Anne Rice nie żyje. Autorka kultowych "Kronik wampirów" miała 80 lat

Anne Rice nie żyje. Jej książki sprzedały się na całym świecie w ponad 150 mln egzemplarzy; pisarka stworzyła m.in. słynną serię "Kroniki wampirów", z której pochodzi "Wywiad z wampirem". Pisarka zmarła w sobotę, 11 grudnia w wieku 80 lat.

O śmierci Rice poinformował za pośrednictwem Facebooka jej syn, pisarz Christopher Rice. "Dzisiejszego wieczoru Anne zmarła z powodu komplikacji po udarze. Opuściła nas niemal dokładnie dziewiętnaście lat po śmierci mojego ojca, jej męża Stana. Nie sposób opisać smutku naszej rodziny" - czytamy we wpisie.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Anne Rice nie żyje. Jej książki czytały miliony

Christopher Rice zaznaczył, że jako matka Anne Rice nauczyła go "walczyć o marzenia, odrzucać konformizm i rzucać wyzwanie ciemnym głosom strachu i zwątpienia". "Jako pisarka nauczyła mnie przełamywać granice gatunków i poddawać się pasji. W jej ostatnich godzinach siedziałem przy jej szpitalnym łóżku, zachwycony jej dokonaniami i odwagą, skąpany we wspomnieniach od pokrytych mgłą wzgórz zatoki San Francisco, przez magiczne ulice Nowego Orleanu, po migoczące widoki południowej Kalifornii" - opisał Rice i dodał: "Młodsza siostra Anne, Karen, pocałowała ją na pożegnanie i powiedziała: 'Ale nam zafundowałaś przejażdżkę, dzieciaku". Chyba wszyscy możemy się z nią zgodzić".

Anne Rice urodziła się w 1941 roku w Nowym Orleanie. Jej pierwsza książka, "Wywiad z wampirem", z nieśmiertelnym Lestatem w roli głównej, powstała w zaledwie pięć tygodni na bazie opowiadania stworzonego kilka lat wcześniej. Rice napisała powieść niedługo po śmierci swojej kilkuletniej córki Michelle, która posłużyła jako inspiracja dla postaci małej wampirzycy Claudii. Choć początkowo "Wywiad z wampirem" nie spotkał się z jednoznacznie pozytywnym odbiorem, stał się bestsellerem i pociągnął za sobą serię "Kroniki wampirów". 

Oprócz literatury gotyckiej Rice zajmowała się też m.in. tematyką historyczną ("Uczta Wszystkich Świętych", "Krzyk w niebiosa"). Po tym, jak nawróciła się na wiarę katolicką, napisała m.in. trylogię "Chrystus Pan", podążającą za losami Jezusa, oraz dwie książki z serii "Czas aniołów". W 2005 roku zapowiedziała nawet, że będzie pisać "tylko dla Pana". W roku 2012 zdecydowała się niemniej wrócić do gotyckich korzeni za sprawą powieści "Dar wilka", która doczekała się kontynuacji pod tytułem "Wilcze przesilenie". Mimo wcześniejszych zapewnień, że nie napisze już więcej części "Kronik wampirów", do 2018 roku wydała jeszcze trzy powieści osadzone w świecie krwiopijców. 

Więcej o: