William Shakespeare i jego dzieła. Za co cenimy genialnego Anglika?

William Shakespeare wywarł niebywały wpływ na kształt literatury nie tylko angielskiej, ale i światowej. ''Hamlet'', ''Romeo i Julia'', ''Makbet'' - jego wybitne dzieła można długo wymieniać. Co warto wiedzieć o genialnym Angliku?

William Shakespeare - biografia. Co wiemy o genialnym literacie?

Kim był William Shakespeare? Biografia słynnego angielskiego literata posiada wiele niejasności. Prawdopodobnie urodził się w kwietniu 1564 r. w rodzinie niezbyt bogatego lokalnego polityka Johna i  Mary Arden wywodzącej się ze znanej i cenionej w swoim hrabstwie rodziny. Miał siedmioro rodzeństwa. Sytuacja finansowa rodziny początkowo pozwalała na naukę Williama w miejscowym gimnazjum, jednak jej pogorszenie się przekreśliło jego szanse na ukończenie szkoły. Sytuacja zmusiła go do wcześniejszego podjęcia pracy - był guwernerem, sekretarzem i aktorem na magnackich dworach. W wieku 18 lat ożenił się z Anne Hathaway, starszą od siebie o sześć lat. Ze związku, być może zawartego z konieczności, urodziło się troje dzieci. 

Niewiele wiadomo o późniejszym etapie życia Williama, określanym jako ''stracone lata''. Istnieją nawet domniemania, że za kłusownictwo mógł trafić do więzienia. Możliwe jednak, że czas ten spożytkował na podróże i grę aktorską. Pod koniec lat 90. pojawiają się wzmianki o nim jako aktorze i autorze sztuk teatralnych m.in. dla ''Globe Theatre''. W tym czasie poprawiać zaczęła się też sytuacja finansowa Shakespeare'a. Umiał zdobyć mecenat możnych dla siebie i instytucji, z którymi współpracował. Ostatnie lata życia po powrocie z Londynu spędził w Stratford. Zmarł 23 kwietnia 1616 r. 

William Shakespeare - sztuki i nie tylko

Z czego zasłynął William Shakespeare? Sztuki, czyli komedie i tragedie wielkiego Anglika, stały się elementem najwspanialszego dziedzictwa światowej literatury. Na tym jednak nie kończył się jego dorobek. Pisał bowiem także kroniki dramatyczne, wiersze i poematy. Niestety, ale część z nich zaginęła. Część utworów przypisuje się Shakespeare'owi, ale nie ma możliwości potwierdzenia takiego stanu. Łącznie jego dorobek to przynajmniej 38 sztuk i 154 sonety. Miały one nie tylko wpływ na literaturę światową, ale też bardzo wielkie znaczenie dla kształtowania się języka angielskiego.   

Jakie były najważniejsze dzieła Williama Shakespeare'a? Zalicza się do nich m.in.  

  • ''Poskromienie złośnicy'' z 1594 r.
  • ''Sen nocy letniej'' z 1595 r.
  • ''Romeo i Julia'' z 1595 r.
  • ''Kupiec wenecki'' z 1596 r.
  • ''Wiele hałasu o nic'' - ok. 1598 - 1599 r.
  • ''Henryk V'' - 1599 r.
  • ''Wieczór Trzech Króli'' z 1600 r.
  • ''Hamlet'' z 1600 r.
  • ''Ryszard III' - 1602 r.
  • ''Wszystko dobre, co się dobrze kończy'' - 1602 - 1603 r.
  • ''Otello'' z 1605 r.
  • ''Król Lear'' - 1605 r.
  • ''Makbet'' - 1606 r.
Zobacz wideo Popkultura odc. 100

''Hamlet'' - William Shakespeare i jedno z jego najważniejszych dzieł

Niewątpliwie jednym z najwspanialszych dzieł wielkiego Anglika był ''Hamlet''. William Shakespeare wywarł dzięki niemu ogromny wpływ na kulturę - i to nie tylko własnego kraju. Tragedia ta uważana jest za arcydzieło teatru elżbietańskiego. Autor czerpał inspirację ze starych duńskich kronik i zaginionego dzieła '''Ur - Hamlet'', ale to sposób, w jaki wykreował głównego bohatera, wpływa na ocenę dzieła. Rola tytułowego Hamleta, postaci tragicznej i niezwykle skomplikowanej, uchodzi za sprawdzian aktorskich umiejętności także dzisiaj. 

Akcja ''Hamleta'' Williama Shakespeare'a rozgrywa się na zamku króla Danii. Panujący tu Klaudiusz poślubił żonę swojego własnego brata, który przepadł w niewyjaśnionych okolicznościach. W siedzibie duńskich królów zaczynają się dziać dziwne rzeczy - duch zamordowanego władcy domaga się zemsty na Klaudiuszu. Pojawia się przed swoim synem, Hamletem, któremu wyjawia tajemnicę własnej śmierci i pragnienie pomsty za nią. Królewicz pogrąża się w dylematach: czy powinien zabić stryja, żeby pomścić ojca?

William Shakespeare - ''Romeo i Julia''

Jaką jeszcze wybitną tragedię stworzył William Shakespeare? ''Romeo i Julia'' to tytuł, który niezliczone razy był wystawiany w teatrach, doczekał się też filmowej adaptacji z Claire Danes i Leonardo DiCaprio. Tragiczna historia kochanków z Werony inspiruje licznych twórców kultury od kilku wieków. Waśń rodzin Capulettich i Montecchich nabiera nowego znaczenia wtedy, gdy dwoje ich przedstawicieli zakochuje się w sobie. Niestety, ale wszystko prowadzi do tragicznego końca.   

Zobacz też: Powieść poetycka: cechy, przykłady

Róża ''William Shakespeare'' - nie tylko literatura

Znaczenie wielkiego Anglika jest nie do przecenienia. Dowód? Róża ''William Shakespeare'' została wyhodowana w 2000 r. i nazwana przez Davida Austina na cześć jego wybitnego rodaka. Kwiat ma kolor purpurowy i składa z dużych kwiatów zbudowanych z wielu drobnych płatków. Jej zapach jest bardzo charakterystyczny i przypomina róże damasceńskie.

William Shakespeare - cytaty

Niewielu autorów tak przeniknęło ze swoimi dziełami do języka, jak właśnie William Shakespeare. Cytaty ze słynnego autora? Oto kilka z nich:

  • Być albo nie być! Oto jest pytanie! (''Hamlet'')
  • Reszta jest milczeniem (''Hamlet)
  • Dziwny miłości traf się na mnie iści,
  • Że muszę kochać przedmiot nienawiści (''Romeo i Julia'')
  • Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie,
  • Powie najwięcej, kiedy najmniej powie (''Sen nocy letniej'')
  • ''Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę ?
  • Hamlet: Słowa, słowa, słowa...'' (''Hamlet'')

Zobacz też: Powieść historyczna - definicja i charakterystyczne cechy. Jakie znasz słynne powieści historyczne?

<<Reklama>> Dramaty Szekspira są dostępne w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: