Powieść historyczna - definicja i charakterystyczne cechy. Jakie znasz słynne powieści historyczne?

Powieść historyczna to nie tylko Walter Scott, Henryk Sienkiewicz czy Umberto Eco. Połączenie warstw literackiej i historycznej wciąż jeszcze daje autorom szansę na to, by pokazali najlepsze strony swojego warsztatu pisarskiego.

Powieść historyczna - definicja. Czym jest ten typ powieści?

Czym jest powieść historyczna? Definicja sprowadza się do określenia jej jako jednego z typów powieści, który ukształtował się w XIX w. Treścią tego utworu narracyjnego jest zwykle dość skomplikowany, często wielowątkowy ciąg zdarzeń, gdzie postaci i zdarzenia historyczne przemieszane są z fikcyjnymi. Jest on pisany prozą i obfituje w dialogi. W klasycznej postaci posiada wszechwiedzącego narratora. Oczywiście często mamy do czynienia z modyfikacjami takiego wzorca. 

Co to jest powieść historyczna? Geneza i typy tego rodzaju utworów

Zastanawiając się dalej nad tym, co to jest powieść historyczna, warto wiedzieć, że istnieją zróżnicowane opinie dotyczące genezy takich utworów. Niekiedy wywodzi się je nawet od antycznej ''Odysei'' Homera. Inni badacze zwracają raczej uwagę na znaczenie romansów rycerskich czy romansów awanturniczych z XVII w.

Charakterystyczne dla powieści historycznej jest współistnienie poziomów literackiego i historycznego. Jeden z nich może brać górę w zależności od panującej mody, ale też preferencji i talentów autora. Zasłynęła tu szczególnie powieść walterscottowska, której nazwa pochodzi od Waltera Scotta. Autor ''Ivanhoe'' i ''Rob Roya'' i jego następcy zasłynęli chęcią przedstawienia kolorytu i charakterystyki epoki. Przy tym postaci historyczne pojawiały się na drugim planie, czytelnika zaś chciano przyciągnąć ciekawymi losami fikcyjnych bohaterów. Inne odmiany powieści historycznej to m.in.: powieść biograficzna, powieść pamiętnikarska i powieść historyczno - fantastyczna. Niekiedy wyróżnia się też pomniejsze typy - powieść gotycką, powieść obyczajową czy wielkie dzieła służące przedstawieniu przemyśleń historiozoficznych takie, jak ''Wojna i pokój'' Lwa Tołstoja.  

Zobacz wideo Popkultura odc. 99

Cechy powieści historycznej w Polsce - czy znasz je wszystkie?

Jakie są cechy powieści historycznej w Polsce? Warto zwrócić uwagę na to, że dzieła takie pojawiały się w naszych realiach na każdym etapie rozwoju tego gatunku. Jednym z prekursorów był Julian Ursyn Niemcewicz, w czasach romantyzmu działał zaś Zygmunt Krasiński. Bez wątpienia najgłośniejszymi autorami byli jednak Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i Józef Ignacy Kraszewski. Później sławę zyskali Władysław Stanisław Reymont i Stefan Żeromski.  

Wśród autorów nieco bliższych naszym czasom warto wymienić:

  • Teodora Parnickiego
  • Karola Bunscha
  • Hannę Malewską
  • Zofię Kossak - Szczucką
  • Andrzeja Sapkowskiego
  • Olgę Tokarczuk

Najbardziej znane powieści historyczne - przykłady

Jakie są najbardziej znane powieści historyczne od zarania tego gatunku? W długim zestawieniu znaleźć musi się miejsce dla przedstawicieli różnych nacji i tradycji. Przede wszystkim warto pamiętać o:

  • dziełach Waltera Scotta - ''Ivanhoe', ''Weverley'', ''Rob Roy''
  • książkach Aleksandra Dumasa ojca: ''Trzej muszkieterowie'', ''Królowa Margot'', ''Hrabia Monte Christo''
  • Lwa Tołstoja - ''Wojna i pokój''
  • Gustawa Flauberta - ''Pani Bovary''
  • Roberta Gravesa
  • Umberto Eco - ''Imię Róży'', ''Cmentarz w Pradze''
  • Irvinga Stone'a
  • Orhana Pamuka 

<<Reklama>> Powieści historyczne dostępne są w formie e-booków i audiobooków w Publio.pl >>

Zobacz też: Jak wydać książkę? Poradnik dla przyszłych debiutantów

Więcej o: