bell hooks nie żyje. Pisarka i feministka miała 69 lat

bell hooks nie żyje - zmarła 15 grudnia w wieku 69 lat. Pisarka była jedną z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

Odeszła w domu, otoczona bliskimi i przyjaciółmi - poinformowała jej rodzina.

bell hooks nie żyje. Ikona feminizmu

Gloria Jean Watkins urodziła się 25 września 1952 roku, pseudonim bell hooks przyjęła, inspirując się nazwiskiem prababki - Bell Blair Hooks. Skąd małe litery? Twierdziła, że w ten sposób chciała sprawić, by ludzie zwracali uwagę na jej pracę, nie na nią.

Edukację rozpoczęła w szkołach podlegających segregacji rasowej. Studiowała na Uniwersytecie Stanforda oraz Uniwersytecie Wisconsin-Madison, w 1983 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

W 1978 roku debiutowała tomikiem wierszy "And There We Wept". Trzy lata później ukazała się jej pierwsza książka "Ain't I a Woman? Black Women and Feminism".

Andrzej Sapkowski i Lauren HissrichSapkowski widział drugi sezon "Wiedźmina": Obejrzałem z dużą radością

Głównym tematem jej twórczości było przenikanie się ras, kapitalizmu i płci oraz to, co opisała jako ich zdolność do tworzenia i utrwalania systemów ucisku i dominacji klasowej. "Nie widzimy korzyści dla feminizmu odległych i odrębnych od innych walk" - pisała.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Opublikowała ponad 30 książek i liczne artykuły naukowe, występowała w filmach dokumentalnych, brała udział w publicznych wykładach, była profesorką wielu uczelni. Jej prace poruszały tematykę rasy, klasy, płci, sztuki, historii, seksualności, środków masowego przekazu i feminizmu. W 2014 roku założyła Bell Hooks Institute w Berea College w Berea w stanie Kentucky.

Hillary Clinton i okładka książkiByła sekretarz stanu USA autorką thrillera o sekretarz stanu. Fragment książki Hillary Clinton

Zaproponowała także definicję "siostrzeństwa". Według hooks nie ma czegoś takiego jak "współny interes wszystkich kobiet", polega więc na budowaniu wspólnego ruchu przez osoby, które mają różne doświadczenia i interesy.

Więcej o: