraz z Sally Jones odwiedzamy zaułki Lizbony, warsztat budowniczego instrumentów i pałac maharadży u podnóża Himalajów, słuchamy fado i gry na harmonii, odbywamy morskie podróże i latamy dwupłatowcem oraz jesteśmy świadkami pojedynków szachowych o najwyższą stawkę. "Małpa mordercy" to niezależna kontynuacja "Legendy o Sally Jones", podobnie jak ona uhonorowaną szwedzką Nagrodą Augusta.

AK: Autorka słowiańskich bestsellerów Katarzyna Berenika Miszczuk napisała książkę "Tajemnica domu w Bielinach" (Wilga), która otwiera serię "Klub Kwiatu Paproci". Zmienia się odbiorca, tematyka pozostaje jednak ta sama, czyli w środku znajdziemy pokaźną porcję wiedzy o słowiańskich wierzeniach wzbogaconą o przygodową akcję. Przeczytajcie, a przekonacie się, czy słowiańskie demony naprawdę istnieją…

RK: "Wielka Panda i Mały Smok" (Albatros) to mądra i urocza książka! James Norbury odkrył buddyzm, gdy sam był bardzo zagubiony. Pomógł mu on w spojrzeniu na swoje życie z innej perspektywy, złapaniu oddechu. Chciał później pomagać innym, ale pandemia pokrzyżowała mu plany. Postanowił więc narysować obrazkową historyjkę o podróży dwojga przyjaciół, Wielkiej Pandy i Małego Smoka. I nagle okazało się, że dla wielu osób z całego świata ona też jest ważna. Że opowiada o tym, co w życiu jest naprawdę istotne, pomaga zwolnić, a czasem nawet się zatrzymać. I jest bardzo uniwersalna, zrozumiała bez względu na pochodzenie, wykształcenie, religię, czy system wartości wyznawanych przez czytelnika.

AK: Autorką opowieści "Lalani z dalekich mórz" (Wydawnictwo Literackie) jest Erin Entrada Kelly, laureatka Medalu Johna Newbery’ego. Są dzieci stworzone do wielkich czynów i walki ze złem. Ale Lalani do nich nie należy. Gdyby sama miała wybierać, wskazałaby na swoją przyjaciółkę, Veydę. A jednak to właśnie Lalani będzie musiała opuścić rodzinną Sanlagitę i wyruszyć w niebezpieczną podróż. Podczas podobnej wyprawy przed laty zginął jej tata… Piękna, inspirowana filipińskim folklorem opowieść o przyjaźni, odwadze i poszukiwaniu własnej tożsamości. Ponownie z dzielną dziewczynką w roli głównej!

RK: Każdy lubi czytać o zwierzakach, zarówno tych, które istnieją i istniały naprawdę, jak i wyobrażonych. "Czy ryby piją wodę?" to kolejna książka, w której Dorota Sumińska łączy anegdoty i naukowe fakty na temat zwierząt. Glizda czy glista? Jak owady widzą świat? Co to jest żywiciel? Czy meduzy też mają przeponę? Kto produkuje najwięcej śliny? Dlaczego psy zjadają kocie kupy? Czy bakteria myśli? Dlaczego sowy kręcą głową? To tylko część pytań, na które stara się odpowiedzieć autorka.

 

W pięknie zilustrowanej książce "Plotki o zwierzętach" Maciej "Z Lasu" Kostrzyński (Zielona Sowa) dementuje i obala mity dotyczące zwierząt, które czasem bywają zabawne, czasem zaś krzywdzące. Z książki tej wasze dzieci dowiedzą się m.in.: czy sójka naprawdę odlatuje za morze, suseł śpi jak suseł, a przysmakiem bocianów są żaby.

Książka "Dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta. Kości gigantów" Roba Colsona (Papilon) przenosi czytelników przenosi czytelników miliony lat wstecz - do prehistorycznej krainy, po której spacerowały dinozaury, latały pterozaury, pływały plezjozaury i ichtiozaury. Autor bada szkielety pradawnych stworzeń i, jak paleontolodzy, rekonstruuje ich wygląd: od potężnego giganotozaura po roślinożernego diplodoka.

"Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach" Joanny Wajs (Nasza Księgarnia) to barwna opowieść o świecie ludzkich wierzeń i mitów zapełnionym przez mniej lub bardziej magiczne zwierzęta. Niektóre z nich znamy, ale wiele zaskoczy zapewne także dorosłych. Dla dzieci może to być jedna z pierwszych wypraw w szeroki, wielokulturowy świat. Krótkie, proste lecz interesujące teksty i efektowne rysunki świetnie się dopełniają. Przez książkę przewija się wyjątkowo barwna parada bohaterów. Jest tu i foka zakochana w człowieku, i lisia narzeczona zrzucająca futro, i zmiennokształtny wojownik niedźwiedź, i car węży. Czarownice jeżdżą tu na wielorybach, a boginie dosiadają wron...

 

"Magiczne stwory i mityczne bestie" Emily Hawkins i Victo Ngai (Znak emotikon) to opowieść zdecydowanie bardziej fantastyczna. Czy w mętnym jeziorze można dostrzec Nessie – legendarnego węża wodnego z Loch Ness? Czym właściwie są yokai – stworzenia, które według pradawnych opowieści można spotkać w Japonii? Czy w mieście u stóp Alp naprawdę czają się wilkołaki? Gdzie mieszka Wielka Stopa i jak upolować gryfa? Profesor Mortimer i jego córki Millie wyruszają na wyprawę po świecie w poszukiwaniu magicznych istot i mitycznych potworów.

Jest też coś dla miłośników przyrody. "Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli" (Agora dla dzieci) Adama Wajraka nie wymaga wielkich rekomendacji. Jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy i pisarzy zajmujących się przyrodą zaprasza do wyprawy do lasu. Każda z pór roku ma tam swój charakter i specyfikę, a Wajrak bardzo wdzięcznie i ciekawie to opisuje. "Bercia i Orson" Tomasza Samojlika z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej to szósta już część serii "Zwierzaki", której bohaterami są dzikie zwierzęta. Przeznaczona dla dzieci w wieku 6-9 lat książka opowiada o przygodach dwóch misiów i kłopotliwym ludzkim sąsiedztwie.

AK: Wśród nowości wydawnictwa Muchomor znajdziecie niezwykłą książkę: "Dusza książki". Jej autorką jest 11-letnia Alicja Grudzień, laureatka konkursu na opowiadanie organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. Ta zaskakująca, niecodzienna opowieść zaczyna się w lesie, a kończy w… Nowym Jorku.

RK: "Świat człowieka" Amandy Wood i Mike'a Jolleya (Nasza Księgarnia) to zbiór najważniejszych informacji z historii ludzkości. Dowiadujemy się więc m.in.: jak powstali ludzie, gdzie zbudowano pierwsze miasta, jak wynaleziono pismo, czy kto wymyślił pieniądze. Poznajemy też cywilizacje oraz kultury, które tworzyły nasz świat. Generalnie: to taka piguła informacji o człowieku i otaczającej go rzeczywistości, spisana w formie przystępnej dla 10-, 12-latka (wydawnictwo proponuje widełki 6-14 lat). A wszystko to ubrane w formę picturebooka, której i ja jestem wielkim fanem. Jest mądrze, atrakcyjnie, kolorowo i merytorycznie.

MK: Jeśli chodzi o picturebooki dla starszych dzieci, mnie uwiódł "Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu" Heike Fallera i Valeria Vidaliego (Format). Treść dokładnie streszcza tytuł. Wzruszająca lektura, która - jestem pewna - wciągnie też dorosłych.

 

RK: "Małe Licho i babskie sprawki" (Wilga) to czwarty już tom serii Marty Kisiel. Czwarta klasa to nie przelewki, o czym Bożydar Antoni Jekiełłek przekonuje się na własnej skórze. Również w domu nie ma co liczyć na spokój, kiedy z każdego kąta wyłażą krasnoludki i sikają do kakałka, Tsadkiel organizuje korki z matmy, Licho prowadzi przyspieszone kursy z higieny mniej lub bardziej osobistej, a wujek usiłuje pracować. Ale prawdziwe zamieszanie zaczyna się, gdy do klasy czwartej be nieoczekiwanie wkracza Jedna Wielka Zmyłka, wywołując wilka z lasu… Słowem: dzieje się!

AK: "Życie" Lisy Aisato (Wydawnictwo Literackie) to zbiór najlepszych ilustracji norweskiej artystki, układających się w opowieść o przygodach dzieciństwa przeżywanych w krainie wyobraźni, w lasach pełnych rycerzy i elfów, a także okresie dojrzewania. O wątpliwościach, wyborach i obowiązkach dorosłości. Chaosie życia rodzinnego. Tęsknotach i mądrościach, kłębiących się w siwych głowach staruszków. To także opowieść o stracie i miłości. Piękna i prosta.

RK: "Wichrowe Bzdurza" Dava Pilkey’a (Jaguar) to 10. i ostatni tom serii "Dogman", opowiadającej o super śledczym, będącym połączeniem detektywa i psa policyjnego. Wicher historii dmie w mieście, a zło nie śpi. Czy nieustraszony Dogman także tym razem skoczy na wysokość zadania?

AK: Poruszyła mnie "Wojna" (Dwie Siostry). José Jorge Letria i André Letria stworzyli przejmującą, poetycko-malarską opowieść o tym, czym jest wojna. Rozprzestrzenia się jak choroba. Sieje śmierć i cierpienie. Zostawia ruiny, pustkę i ogłuszającą ciszę… Książkę docenili krytycy i jurorzy nagród literackich na całym świecie. Doceńcie i wy, bo uwrażliwia, i sprawia, że wojna i śmierć, które kojarzą się dziś dzieciom często z grami komputerowymi, odzyskują w ich oczach właściwy wymiar.

RK: Mamy też kilka propozycji na starszych czytelników. "Klątwiarze. Biały kot. Czerwona rękawiczka. Czarne serce" (Jaguar) to nowy cykl Holly Black, autorki bestsellerowej trylogii "Okrutny książę". Cassel Sharpe pochodzi z rodziny Klątwiarzy, którzy posiadają moc zmieniania ludzkich emocji, wspomnień i kształtów, a także odwracania czyjegoś szczęśliwego losu za pomocą najdelikatniejszego muśnięcia dłoni. Ponieważ praca z klątwami jest nielegalna, są także przestępcami. Wielu klątwiarzy schodzi na złą drogę, zostając gangsterami i oszustami, ale nie Cassel, który nie ma magicznych zdolności, przez co jest skazany na los outsidera i byłby pewnie zwyczajnym dzieciakiem w pokręconej rodzince, gdyby nie pewien drobny szczegół. Trzy lata temu zabił swoją przyjaciółkę, Lilę…

Jaguar wznawia też właśnie w nowej szacie graficznej jedną z najpoczytniejszych serii fantasy na świecie, czyli "Zwiadowców" Johna Flanagana. Do księgarń trafiły właśnie tomy: "Ruiny Gorlanu", "Płonący most", "Ziemia skuta lodem" i "Bitwa o Skandis". Will, piętnastoletni sierota, którego ojciec, odważny wojownik, zginął bohaterską śmiercią w starciu z wojskami lorda Morgaratha, marzy o wstąpieniu do Szkoły Rycerskiej. Ale chłopak nie grzeszy tężyzną fizyczną, konieczną przy władaniu mieczem. Za to szybko ucieka, potrafi też wykazać się sprytem i determinacją. Te cechy sprawiają, że zwraca na siebie uwagę tajemniczego Halta z Korpusu Zwiadowców, którzy podobno potrafią być niewidzialni i posługują się mroczną magią…

MK: Jeśli chodzi o fantasy, wśród nowości jest też "Zrodzona z ognia" - debiut Aisling Flower. Dwunastka złożyła Przysięgę i teraz jest adeptką – kandydatką na Łowczynię. Porzuciła dawne imię, by opanować sztukę walki z potworami i utrzymać pokój. Zyska prawo wyboru nowego imienia, dopiero gdy na nie zasłuży. Albo "Krzyczące schody. Lockwood i spółka" Jonathana Strouda (Poradnia K), w której nastolatki tworzące agencję detektywistyczną walczą z potworami w Londynie.

RK: "Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem" (Agora) Nauczyciela Roku 2018 Przemka Staronia, to kontynuacja i dopełnienie poprzedniej części. Dotyka trudniejszych tematów, jak wstyd czy zazdrość, skupiając się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją, spełnianiem cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności, ćwiczeniem się w asertywności. Dzięki nawiązaniom do kultowych książek, filmów i seriali oraz osobistym opowieściom z życia autora książka nie ma charakteru wykładu, czy pouczania, a jest raczej koleżeńskim zaproszeniem do rozmowy na ważne tematy.

 

Natomiast "Becoming. Moja historia. Dla młodych czytelniczek i czytelników" Michelle Obamy z tego samego wydawnictwa, to inspirująca lektura dla wszystkich, którzy poszukują autentyczności w swoim życiu oraz zadają sobie pytanie o to, co jest w życiu naprawdę ważne. To także książka dla młodych marzycieli, którzy chcą zmieniać świat.

"Heartstopper" Alice Oseman to z kolei powieść graficzna LGBTQ+ o życiu, miłości i wszystkim, co dzieje się pomiędzy. Jej pierwszy tom nosi tytuł "Chłopak spotyka chłopaka". Charlie i Nick poznają się w szkole. Charlie był tam prześladowany, ale wreszcie może otwarcie mówić o swojej orientacji. Nick gra w szkolnej drużynie rugby i słyszał trochę o Charliem – chłopaku, który został wyoutowany rok wcześniej, choć nigdy nie miał okazji z nim porozmawiać. Nick i Charlie trafiają na wspólne zajęcia i siadają w jednej ławce. Szybko stają się przyjaciółmi i wkrótce Charlie zakochuje się w Nicku…

 

MK: Wspomnijmy jeszcze o książkach, których akcja jest osadzona w okresie świątecznym. W tym roku Media Rodzina wydało "Gwiazdkowego Prosiaczka" J.K. Rowling. Główny bohater to Jack, którego rodzice się rozwodzą. W Wigilię dzieje się coś strasznego - jego ukochana maskotka DP (skrót od Daj Proś) ginie. Gwiazdkowy Prosiaczek, zamiennik tamtej, ma jednak pewien plan... 

AK: A na koniec "Nowa praca Świętego Mikołaja" Michele D'Ignazio (Nasza Księgarnia), czyli historia, w której nie ma miejsca na elfy i renifery. Świat się zmienia, na świecie panuje kryzys i Mikołaj dostaje wypowiedzenie – od teraz prezenty do dzieci będą dostarczały drony. Ale czy Mikołaj odnajdzie się w innej pracy? Może zostanie kelnerem? Albo animatorem na dziecięcych imprezach? Żeby się dowiedzieć, musicie sami przeczytać książkę, ja zdradzę wam tylko, że na pewno sporo się przy czytaniu pośmiejecie.

Więcej o: